W jądrze Ziemi panuje zdecydowanie wyższa temperatura niż wcześniej sądzono – donosi BBC News. Naukowcy obliczyli, że wnętrze naszej planety jest tak samo gorące jak powierzchnia Słońca i jego temperatura wynosi ok. 6 tys. st. C.

Na początku lat 90. naukowcy badali jądro Ziemi i oszacowali jego temperaturę na 5 tys. st. C. – To były początki tego typu pomiarów – wyjaśniła Agnes Dewaele, współautorka nowych badań.

Badaczka i jej zespół oszacowali temperaturę panującą we wnętrzu Ziemi na o ok. 20 proc. wyższą niż do tej pory sądzono, czyli na ok. 6 tys. st. C. Dodali, że jest zbliżona do temperatury panującej na powierzchni Słońca. 

Badali wnętrze Ziemi

Jądro Ziemi ma postać krystaliczną i otoczone jest cieczą. Przedmiotem wieloletniej debaty było ustalenie, w jakiej temperaturze formuje się zbudowany ze stopów niklu i żelaza rdzeń.

Naukowcy, którzy wyniki swoich badań opublikowali w „Science”, wykorzystali promienie Rentgena. Naświetlali nimi próbki żelaza, żeby sprawdzić, kiedy tworzą się kryształy żelaza, a kiedy topnieją.

Temperatura wnętrza Ziemi ma kluczowe znaczenie dla wielu dyscyplin naukowych, m.in. może mieć wpływ na wyjaśnienie przyczyn trzęsień Ziemi, a także roli pola magnetycznego.

– Musimy dać odpowiedź geofizykom, sejsmologom, a także geodynamikom. Oni potrzebują danych do komputerowych modeli – wyjaśniła dr Dewalele.

Źródło: BBC News, tm

Polecane:

Pożary reaktorów jądrowych w Fukushimie, coraz silniejsze promieniowanie
Iran - Posiadają kolejnych 368 wirówek do wzbogacania uranu, mają już ich ponad 1000 i uran wzbogaco...
Japonia - Publiczny nadawca NHK zaprezentuje system Super Hi-Vision 8k nadawany na pojedynczym kanal...
Hawaje, USA - Lawa wylewa się z jeziora lawowego wulkanu Kilauea
Beatty, USA - Eksplozja składowiska materiałów radioaktywnych, ewakuacja ludności
Japończycy za dwa lata będą mieli pociąg, który wtopi się w otoczenie
Polska - Już za parę dni zaprezentowany zostanie nowy banknot 500 złotowy, jego wprowadzenie ma na c...
ESA - Krążąca wokół Marsa sonda Trace Gas Orbiter zaczyna przesyłać pierwsze zdjęcia
Chile - Czwarty tydzień trwają największe pożary lasów w historii kraju, spaliło się już 290 tysięcy...