Izraelscy naukowcy znaleźli nowy, prosty i niedrogi sposób walki z bakteriami odpornymi na antybiotyki. Na łamach czasopisma „Applied and Environmental Microbiology” opisują płyn odkażający, który może pomóc miedzy innymi zmniejszyć częstość przypadków zakażeń szpitalnych. Płyn zawiera bakteriofagi, które przywracają odpornym bakteriom wrażliwość na antybiotyki.

Badacze z Sackler Faculty of Medicine Uniwersytetu w Tel Aviwie ogłosili, że udało im się potwierdzić skuteczność płynu zawierającego bakteriofagi, wirusy atakujące dany rodzaj bakterii. Wirusy te zmodyfikowano genetycznie tak, że po wniknięciu do bakterii mogą wprowadzić tam gen przywracający utraconą wrażliwość na antybiotyk.

Niektóre antybiotyki niszczą bakterie wiążąc się z ich rybosomami i zakłócając prowadzoną przez nie produkcję białek. To uniemożliwia bakteriom dalszy rozwój. Z czasem jednak bakterie mogą się „nauczyć” ochrony przed tym zagrożeniem, przez zmianę składników rybosomów w taki sposób, że antybiotyk nie może się z nimi wiązać.

Naukowcy z Tel Aviwu zdołali z pomocą bakteriofagów wprowadzić do bakterii geny rpsL i gyrA, które przywracają wrażliwość na pewne antybiotyki. Wrażliwe bakterie są w stanie zdominować te odporne i dzięki temu pacjent, który się nimi zarazi, może być leczony tradycyjnymi antybiotykami. Badacze izraelscy twierdzą, że płyn zawierający odpowiednio zmodyfikowane bakteriofagi można przygotować łatwo i tanio, litr preparatu nie powinien kosztować więcej, niż kilka dolarów.

Wystarczy dodać go potem do tradycyjnego środka, stosowanego do odkażania powierzchni szpitalnych, by otrzymać płyn ułatwiający skuteczną walkę także z odpornymi bakteriami. W najbliższym czasie planowane są testy na zwierzętach, jeśli potwierdzą bezpieczeństwo tej metody, szanse na skuteczne zapobieganie najgroźniejszym zakażeniom szpitalnym znacząco się zwiększą.

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

La Niña zbliża się do maksimum, od marca ma słabnąć
Ometepec, Meksyk - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.3
Szwajcaria - Wyjątkowo ciepło było w sobotę w Lugano, aż 18 stopni C. w cieniu
Dzięki tej metodzie oszuści wygrywali miliony w kasynach, specjalna soczewka kontaktowa "wyczul...
Drobne cząsteczki lecą trajektorią kolizyjną z orbitą Ziemi, są pozostałością po komecie ISON i dzis...
Chiny, Pekin - Silne opady śniegu spowodowały paraliż lotniska oraz inne utrudnienia drogowe
Francja - W celu ochrony na wypadek katastrofy nuklearnej rząd podjął decyzję o masowym wydawaniu ta...
Nad Atlantykiem powstał głęboki niż Niklas o cechach cyklonu tropikalnego, wiatr wieje z prędkością ...
Lesotho - W kopalni diamentów znaleziono wyjątkowo duży kamień, waży 910 karatów, czyli 182 gramy