Zgodnie z wtorkowymi zapowiedziami Iran załadował wzbogacone uranowe pręty paliwowe do reaktora badawczego w Teheranie. Wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowa oprawa medialna.

Podczas uroczystej ceremonii “prezydent (Mahmud Ahmadineżad) załadował wzbogacone do 20 proc. pręty paliwowe do reaktora badawczego w Teheranie; to symbol osiągnięć irańskich naukowców” – podała telewizja państwowa, która nadawała transmisję na żywo z wydarzenia.

Przed kilkoma dniami Ahmadineżad oświadczył, że Iran “wkrótce” zaprezentuje “bardzo poważne osiągnięcia” w dziedzinie energii jądrowej. We wtorek media informowały, że będzie to właśnie załadowanie paliwa w Teheranie.

Uran wzbogacony do 20 proc., choć nie nadaje się do użycia w celach wojskowych, może być stosunkowo szybko wzbogacany do 90 proc. Do produkcji bomby atomowej potrzebny jest uran wzbogacony do 90 proc.

Również w środę telewizja Irib pokazała uruchomienie zakładu wzbogacania uranu w Natanz. Szef irańskiego programu atomowego Ferejdun Abbasi-Dawani oświadczył, że zainstalowano tam nowe wirówki, wydajnością trzykrotnie przekraczające obecne. – To mocna odpowiedź na wszystkie akty sabotażu, przeprowadzone przez Zachód – powiedział.

Podejrzany program atomowy

Zachód podejrzewa Irańczyków o potajemne prowadzenie prac nad bronią atomową. Władze w Teheranie twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter czysto cywilny. W odpowiedzi UE wprowadziła serię sankcji wobec Iranu, ostatnio ustanawiając embargo na irańską ropę naftową i wstrzymując wszelką współpracę z bankiem centralnym Iranu. Celem sankcji jest zmuszenie władz Iranu do ustępstw w sprawie kontrowersyjnego programu nuklearnego.

Obaw Zachodu nie podziela m.in. Rosja. Wiceminister spraw zagranicznych Rosja Siergiej Riabkow wyraził co prawda zaniepokojenie postępami w pracach nad irańskim programem atomowym, podkreślił jednak, że nie widzi twardych dowodów, które wskazywałyby na jego wojskowy charakter.

 

Źródło: PAP, tvn24.pl

Polecane:

Kanada - Burza tropikalna Leslie przeszła przez Nową Fundlandię, teraz kieruje się na Islandię [Vide...
Australia - Rekordowe upały na kontynencie, w miejscowości Perth odnotowano +48.2 st.C w cieniu i je...
157 miliarderów na Bliskim Wschodzie posiada łączny majątek 354 miliardy dolarów
Indonezja - Rośnie aktywność wulkanu Sinabung na Sumatrze, ewakuowano już ponad 6 tysięcy osób
Nigeria - Policja zlikwidowała nielegalną "fabrykę dzieci" na potrzeby pracy w polu, na go...
Dwa cyklony na Oceanie Indyjskim, nazwano je Eunice i Diamondra
USA - Mężczyzna zaatakował maczetą funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Transportu na lotnisku w N...
Poprzez elektrody umieszczone w mózgu steruje sztucznym ramieniem
Australia - Aborygeński układ kamieni "Wurdi Youang" może mieć 11 tysięcy lat i może być n...