Jedni mówią o potwierdzeniu XIV-wiecznej legendy, dla innych to po prostu „jakieś torebki pokryte lodem”. Islandia żyje od kilku dni „odkryciem”, jakiego dokonał mieszkaniec jednego z prowincjonalnych miasteczek. Udało mu się nagrać coś, co przypomina stworzenie dużych rozmiarów płynące po powierzchni rzeki. Legendy sięgające średniowiecza mówią o stworzeniu nazywanym „robakiem z rzeki Lagarfljot” i nie brakuje takich, którzy święcie wierzą w lokalnego odpowiednika „potwora z Loch Ness”.

Zdjęcia pokazują coś, co wygląda na stworzenie płynące w rzece Joksula w dolinie Fljotsdal w Islandii. Zostały one wykonane przez mieszkającego w tamtych okolicach Hjortura Kjerulfa, który następnie przekazał je jednej ze stacji telewizyjnych.

Zarówno Hjortur, który widział to zjawisko z bliska, jak i tysiące Islandczyków, jest teraz pewnych, że ma do czynienia z przedziwnym zwierzęciem opisywanym od kilkuset lat w miejscowych legendach jako „robak z rzeki Lagarfljot”. Ten stwór pojawił się w ludowych podaniach już w 1345 roku.

Naukowcy, którzy też zajęli się badaniem zdjęć, nie są jednak specjalnie skłonni do przyjęcia tej hipotezy i twierdzą, że może w tym wypadku chodzić po prostu o długi fragment folii lub papieru wrzucony do wody, który następnie wypełnił się wodą, uformował w coś na kształt węża i dzięki wirom i nurtowi rzeki w tamtym momencie przypominał żywe zwierzę.

Źródło: reuters, tvn24.pl

Polecane:

Rusza dział pomiarów w czasie rzeczywistym oraz FORUM - link na górze
Mars - Naukowcy zastanawiają się, jak mogły powstać "łańcuchy wgłębień" na planecie, możli...
Europa - ESA utraciła łączność z bardzo ważnym satelitą Envisat do monitorowania lądów, oceanów, pok...
USA - Specjalnym pojazdem wjechali w tornado [Video]
Dwa zespoły ekspertów przeprowadziły niezależnie badania i wykryły neutrina sterylne, które odpowiad...
Francja - Burze i ulewny deszcz na południowym-wschodzie kraju, co najmniej 3 ofiary śmiertelne
Svalbard - Przez zmiany klimatu zwierzętom polarnym coraz bardziej brakuje jedzenia
Chiny znoszą ograniczenia, każda rodzina będzie mogła mieć drugie dziecko, w Chinach mieszka już mil...
Airbus Defence and Space uruchamia laserową infostradę w kosmosie, pracować będzie z szybkością 1 Gb...