Jeśli ktoś zaplanował wycieczkę do Izraela na pierwszą połowę kwietnia, z pewnością nie spodziewał się, że temperatura powietrza wyniesie tam tyle samo co w Polsce. 11 kwietnia w Jerozolimie było jedynie 9 st. C. Poza tym z nieba lał się deszcz, który zalewał ulice. O tej porze roku taka pogoda w Izraelu nie zdarza się często.

Izrael - Ulewny deszcz 3

Po zaskakująco ciepłej środzie 8 kwietnia, kiedy odnotowano 40 st. C, temperatura powietrza w Jerozolimie zaczęła stopniowo spadać. 11 kwietnia na termometrach mieszkańcy stolicy Izraela zanotowali zaledwie 9 st. C. W Tel Awiwie słupki rtęci nie przekroczyły 16 st. C, a w miejscowości Hajfa było 13 st. C. Ponadto aurę pogorszyły opady obfite opady deszczu. W Tel Awiwie w niedzielę 12 kwietnia nad ranem spadł grad.

Specjaliści tłumaczą, że taka pogoda o tej porze w tej części kraju jest rzadkością. Tak niską temperaturę powietrza zanotowano w Izraelu ostatnio w 1997 roku.

Izrael - Ulewny deszcz 2

Śnieg wywołał utrudnienia

W łańcuchu górskim Hermon na północy Izraela w sobotę 11 kwietnia spadł śnieg. W rezultacie utworzyła się 20-centymetrowa warstwa białego puchu. Nie obeszło się bez utrudnień, ponieważ kierowcy podróżujący w tamtych rejonach nie byli przygotowani na takie warunki pogodowe. Służby drogowe zamknęły niektóre przeprawy drogowe.

Izrael - Ulewny deszcz

Duża dawka deszczu

Meteorolodzy podają, ze jedynie w nocy 9 kwietnia w Tel Awiwie spadło 28 l/mkw. deszczu, a w Jerozolimie – 17 l/mkw. Ze względu na zagrożenie powodziowe w rejonie Morza Martwego władze parków narodowych zamknęły drogi prowadzące do niektórych rzek, m.in. Hazazon, Tur, Tamarim, Kumran i Og.

Obfite opady deszczu spowodowały, że lokalnie woda zaczęła płynąć nie tylko w korytach rzek. Strumienie wody lały się przez ulice.

 

Jeszcze trochę popada

Lokalni meteorolodzy ostrzegają, że deszczowa aura utrzyma się do wtorku. Temperatura powietrza nieco się podniesie, ale nadal będzie niska jak na wiosnę w tej części świata.

Polecane:

Polska - Poziom rzek bardzo szybko się podnosi, do stanu alarmowego brakuje tylko 10 cm
Klęski żywiołowe w 2011 roku kosztowały ubezpieczalnie aż 105 mld USD, a całkowite straty to 380 mld...
55 mln lat temu gwałtownie zmienił się klimat, w ciągu 13 lat temperatura na Ziemi wzrosła o 5 st. C
Chiński okręt wojenny próbował zmusić do zatrzymania amerykański krążownik płynący po wodach międzyn...
W niektórych częściach Pacyfiku koncentracja dwutlenku węgla rośnie niezwykle szybko.
Ukraina - Elektrownie atomowe zasili paliwo ze Szwecji
UK - Najpiękniejsze zdjęcia Kosmosu według Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich
Nowy Jork, USA - "Osoby nie będące ludźmi" wystąpią w sądzie, szympansy Herkules i Leo wal...
San Miguel, Salwador - Uaktywnił się wulkan Chaparrastique, mieszkańcy przygotowują się do ewakuacji