Zgodnie z wtorkowymi zapowiedziami Iran załadował wzbogacone uranowe pręty paliwowe do reaktora badawczego w Teheranie. Wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowa oprawa medialna.

Podczas uroczystej ceremonii „prezydent (Mahmud Ahmadineżad) załadował wzbogacone do 20 proc. pręty paliwowe do reaktora badawczego w Teheranie; to symbol osiągnięć irańskich naukowców” – podała telewizja państwowa, która nadawała transmisję na żywo z wydarzenia.

Przed kilkoma dniami Ahmadineżad oświadczył, że Iran „wkrótce” zaprezentuje „bardzo poważne osiągnięcia” w dziedzinie energii jądrowej. We wtorek media informowały, że będzie to właśnie załadowanie paliwa w Teheranie.

Uran wzbogacony do 20 proc., choć nie nadaje się do użycia w celach wojskowych, może być stosunkowo szybko wzbogacany do 90 proc. Do produkcji bomby atomowej potrzebny jest uran wzbogacony do 90 proc.

Również w środę telewizja Irib pokazała uruchomienie zakładu wzbogacania uranu w Natanz. Szef irańskiego programu atomowego Ferejdun Abbasi-Dawani oświadczył, że zainstalowano tam nowe wirówki, wydajnością trzykrotnie przekraczające obecne. – To mocna odpowiedź na wszystkie akty sabotażu, przeprowadzone przez Zachód – powiedział.

Podejrzany program atomowy

Zachód podejrzewa Irańczyków o potajemne prowadzenie prac nad bronią atomową. Władze w Teheranie twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter czysto cywilny. W odpowiedzi UE wprowadziła serię sankcji wobec Iranu, ostatnio ustanawiając embargo na irańską ropę naftową i wstrzymując wszelką współpracę z bankiem centralnym Iranu. Celem sankcji jest zmuszenie władz Iranu do ustępstw w sprawie kontrowersyjnego programu nuklearnego.

Obaw Zachodu nie podziela m.in. Rosja. Wiceminister spraw zagranicznych Rosja Siergiej Riabkow wyraził co prawda zaniepokojenie postępami w pracach nad irańskim programem atomowym, podkreślił jednak, że nie widzi twardych dowodów, które wskazywałyby na jego wojskowy charakter.

 

Źródło: PAP, tvn24.pl

Polecane:

Indie - Tajemnicza śmierć niemowląt w szpitalu, 17 zgonów w 48 godzin
Australia - Bioluminescencyjne glony zabarwiły wodę na kolor czerwony u wybrzeży Sydney
USA - Lockheed Martin jest na tropie technologii, która może pozwolić na tanie odsolenie wody morski...
Francja - Niezidentyfikowane drony nad siedmioma elektrowniami atomowymi
Odkryto wyjątkowo dużą czarną dziurę i super jasny kwazar w odległości 12.8 mld lat świetlnych od Zi...
Kometa Lovejoy uwalnia ogromne ilości alkoholu etylowego, w ogonie komety odkryto dodatkowo 21 różny...
Pojawiły się pierwsze karty w nowym standardzie UFS, pojemność do 256 GB, odczyt na poziomie 530 MB/...
Wyciekły dane przeglądarki Opera, hakerzy posiadają teraz hasła, które ludzie zapisywali w przegląda...
Rosh Ha-Ayin, Izrael - Znaleziono starożytny podziemny zbiornik na wodę wykuty w skale, znalezisko m...