Naukowcy udostępnili innowacyjny film, który odkrywa jak wspomnienia tworzą się w mózgu. Film pokazuje fluorescencyjne cząsteczki w mózgu myszy, które poruszając się, tworzą nowe wspomnienia. Naukowcy twierdzą, że to odkrycie będzie miało ogromny wpływ w zrozumieniu jak pracuje mózg.

W Albert Einstein College of Medicine z Uniwersytetu Yeshiva użyto zaawansowanych technik obrazowych. W eksperymencie namierzano cząsteczki najistotniejsze przy tworzeniu wspomnień – miały one dodany fluorescencyjny barwnik, aby mogły być obserwowane w czasie rzeczywistym przemieszczając się w żywych komórkach mózgu.

Próby odkrycia sposobu tworzenia się wspomnień przez neurony zawsze napotykały przeszkodę, ponieważ neurony są ekstremalnie wrażliwe na jakiekolwiek zakłócenia.

Tylko poprzez badanie ich najdrobniejszych działań badacze mogą obserwować procesy, które kończą się w procesie wspomnień.

– Jesteśmy w stanie przygotować mysz bez potrzeby manipulowania genami czy innych interwencji, które mogłyby zakłócić pracę neuronów – powiedział Robert Singer, autor prac.
W badaniu opisanym w dwóch pracach naukowych, badacze stymulowali neurony z hipokampu myszy (element układu limbicznego odpowiedzialny głównie za pamięć), gdzie wspomnienia powstają i są magazynowane , po czym obserwowali fluorescencyjną poświatę cząsteczek beta-aktyny mRNA tworzących się w jądrach neuronów i podróżujących poprzez dendryty.

Naukowcy odkryli że mRNA w neuronach jest regulowane przez nowy proces opisywany jako „maskowanie” i „odmaskowanie” , który pozwala białkom beta-aktyn syntetyzować w specyficznym czasie, miejscu i w określonej ilości. Odkrycie zespołu sugeruje, że neurony stworzyły bardzo ciekawą strategię kontrolowania białka, które występuje przy powstawaniu wspomnień.

– Obserwacja neuronów, które wybiórczo aktywują syntezę białek, a następnie ją wyłączają, pasuje idealnie do naszej koncepcji dotyczącej powstawania wspomnień -powiedział dr Singer.
Częsta stymulacja neuronu mogłaby sprawić, że przy kontrolowanych wzmocnieniach sygnałów mRNA stałoby się dostępne, sprawiając że białka beta-aktyn zgromadzą się dokładnie tam, gdzie to jest potrzebne, by wzmocnić synapsę.

Ponieważ hipokamp znajduje się głęboko w mózgu, badacze mają nadzieję na stworzenie podczerwonych fluorescencyjnych białek, które emitowałyby światło, które może się przebić przez tkankę. Inną możliwością jest urządzenie oparte na technologii światłowodowej, które byłoby umieszczone wewnątrz mózgu, w celu obserwacjo neuronów w hipokampie, które tworzą wspomnienia.

 

Polecane:

Scriba, USA - Wyciek chłodziwa w elektrowni atomowej Nine Mile Point
UK - Big Ben zaczął się przechylać
Szwecja - Wirus, który niszczy komórki rakowe, sprawdził się w przypadku myszy, potencjalnego leku n...
USA - Krążownik podczas ćwiczeń zderzył się z podwodnym okrętem atomowym
Urugwaj - Znaleziono czaszkę leniwca olbrzymiego sprzed 11 tys. lat, był wielkości słonia
Islandia zaprasza turystów do zwiedzania uśpionego wulkanu Thrihnukagigur, ostatnia erupcja miała mi...
Nepal - Wielkie lodowce Mount Everestu utworzyły piękne jeziora polodowcowe i lodospady [Galeria]
Motyle wędrowne pokonując wiele tysięcy kilometrów docierają do celu dzięki genetycznie zaprogramowa...
UK - W Cieśninie Gibraltarskiej atomowy okręt podwodny uderzył w tankowiec, niegroźne zderzenie będz...