5 stycznia, około 7:00 rano UTC zarejestrowano silny wstrząs, który wystąpił w zachodniej części kaldery wulkanu Katla. Wstrząs miał siłę 3.5 stopnia w skali Richtera. Natomiast wczoraj, 4 stycznia wieczorem około godziny 18:40, ziemia zadrżała w południowej części wulkanu Bárðarbunga. Pomimo tych trzęsień nie zarejestrowano żadnych zmian w pokrywie lodowca.

Oba wulkany są niebezpieczne i znajdują się pod pokrywą lodowców: Katla pod Mýrdalsjökull, a Bárðarbunga pod Vatnajökull. W ostatnich latach sejsmolodzy rejestrują rosnącą aktywność w obydwu i są one poddane ścisłemu monitoringowi.

Katla jest jednym z największych i najaktywniejszych wulkanów Islandii, który od roku 930, ma udokumentowanych ponad dwadzieścia erupcji.

Od czerwca do września ubiegłego roku, w wulkanie i okolicy zarejestrowano serię wstrząsów, które doprowadziły do wprowadzenia wysokiego poziomu niepokoju. Przez kilka dni pod koniec września i na początku października, Islandzkie Biuro Meteorologiczne wprowadziło przy „żółty alarm”. Wszystkie drogi w pobliżu wulkanu zostały zamknięte z powodu ostrzeżenia przed erupcją, a wulkan był monitorowany bez przerwy przez naukowców.

W dniu 30 września, w ciągu 24 godzin, w kalderze Katli i jej okolicy zarejestrowano ponad 200 trzęsień ziemi, była to największa częstotliwość drgań ziemi w tym obszarze od 2011 roku.

 

Źródło: icelandnews

Polecane:

Włochy - Kolejna widowiskowa erupcja wulkanu Etna [Video]
Mgławica Koński Łeb - Zdjęcie zrobionej w podczerwieni przez Teleskop Hubble'a
Tajfun jest już nad Japonią, kilkanaście ofiar śmiertelnych, prace w Fukushimie zostały wstrzymane
Hipokamp prawdopodobnie jest odpowiedzialny za fenomen déjà vu
USA - Pielęgniarka prawdopodobnie zaraziła się wirusem Ebola, mimo kompletnego stroju ochronnego
Ponad 10 milionów lat temu najdłuższa rzeka na świecie płynęła w przeciwnym kierunku niż obecnie, Am...
Emulgatory stosowane w żywności zmieniają skład mikrobiomu, a tym samym wspomagają raka jelita grube...
Islandia - W związku z serią wstrząsów sejsmicznych, ogłoszono żółty alert dla wulkanu Katla, zareje...
Floryda, USA - Z płonącego promu uratowano 50 osób, ludzie skakali do wody