W dniach 29 sierpnia – 4 września na Islandii wykryto 600 trzęsień ziemi. Pomiar wykonano przy pomocy systemu monitorującego aktywność sejsmiczną, należącego do Islandzkiego Biura Meteorologicznego.

Wulkan Bárðarbunga - Islandia


13 sierpnia napisaliśmy:

Silna burza geomagnetyczna zacznie się 30 sierpnia i trwać będzie do 5 września, szczyt osiągnie w piątek, 2 września 2016 roku.

  1. Silna burza geomagnetyczna wystąpi 2 września 2016 roku
  2. Ogromna dziura koronalna na wprost Ziemi

Aktywność sejsmiczna na Islandii nie jest niczym zaskakującym. Wyspa leży na styku dwóch płyt tektonicznych: eurazjatyckiej i północnoamerykańskiej, oddalających się stopniowo od siebie. Szczelina, przebiegająca wzdłuż grzbietu śródatlantyckiego, powiększa się o 2,5 centymetra rocznie, co daje 25 kilometrów w ciągu miliona lat.

Zdaniem ekspertów z Biura Meteorologicznego, powodem serii trzęsień były oddziaływania sejsmiczne pod lodowcem Mýrdalsjökull. Właśnie tam, przy podlodowcowym wulkanie Katla, 29 sierpnia miały miejsce dwa trzęsienia ziemi o sile 4,5 stopnia Richtera. To najsilniejsze trzęsienia ziemi wewnątrz tego wulkanu od 1977 roku.

Również 29 sierpnia, po południu, wykryto trzęsienie o sile 3,1 stopnia, 4 kilometry od rybackiej miejscowości Grindavík, położonej tuż obok Blue Lagoon. Wstrząsy odczuli zarówno mieszkańcy miejscowości Grindavík, jak i leżącego niedaleko Hafnafjörður.

Z kolei 30 sierpnia miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 3,8 stopnia wewnątrz kaldery wulkanu Bárðarbunga, położonego pod lodowcem Vatnajökull na południu wyżyn centralnych. 
Głośno było także o trzęsieniu pod wulkanem Brennisteinsalda w rezerwacie Landmannalaugar, również leżącym na południu wyżyn centralnych. Osoby zwiedzające rezerwat odczuły wstrząsy o mocy 1,7 stopnia w skali Richtera.

 

Źródło: icelandnews

 

Polecane:

Japonia - W VIII wieku w Ziemię uderzyło zagadkowe promieniowanie z kosmosu
Polska - Ilość burz jest taka sama jak przed laty, ale są znacznie silniejsze
Calgary, Kanada - Załamał się most na rzecze Bow pod wagonami pociągu z ropopochodnymi substancjami
Iran - Ogromna burza piaskowa w Teheranie, wiatr wiał z prędkością 110 km/h, co najmniej cztery osob...
Afryka - 130 nowych przypadków wirusa Ebola w Sierra Leone w 3 dni, wirus zabił już 2793 osoby, a co...
W pobliżu wyspy Borneo odnaleziono cztery duże fragmenty samolotu AirAsia
Falklandy decyzją komisji ONZ mają przejść w ręce Argentyny, rząd brytyjski wyraża sprzeciw
USA - Futurystyczny niszczyciel USS Zumwalt wkrótce trafi do służby
Śnieg i ogromne ulewy w Afryce Południowej, miejscami spadło aż 315 l/mkw deszczu, co stanowi jedną ...