Nowy rewolucyjny projekt realizowany w elektrowni w Hellisheiði w południowej części wyspy może być punktem zwrotnym w walce ze zmianami klimatycznymi. Projekt CarbFixto nowatorskie rozwiązanie polegające na absorpcji dwutlenku węgla z atmosfery, wtłaczaniu go głęboko pod ziemię i przekształcaniu w ciało stałe.

Elektrownia Hellisheiði – Islandia

Edda Sif Aradóttir, menedżer projektu, wyjaśnia RÚV znaczenie przedsięwzięcia: „Jako pierwsi na świecie wyodrębniamy dwutlenek węgla bezpośrednio z atmosfery za pomocą kolektorów węgla. Następnie izolujemy oczyszczony dwutlenek węgla i pompujemy go głęboko pod powierzchnię ziemi, na stałe usuwając go z atmosfery”.

Najpierw ogromne kolektory wychwytują dwutlenek węgla bezpośrednio z atmosfery. Gaz jest rozpuszczany w wodzie i pompowany w grunt na głębokość około dwóch kilometrów. Tam dwutlenek węgla przekształca się w ciało stałe i nie zanieczyszcza atmosfery.

Projekt powstał we współpracy z Reykjavík Energy i szwedzką firmą Climeworks oraz z Uniwersytetem Islandzkim, Uniwersytetem Columbia z Nowego Jorku i z francuskim Krajowym Centrum Badań Naukowych. Kolektory będą działać w Hellisheiði przez roczny okres próbny. W tym czasie powinny usunąć z atmosfery 50 ton dwutlenku węgla. Jednak roczna emisja na całym świecie to około 30–40 gigaton.

„To oczywiste, że jeśli chcemy naprawdę dbać o klimat, musimy coś zrobić, na przykład spróbować usunąć dwutlenek węgla z atmosfery. Bez wątpienia jest to jedno z możliwych rozwiązań” – mówi Sandra Ósk Snæbjörnsdóttir, inżynier w elektrowni Reykjavík.

 

Źródło: Grupa GMT/Teresa Trzcionka/ruv.is, icelandnews.is

Polecane:

Asteroida 2011 MD minęła nas w odległości 12 070 km nad Oceanem Atlantyckim
Meksyk - Biała burza piaskowa
Rosja - Satelita Jamał-402 wylądował nie na tej orbicie, o 4 minuty za wcześnie odłączono go od raki...
Milisekundowe gwiazdy neutronowe pochłaniają materię z orbitujących dookoła obiektów
Duży bolid rozświetlił niebo nad kilkoma krajami Europy pozostawiając po sobie zielone światło [Vide...
Dzięki mikrochipowi w mózgu pominęli rdzeń kręgowy i przywrócili sparaliżowanemu kontrolę ręki za po...
UK - Rząd nie ma pojęcia jak przeprowadzić Brexit, wyciekła tajna notatka dotycząca rozmów
Japonia - Krótko przed trzęsieniem ziemi nad wyspą Kiusiu wykryto anomalię w jonosferze, wystąpił gw...
UK - Na ulicy leżał nośnik danych na USB, na którym były tajne informacje o bezpieczeństwie lotniska...