Śnieg, a także bardzo silny wiatr dały się w środę we znaki Japończykom i Chińczykom. Trudne warunki pogodowe doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego. Przy widzialności ograniczonej przez zawieje i zamiecie śnieżne do tylko 5 m, nie sposób było poruszać się bezpiecznie żadnym środkiem transportu.

Bardzo intensywne opady śniegu w środę odnotowali mieszkańcy miejscowości Kodaira na północnojapońskiej wyspie Hokkaido. Towarzyszył im wiatr, którego prędkość według lokalnych meteorologów przekraczała 110 km/h. W takich warunkach dochodziło do zamieci i zawiei śnieżnych, które sprawiły, że samochody na drogach Kodairy na pewien czas stanęły bez ruchu.

W Sapporo, stołecznym mieście Hokkaido, trudne warunki atmosferyczne – ograniczające widzialność do jedynie 5 m – poskutkowały z kolei odwołaniem lotów, a także wstrzymaniem ruchu kolejowego.

Największa burza śnieżna roku

Na północnym wschodzie Chin, w Regionie Autonomicznym Sinciang Ujgur, sytuacja w środę też była trudna. Do załamania pogody doszło tam około godz. 6.00 rano czasu lokalnego, kiedy to poza intensywnymi opadami śniegu pojawił się porywisty wiatr. Wiało z prędkością 50 km/h, co wywoływało zamiecie i zawieje śnieżne.

– Pierwszy raz w życiu, a mam 45 lat, widzę coś takiego – mówił mieszkaniec regionu. Z kolei lokalni meteorolodzy określili burzę śnieżną najgorszą w tym roku.

Bardzo słaba widzialność

Poruszanie się po śliskich drogach, a także przy widzialności wynoszącej tylko 10 m, było dla wielu kierowców ekstremalnie trudne. Zarządcy lokalnych dróg próbowali im to ułatwić, wysyłając do pracy zastępu pługów śnieżnych.

 

Źródło: Reuters TV, tm, asahi.com

Polecane:

Portale społecznościowe kopiują listy kontaktów z telefonów komórkowych bez wiedzy właściciela
"Wolne" planety nie potrzebują gwiazdy, to kolejne odkrycie, które obala dotychczasowe teo...
W Arktyce lodu coraz mniej, na Antarktydzie za to przybywa rekordowo
Za jedenaście tygodni sonda Rosetta doleci do kosmicznej skały 67P/C-G o średnicy 4 km
UNICEF - Ponad 700 mln żyjących kobiet zostało zmuszonych do małżeństwa, 125 mln poddano obrzezaniu
Minimum aktywności Słońca może przeszkodzić misji na Marsa w 2020 roku
Pamięć NAND ma już większą gęstość zapisu od HDD, gęstość 3D NAND sięga 2.77 Tbpsi, powstał dysk SSD...
USA - Do produkcji skierowano zmodernizowaną bombę termojądrowa B61-12, będzie to pierwsza nowa broń...
La Paz, Boliwia - Przez suszę od kilku tygodni brakuje wody w kranach dwumilionowej aglomeracji, wys...