W sieci pojawiły się zdjęcia chmury uformowanej w kształt kuli. Autorka tłumaczy, że zauważyła to niecodzienne zjawisko nad miastem Fujisawa, na południe od Tokio. Jak powstało?

Jak twierdzi kobieta, która wstawiła zdjęcia na Twittera, chmura ułożyła się w sferyczny obłok i natychmiast po zrobieniu zdjęcia, zaczęła tracić swój kształt, rozchodząc się po niebie.

Niektórzy internauci poddają w wątpliwość autentyczność tych zdjęć. Autorka twierdzi jednak, że po ich zrobieniu nie edytowała ich w żaden sposób. – Kiedy wyjrzałam przez okno samochodu, zobaczyłam okrągłą, kulistą chmurę. Patrzyłam przez chwilę, a potem rzuciłam się do robienia zdjęcia – relacjonowała w rozmowie z lokalnym serwisem autorka zdjęcia. – Kiedy zobaczyłam chmurę, była jeszcze bardziej okrągła, żałuję, że szybciej nie zrobiłam zdjęcia – dodała.

Zdjęcia kobiety nie zostały oficjalnie potwierdzone, ale takie zjawiska pojawiały się już na niebie nad Japonią.

Czym jest to zjawisko?

Niektórzy sugerują, że sferyczny obłok nad Fujisawą to rzeczywiście chmura rotorowa, czyli roll cloud, która pojawia się na skutek zimnych frontów i jest zazwyczaj związana z wyładowaniami. Chmury “rolki” mają jednak wyraźnie kształt cylindryczny i nigdy nie są okrągłe, więc sfotografowana “piłka” jest jakimś innym zjawiskiem. Inni twierdzą, że owa kula przyjęła taki kształt jedynie z jednej perspektywy. Dla Todda Lane’a z Melbourne, w Australii, stanowi to podstawową wskazówkę.

– Chociaż nie mogę zweryfikować pochodzenia tego obrazu, wydaje się, że była ona kulista tylko z jednego punktu – powiedział. – Oznacza to, że fotograf miał szczęście być w odpowiednim miejscu, aby uchwycić ciekawy obraz tego, co prawdopodobnie jest zwykłą chmurą. Wydaje mi się, że jest to chmura cumulus fractus – tłumaczy. Cumulus fractus jest chmurą kłębiastą postrzępioną, na ogół bielszą i mniej przezroczystą. “Wisi” ona dość nisko i raczej w małych kawałkach, gdyż przez silny wiatr jest rozrywana przez krawędzie większych chmur.

 

Mglista kopuła w Walii

Równie zjawiskową “mglistą kopułę” sfotografowano w Tremeirchion w Północnej Walii.  Proces powstania tego spektakularnego zjawiska wytłumaczył meteorolog ze Służby Meteorologicznej i BBC John West: – Jest to bardzo niezwykłe zjawisko, ale najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie to to, że “kopuła mgły” została spowodowana przez źródło ciepła blisko ziemi, ewentualnie przez budynek rolniczy lub basen ze stosunkowo ciepłą wodą. Gdy mgła tworzy się w dolinie, strumień ciepła wymusza, aby mgła wzniosła się wyżej i powstaje kopuła, gdy cieplejsze powietrze się wznosi, tak jak balon z gorącym powietrzem – powiedział West.

 

Źródło: Twitter, sciencealert.com, rocketnews24.com, tvnmeteo

Polecane:

Filipiny - W powodziach zginęło 11 osób, w większości były to dzieci
Kalifornia, USA - 10 wstrząsów w 28 godzin w kalderze super wulkanu Long Valley Caldera
Wkrótce będzie możliwe powstrzymanie napadu padaczki poprzez zażycie pigułki, która zadziała tylko n...
USA - Przeprowadzono test odpalenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej Minutemana III z pokła...
Lipiec 2015 roku najcieplejszym od początku pomiarów, czyli od 1880 r.
Norwegia - Na Spitsbergenie jest o 20 st.C. cieplej niż zazwyczaj, średnia temperatura zimą wynosi o...
Rozkodowano złożony genom kleszcza, który zawiera powtórzone fragmenty DNA odpowiadające za jego nad...
Hubei, Chiny - Autobus wpadł do jeziora, zginęło 18 osób
Niemcy - W centrum badawczym DESY w Hamburgu uruchomiono największy na świcie laser rentgenowski, ak...