Źródła niezwykłego wzrostu aktywności geotermalnej w okolicy północno-zachodniego krańca lodowca Vatnajökull, wciąż pozostają tajemnicą. Przez kilka tygodni rzeka Jökulsá á Fjöllum, która niesie wodę z północno-zachodniego skraju lodowca, wykazuje oznaki rosnącej aktywności geotermalnej pod lodowcem, ma czerwonawy kolor i silny zapach siarki.

Bárðarbunga, będąca jednym z najpotężniejszych wulkanów Islandii, znajduje się właśnie w północno-zachodniej części Vatnajökull.

 

Naukowcy nie byli w stanie dotrzeć do tego obszaru

W ubiegłym tygodniu naukowcy uważali, że źródłem wzrostu przewodności elektrycznej w Jökulsá á Fjöllum są zmiany aktywności geotermalnej w górach Kverkfjöll. Jednak w ostatnim oświadczeniu z Islandzkiego Biura Meteorologicznego możemy przeczytać, że winą za zwiększoną aktywność najprawdopodobniej należy winić wulkan Bárðarbunga.
Zła pogoda w centrum kraju, powstrzymała naukowców przed wyruszeniem na ekspedycję do północno-zachodniej części Vatnajökull w celu sprawdzenia warunków. W międzyczasie, naukowcy badali odczyty sejsmiczne i zdjęcia satelitarne, w celu znalezienia jakiś zmian w zachowaniu dwóch głównych podejrzanych: obszaru geotermalnego w Kverkfjöll lub wulkanu Bárðarbunga.

 

Zdjęcia lotnicze wskazują na Bárðarbunga

Naukowcy mogli przelecieć nad tym obszarem w weekend i zbadać powierzchnię lodowca. Wykonano wiele zdjęć i ich badanie nie wykazało oznak zmiany aktywności w górach Kverkfjöll. W związku z tym, zwrócono uwagę na wulkan Bárðarbunga, który znajduje się na zachód od Kverkfjöll.
Na zdjęciach widać duże ilości wody pochodzącej z lodowca Dyngjujökull, który pokrywa Bárðarbungę.

 

Kverkfjöll kontra Bárðarbunga

To czy źródło energii geotermalnej znajduje się pod Kverkfjöll lub w wulkanie Bárðarbunga ma duże znaczenie.
Pasmo gór Kverkfjöll to stary system wulkaniczny, znany ze znacznej i potężnej aktywności geotermalnej. Uważa się, że ostatnia poważna erupcja w Kverkfjöll miała miejsce 1300 lat temu. Naukowcy są przekonani, że kilka drobnych erupcji mogło mieć miejsce w odległych górach w ciągu ostatnich kilkuset lat, ale prawdopodobieństwo wystąpienia erupcji w Kverkfjöll jest obecnie minimalne.
Z drugiej strony, Bárðarbunga jest jednym z najbardziej aktywnych i potężnych wulkanów na Islandii. Wulkan wykazuje rosnącą aktywność od czasu erupcji Holuhraun, w latach 2014-15. Erupcja ta spowodowała powstanie pola lawy Holuhraun na środkowych wyżynach, które jest największym polem lawy powstałym w Islandii od XVIII wieku.

 

Źródło: visir.is, icelandnews.is

Polecane:

Afryka - Coraz większa powódź w Nigerii, nie żyje 137 osób
Sześć bardzo szybko poruszających się obiektów przemierza naszą galaktykę, mają masę naszego Słońca ...
Polska - Dane pogodowe IMGW "nie są informacją publiczną", chociaż z publicznych pieniędzy...
Filipiny - Zbliża się supertajfun, wiatr może osiągnąć nawet 234 km/h
Francja - Kilka kilometrów od Paryża wykoleił się wagon z substancjami radioaktywnymi, nie doszło do...
Powietrze znad Syberii zmroziło Bułgarię, 14 stopni mrozu i zaspy na dwa metry
Kolejna teoria dotycząca zmian klimatu - Zmniejsza się różnica temperatur między biegunami, a równik...
Nepal - Moment zejścia lawiny z Mount Everestu po trzęsieniu ziemi, lawina zabiła 18 osób [Video]
Odkrycie nano-rozbłysków wyjaśnia zagadkę ciepła korony słonecznej