Japoński premier zapowiedział, że rząd nie będzie dłużej pozostawiał rozwiązania problemu jedynie w rękach operatora elektrowni i sam wkroczy do akcji.

Przedstawiciel japońskiego ministerstwa gospodarki powiedział w środę dziennikarzom, że skażona woda ze zniszczonej przez tsunami i trzęsienie ziemi elektrowni jądrowej Fukushima wycieka do Oceanu Spokojnego od dwóch lat. Wcześniej przyznał, że dziennie do Pacyfku trafiać może nawet 300 ton radioaktywnej wody.

 

Japoński premier, Shinzo Abe, wezwał jednocześnie rząd do szybszego i bardziej efektywnego ograniczania wypływu skażonej radioaktywnie wody i dopilnowania, że operator elektrowni, firma TEPCO (Tokyo Electric Power Co) podejmie odpowiednie kroki, aby rozwiązać problem. Sprawę nadzorować będzie minister gospodarki Toshimitsu Motegi, który wyegzekwować ma od TEPCO podjęcie skutecznych przedsięwzięć dezaktywacyjnych. Prace te mają potrwać ponad 40 lat i będą kosztować 11 mld dolarów.

– Problem skażonej wody jest przedmiotem znacznego zainteresowania japońskiego społeczeństwa. Zamiast polegać na Tokyo Electric, rząd podejmie raczej własne działania – zapewnił premier Abe.

Skąd się wzięły wycieki?

W reaktorach elektrowni Fukushima I tsunami zniszczyło system chłodzenia i doszło do stopienia rdzeni. Do reaktorów wpompowuje się teraz wodę, żeby je schłodzić. Problemem jest bezpieczne składowanie skażonej wody. Kilkakrotnie dochodziło do wycieków ze zbiorników gruntowych, w których jest tymczasowo magazynowana.

 

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera i gigantycznej fali tsunami w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była to największa awaria nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Rejestrujcie się w LosyZiemi.pl

Gdy nastąpi jakieś zagrożenie, zostaniecie o tym powiadomieni poprzez e-mail.

Źródło: tvn24, reuters, pap

Polecane:

USA - Zaniżają standardy w elektrowniach atomowych, żeby ich nie zamykać
USA - Najgorsza powódź od 80 lat, rośnie liczba ofiar
USA - Tej nocy NASA rozpyli w atmosferze trójmetylek aluminium w celu zbadania prądów strumieniowych
Peru - Lawina błotna odcięła od świata kilkadziesiąt wsi w prowincji La Convencion
Potężny cyklon uderzył w archipelag wysp Tonga, prędkość wiatru dochodziła do 287 km/h, a przy tym o...
USA - Naukowcy skonstruowali okulary, za pomocą których chirurg widzi komórki nowotworowe
Teleskop Hubble’a zarejestrował równoczesne przejście przed tarczą Jowisza trzech z jego czterech ga...
Meksyk - Do Półwyspu Kalifornijskiego zbliża się sztorm tropikalny Blanca, może spaść nawet 250 l/mk...
Chorwacka policja zatrzymała obywatelkę Polski na granicy z Czarnogórą, w samochodzie miała pojemnik...