Z największego wulkanu Japonii, leżącego na wyspie Kiusiu Aso, w piątek zaczęła wypływać lawa, a w powietrze wyrzucane zostały ogromne ilości popiołów. Japońska Państwowa Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenie drugiego stopnia.

Wulkan Aso

Japoński wulkan Aso w piątek zaczął wyrzucać gęste chmury popiołu do atmosfery.

Państwowa Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenie drugiego stopnia, po tym jak z wulkanu zaczęła wydobywać się również lawa. Obszar w okolicy wulkanu został zamknięty.

Erupcja spowodowała, że kilka lotów zostało  odwołanych. Obserwatorzy wulkanu nie spodziewają się, żeby skutki erupcji objęły większy obszar.

Setki lat zagrożenia

Wznoszący się na wysokość 1592 m n.p. wulkan Aso jest największym wulkanem na terytorium Japonii i jednym z największych na świecie. Kaldera wulkanu Aso, tj. powstałe wskutek gwałtownej eksplozji wielkie zagłębienie na szczycie góry, ma obwód ponad 120 km.

Kroniki historyczne opisują 165 erupcji o różnej sile – najstarsze wzmianki pochodzą z 553 r. n.e. Ostatni wybuch Aso miał miejsce w 1993 roku.Wyróżnia go to, że spośród wszystkich wulkanów na całym świecie Aso najczęściej wybuchał w sposób spektakularny, rozsiewając tony pyłu i wypluwając ogromne ilości magmy. Obecna wzmożona aktywność, manifestowana w postaci kilkukilometrowego słupa gorącego popiołu, ognia i bulgocącej w kalderze magmy, zmobilizowała lokalne władze do ewakuowania ludności zamieszkującej południowe rejony wyspy. Państwo zniknie w magmie

Naukowcy obserwujący aktywność wulkaniczną na terenie Japonii ostrzegają, że w przeciągu jednego stulecia państwo japońskie zniknie z powierzchni Ziemi, pogrzebane pod warstwami magmy. Uważa się, że przyszłe erupcje będą śmiertelnym zagrożeniem dla życia około 127 mln ludzi.

 

Polecane:

Korea Północna - Powodzie pozbawiły domów 29 tysięcy osób
Roje szarańczy pustynnej splądrowały Libię i Algierię, pojawiły się już w północnym Mali i Nigrze
UK - Inwazja zmutowanych ślimaków z Hiszpanii, zjadają wszystko i szybko się mnożą
W morzu żyją miliardy drobnych organizmów, które w chwili zagrożenia tworzą jedność i działają jak j...
157 miliarderów na Bliskim Wschodzie posiada łączny majątek 354 miliardy dolarów
Odmienne stany grawitacji lub inne postrzeganie czasu, odkryto nietypowy układ gwiazd składający się...
Nowy łazik marsjański będzie miał aparaturę do wytwarzania tlenu z dwutlenku węgla i nagrywanie 3D, ...
Himalaje - Coraz więcej odchodów ludzkich na Mount Evereście, przez lata zakopywane były przez turys...
Rosyjski miliarder chce przekazać 100 milionów dolarów na szukanie obcych ciał poza Ziemią