Archeolodzy natrafili w Jamestown, najstarszej osadzie angielskich przybyszów do Ameryki, na szczątki czterech mężczyzn, którzy najprawdopodobniej byli pierwszymi przywódcami kolonistów. Jest to pierwsze tego rodzaju znalezisko w USA.

Jamestown, USA - Osada

Na szczątki natrafiono pod posadzką chóru pierwszego anglikańskiego kościoła w Jamestown, który użytkowany był w latach 1608-1616. Jamestown znajduje się w odległości ok. 200 km na południe od stołecznego Waszyngtonu.

Jamestown, USA - Odkopano szczątki czterech mężczyzn, którzy najprawdopodobniej byli pierwszymi przywódcami kolonistów -1

Właśnie tutaj, niedaleko ujścia rzeki, która później nazwano James River, 14 maja 1607 r. wylądowała pierwsza grupa ok. 100 osadników, którzy założyli najstarszą kolonię angielską na kontynencie amerykańskim.

Jamestown, USA - Odkopano szczątki czterech mężczyzn, którzy najprawdopodobniej byli pierwszymi przywódcami kolonistów -5

Archeolodzy ustalili za pomocą najnowocześniejszych metod badania kodu DNA, że natrafiono na szczątki Roberta Hunta, pierwszego duchownego anglikańskiego w osadzie, który dał się poznać jako rozjemca w sporach między przywódcami kolonistów; kpt. Gabriela Archera, zaciętego wroga pierwszego przywódcy kolonistów Johna Smitha, sir Ferdinando Wainmana, prawdopodobnie pierwszego szlachcica pochowanego w Ameryce i kpt. Williama Westa, który zginął w potyczce z Indianami z plemienia Powhatan. Wszystkich pochowano w latach 1608 – 1610.

Naukowcy wskazują, na miejsce pochówków, w pobliżu chóru kościoła, co wskazuje na wysoką pozycję społeczną zmarłych.

– To bardzo ważne odkrycie. Ci czterej mężczyźni to pierwsi przywódcy (osadników) w Ameryce – powiedział historyk James Horn, prezes Jamestown Rediscovery Foundation. Horn porównał znalezisko do niedawnego odnalezienia grobu króla Ryszarda III w Anglii.

Poza szczątkami ludzkimi, natrafiono na liczne przedmioty, w tym na tajemniczy, zamknięty szczelnie, pojemnik zawierający najprawdopodobniej relikwie.

skeleton-promo

Słynna Pocahontas

W kościele w Jamestown odbył się słynny ślub indiańskiej księżniczki Pocahontas z Anglikiem Johnem Rolfe, który przypieczętował pokój między kolonistami i Indianami Powhatan. Pocahontas zmarła już 2 lata później w Anglii w wieku – jak oceniają historycy – zaledwie 21 lat. Wytwórnia filmowa Disneya poświęciła jej film animowany.

Pozostałości kościoła w Jamestown oraz sama osada badane są przez archeologów od 1994 r. 2 lata temu natrafili oni na ślady kanibalizmu wśród osadników, co świadczy o warunkach ich życia i niezwykle ciężkich wyzwaniach, jakim nie zawsze potrafili sprostać.

 Jamestown, USA - Odkopano szczątki czterech mężczyzn, którzy najprawdopodobniej byli pierwszymi przywódcami kolonistów -4 Jamestown, USA - Odkopano szczątki czterech mężczyzn, którzy najprawdopodobniej byli pierwszymi przywódcami kolonistów -3 Jamestown, USA - Odkopano szczątki czterech mężczyzn, którzy najprawdopodobniej byli pierwszymi przywódcami kolonistów -2

Polecane:

Alaska, USA - W 2012 roku bateria jądrowa 4S Toshiby zasili miasto Galena przez 30 lat w 10MW mocy
Indonezja - Wulkan Sundoro zaczyna się budzić z 40-letniego snu
Superradioteleskop o powierzchni anten 1km kw. będzie ulokowany w trzech krajach
Iran - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.8, odczuwalne nawet w Dubaju
Absurdy tego świata - Norweżka zgwałcona w Dubaju skazana została za "seks pozamałżeński" ...
UK - Prawdopodobnie największy skok w historii Wielkiej Brytanii, w centrum Londynu zrabowano diamen...
LosyZiemi - Aktywność dwóch japońskich wulkanów Aso i Sakurajima w ciągu trzech dni
El Galpo, Argentyna - Trzęsienie ziemi o sile 5.9 w skali Richtera, zginęła jedna osoba
Najpotężniejszy huragan jaki kiedykolwiek zarejestrowano na półkuli zachodniej gwałtownie osłabł, pr...