Prawie 2 tys. hektarów pustyni na południu Izraela zostały skażone milionami litrów ropy naftowej, wylewającymi się z uszkodzonego rurociągu Ejlat-Aszkelon. Rozszczelnienie nastąpiło podczas prac konserwacyjnych, prowadzonych na odcinku 18 kilometra na północ od Ejlatu, portowego miasta położonego nad brzegiem Morza Czerwonego.

Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 5

– W środę doszło do skażenia środowiska pustyni Negew, przez którą biegnie część rurociągu Ejlat-Aszkelon – poinformowały w czwartek 4 grudnia izraelskie władze. Podczas prowadzonych na 18 kilometrze prac konserwatorskich doszło do uszkodzenia, w wyniku którego rura rozszczelniła się. Wskutek nieszczęśliwego wypadku na obszar około 2 tys. ha pustyni wylały się miliony litrów ropy naftowej. Wyciek został zatrzymany dopiero w pobliżu granicy z Jordanią.

Skażone hektary cennej pustyni

Skażony obszar jest częścią Izraelskiego Parku Narodowego i jest domem dla kilku rzadkich gatunków, w tym reintrodukowanego tutaj daniela mezopotamskiego, uznanego za gatunek zagrożony kompletnym wyginięciem. Ekolodzy podkreślają, że przez utrzymującą się suszę ryzyko, że ropa mogłaby „ześlizgnąć się” do Morza Czerwonego są znikome.

– Nie ulega jednak wątpliwości, że lokalna flora i fauna, w tym również jej najmniejsi przedstawiciele w postaci owadów, zostały poważnie poszkodowane – podkreśla Doron Nissim z Izraelskiego Parku Narodowego, obejmującego pieczę nad skażonym obecnie terenem.

ISRAEL-JORDAN-OIL-ENVIRONMENT-SPILL

Zamknięcia i odwołania

W wyniku rozszczelnienia się rurociągu i wycieku ropy poszkodowane jest nie tylko środowisko. Troje ludzi trafiło do szpitala, nawdychawszy się oparów. Prewencyjnie pod opiekę lekarzy trafiło również kilku Jordańczyków.

Ministerstwo Środowiska zarządziło natychmiastowe zamknięcie trasy biegnącej wzdłuż rozszczelnionego rurociągu. Zdecydowano również o odwołaniu trójboju, którego część trasy przebiegała przez zalany ropą naftową obszar.

Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 6

Długa rehabilitacja

– Rehabilitacja środowiska zajmie długie lata – potwierdza minister środowiska Guy Samet. Nissim zwraca uwagę, że choć najprawdopodobniej wyspecjalizowane pompy odessą większość cennego i trującego płynu, osuszając pustynie, konieczne okaże się mechaniczne usuwanie zanieczyszczonego materiału ziemnego.

 Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 7 Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 4 Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 3 Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 2 Izrael - Miliony litrów ropy naftowej wylało się z uszkodzonego rurociągu 1

Polecane:

USA - Katia przybiera na sile, jest już huraganem 4 kategorii
Japonia - Kolejne zagrożenie radioaktywnym cezem, napromieniowane materiały budowlane
USA - NSA gromadzi dziennie blisko 5 miliardów rekordów na temat lokalizacji telefonów komórkowych n...
USA - Potężne tornada przeszły przez środkowe stany, miejscami wiatr osiągał prędkość nawet 240 km/h...
Ormoc, Filipiny - W katastrofie promu zginęło co najmniej 36 osób, na pokładzie było 189 osób
Honduras - 16-latka w ciąży została uznana za martwą, obudziła się w trumnie dobę po pogrzebie
Planetoida Westa będzie widoczna nawet gołym okiem
Autyzm u dzieci wykrywany będzie dużo wcześniej niż dotychczas dzięki badaniu fałdów mózgu
Najzimniejsze miejscowości na naszej planecie, temperatura spada tam nawet do -67.8 st.C.