O wulkanie Katla jest ostatnio bardzo głośno, kolejne wieści o jego aktywności sejsmicznej przyprawiają wszystkich o drżenie. Zapewne większości z ludzi mieszkających w Islandii, Katla kojarzy się z ciągłymi wiadomościami dotyczącymi trzęsień ziemi. Tym razem, pragniemy przybliżyć Wam skąd wzięła się i kim była Katla i dlaczego wulkan znajdujący się na lodowcu Myrdarsjokull nosi właśnie taką a nie inną nazwę.

Legenda o wulkanie Katla

Pewnego razu opat klasztoru w þykkvabea miał gosposię, której na imię było Katla. Była to bardzo złośliwa i porywcza kobieta. Posiadała ona parę butów, które miały cudowną moc. Każdy kto je nosił nigdy nie był strudzony biegiem. Ze względu na wybuchowy temperament kobiety, większość osób obawiała się Katli, nawet sam opat.

Na farmie prowadzonej przez klasztor mieszkał też pastuch o imieniu Bard, który był bardzo źle traktowany przez Katlę. Gdy zdarzyło mu się zgubić którąś z owiec, kobieta dokuczała mu okrutnie.

Pewnego jesiennego dnia opat i jego gosposia udali się na wesele. Bardowi nakazano spędzić owce i wydoić je zanim wrócą do domu. Pastuch nie mógł odnaleźć wszystkich owiec, więc postanowił ukraść magiczne buty Katli. Choć miał spory teren do przeszukania dzięki butom nie odczuwał zmęczenia i w szybkim czasie odnalazł brakujące zwierzęta.
Kiedy Katla powróciła do domu od razu zorientowała się, że Bardo ukradł i użył jej butów. W przypływie złości utopiła pastucha w beczce pełnej zsiadłego mleka i ukryła tam jego zwłoki. Nikt w okolicy, ani w opactwie nie wiedział co stało się z mężczyzną.

Zima dobiegała końca, a mleka w beczce było coraz mniej. Katla zaczęła obawiać się, że już wkrótce poziom zsiadłego mleka będzie tak niski, że ludzie odkryją ukryte zwłoki Bardo. W obawie przed wydaniem się makabrycznej zbrodni, której się dopuściła, kobieta wzięła swoje magiczne buty i pobiegła w stronę pięknych pokrytych lodem gór, gdzie wskoczyła w szczelinę. Od tamtej pory nikt więcej jej nie widział.

Wkrótce po tym jak zaginęła w górach nastąpiła erupcja, a płynąca lawa zniszczyła klasztor, w którym żyła owa kobieta. Ludzie powiadali, że to czary Katli spowodowały erupcję i nazwali krater położony w górach „szczeliną Katli”.

Źródło informacji:
Jon Arnason „ Legenda o Katli”  z Islandzkich Legend (London: Richard Bentley, 1864), strona. 134-5.

 

Źródło: icelandnews.is

Polecane:

Złamany został kod genetyczny australijskich Aborygenów, podważane są teraz dotychczasowe teorie
Skandale pedofilskie księży kosztowały w ostatnich latach kościół ponad 2 mld dolarów, "w kości...
Rosja - Naukowcy przygotowali wstępny projekt systemu obrony Ziemi przed asteroidami
Wietnam - Po czterdziestu latach Amerykanie zaczynają sprzątanie po trujące substancji Agent Orange,...
Grecja - Ulewne deszcze zabiły 4 osoby, ogłoszono alarm powodziowy
Niemcy - Nawałnice przeszły przez Hamburg, jedna osoba zginęła, tornado spustoszyło miasteczko Bützo...
Wielka Brytania - Tak bardzo kochali swojego psa, że postanowili go sklonować 12 dni po jego śmierci
W ciągu najbliższych 10 lat może zniknąć z powierzchni Ziemi największy podgatunek ssaków naczelnych...
Barcelona, Hiszpania - W demonstracji pod hasłem "wolność dla więźniów politycznych" wzięł...