5 stycznia, około 7:00 rano UTC zarejestrowano silny wstrząs, który wystąpił w zachodniej części kaldery wulkanu Katla. Wstrząs miał siłę 3.5 stopnia w skali Richtera. Natomiast wczoraj, 4 stycznia wieczorem około godziny 18:40, ziemia zadrżała w południowej części wulkanu Bárðarbunga. Pomimo tych trzęsień nie zarejestrowano żadnych zmian w pokrywie lodowca.

Oba wulkany są niebezpieczne i znajdują się pod pokrywą lodowców: Katla pod Mýrdalsjökull, a Bárðarbunga pod Vatnajökull. W ostatnich latach sejsmolodzy rejestrują rosnącą aktywność w obydwu i są one poddane ścisłemu monitoringowi.

Katla jest jednym z największych i najaktywniejszych wulkanów Islandii, który od roku 930, ma udokumentowanych ponad dwadzieścia erupcji.

Od czerwca do września ubiegłego roku, w wulkanie i okolicy zarejestrowano serię wstrząsów, które doprowadziły do wprowadzenia wysokiego poziomu niepokoju. Przez kilka dni pod koniec września i na początku października, Islandzkie Biuro Meteorologiczne wprowadziło przy „żółty alarm”. Wszystkie drogi w pobliżu wulkanu zostały zamknięte z powodu ostrzeżenia przed erupcją, a wulkan był monitorowany bez przerwy przez naukowców.

W dniu 30 września, w ciągu 24 godzin, w kalderze Katli i jej okolicy zarejestrowano ponad 200 trzęsień ziemi, była to największa częstotliwość drgań ziemi w tym obszarze od 2011 roku.

 

Źródło: icelandnews

Polecane:

Turcja - Do 279 zrosła liczba zabitych, a 1300 osób rannych
Indonezja - Dwa wulkany uaktywniły się na dwóch wyspach w tym samym czasie, słup popiołu na 5 km
Twarz humanoida płci żeńskiej sprzed 18 tys. lat, który mieszkał na Indonezyjskiej wyspie Flores
Hiszpania i Portugalia - Temperatura spadła do 0 st. C. i spadł śnieg
Peru - W Machu Picchu zbadano dotychczas nieznany obiekt inkaski, który okazał się rodzajem obserwat...
D-Wave 2, czyli komputer kwantowy za 15 mln dolarów okazał się niewypałem
Grecja - Fala upałów do 39 st.C.w cieniu, w najbliższych dniach słupki rtęci mogą wskazać nawet 42 s...
Islandia - Trwa jedna z największych erupcji szczelinowych w Holuhraun, lawa płynie z prędkością 100...
Belgia - Awaria w elektrowni atomowej, awaryjne wyłączenie reaktora z powodu wyrzutu pary z instalac...