Prawie 2 tys. hektarów pustyni na południu Izraela zostały skażone milionami litrów ropy naftowej, wylewającymi się z uszkodzonego rurociągu Ejlat-Aszkelon. Rozszczelnienie nastąpiło podczas prac konserwacyjnych, prowadzonych na odcinku 18 kilometra na północ od Ejlatu, portowego miasta położonego nad brzegiem Morza Czerwonego.

Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 5

– W środę doszło do skażenia środowiska pustyni Negew, przez którą biegnie część rurociągu Ejlat-Aszkelon – poinformowały w czwartek 4 grudnia izraelskie władze. Podczas prowadzonych na 18 kilometrze prac konserwatorskich doszło do uszkodzenia, w wyniku którego rura rozszczelniła się. Wskutek nieszczęśliwego wypadku na obszar około 2 tys. ha pustyni wylały się miliony litrów ropy naftowej. Wyciek został zatrzymany dopiero w pobliżu granicy z Jordanią.

Skażone hektary cennej pustyni

Skażony obszar jest częścią Izraelskiego Parku Narodowego i jest domem dla kilku rzadkich gatunków, w tym reintrodukowanego tutaj daniela mezopotamskiego, uznanego za gatunek zagrożony kompletnym wyginięciem. Ekolodzy podkreślają, że przez utrzymującą się suszę ryzyko, że ropa mogłaby “ześlizgnąć się” do Morza Czerwonego są znikome.

– Nie ulega jednak wątpliwości, że lokalna flora i fauna, w tym również jej najmniejsi przedstawiciele w postaci owadów, zostały poważnie poszkodowane – podkreśla Doron Nissim z Izraelskiego Parku Narodowego, obejmującego pieczę nad skażonym obecnie terenem.

ISRAEL-JORDAN-OIL-ENVIRONMENT-SPILL

Zamknięcia i odwołania

W wyniku rozszczelnienia się rurociągu i wycieku ropy poszkodowane jest nie tylko środowisko. Troje ludzi trafiło do szpitala, nawdychawszy się oparów. Prewencyjnie pod opiekę lekarzy trafiło również kilku Jordańczyków.

Ministerstwo Środowiska zarządziło natychmiastowe zamknięcie trasy biegnącej wzdłuż rozszczelnionego rurociągu. Zdecydowano również o odwołaniu trójboju, którego część trasy przebiegała przez zalany ropą naftową obszar.

Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 6

Długa rehabilitacja

– Rehabilitacja środowiska zajmie długie lata – potwierdza minister środowiska Guy Samet. Nissim zwraca uwagę, że choć najprawdopodobniej wyspecjalizowane pompy odessą większość cennego i trującego płynu, osuszając pustynie, konieczne okaże się mechaniczne usuwanie zanieczyszczonego materiału ziemnego.

 Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 7 Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 4 Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 3 Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 2 Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 1

Polecane:

Japonia - Kolejne trzęsienie ziemi w ciągu 36 godzin, 79 km od Sendai, 94 km od Fukushimy, magnituda...
Japonia - 400 tys. ewakuowanych po ulewnych deszczach
Japonia - Zwiększa się aktywność wulkanu Sakurajima [Video]
Łotwa - Tajemniczy wir powstał przy samej rzece i pożerał wszystko na swojej drodze [Video]
Na półwyspie Jukatan znaleziono szkielet nastoletniej dziewczyny sprzed 12 tysięcy lat, Naia pochodz...
LosyZiemi - Układ Słoneczny i zdjęcia z satelitów SOHO i SDO oraz pomiary aktywności słonecznej, a w...
Do Danii dotarł bardzo groźny wirus zika, który wywołuje małogłowie u niemowląt, jednak dla krajów e...
Rozpoczął się kolejny duży wzrost aktywności sejsmicznej, między 22-23 grudnia mogą wystąpić silne t...
San Pedro de Macoris, Dominikana - Mężczyzna wszedł do studia i zaczął strzelać do dziennikarzy prow...