Z niewielkiej japońskiej wyspy położonej na Pacyfiku każdego dnia wypływa ponad 200 tys. metrów sześciennych lawy. Jeśli taka tendencja utrzyma się, Niijima może się zapaść i wygenerować potężne tsunami. Żywioł stałby się wówczas śmiertelnym zagrożeniem dla mieszkańców japońskich wysp.

Japonia - Wyspa Niijima

Niijima to niewielka, lecz ciągle rozrastająca się wysepka, która powstała w listopadzie ubiegłego roku. W zaledwie kilka miesięcy powierzchnia tej wyspy powiększyła się na tyle, że Niijima połączyła się z pobliską Nishinoshima. Japonia - Wyspa Niijima 3

Zapadnięcie wyspy doprowadzi do trzęsienia

Obecnie, każdego dnia z kraterów Niijimy wypływa około 200 tys. metrów sześciennych lawy. Taka objętość wystarczyłaby do wypełnienia około 80 olimpijskich basenów.

– Jeśli lawa będzie nadal narastać, część stoków wyspy może zapaść się i spowodować tsunami – ostrzega dr Fukashi Maeno, Instytutu Badań nad Trzęsieniami Ziemi z Uniwersytetu w Tokio.

Japonia - Wyspa Niijima 2

Tsunami uderzy w Ogasawarę?

Naukowiec dodał przy tym, że zapadnięcie się 12 mln metrów sześciennych lawy może wygenerować metrową falę tsunami, której skutki byłyby katastrofalne. Fala bardzo szybko przemieściłaby się i po około 18 minutach od powstania uderzyłaby w wyspę Chichijima. Chichijima jest największą wyspą należącą do archipelagu Ogasawara. Zamieszkuje ją około 2 tys. osób.

– Najlepszym sposobem na monitorowanie i na uniknięcie katastrofy naturalnej byłoby założenie w pobliżu wyspy nowoczesnego systemu wykrywania tsunami i trzęsień ziemi. Jednak w obecnej sytuacji nikt nie uda się na wyspę – stwierdził naukowiec.

Nie ma niepokojących sygnałów, ale potrzebne są konsultacje

Japońska Agencja Meteorologiczna, która zajmuje się monitorowaniem trzęsień ziemi i tsunami, podała, że na bieżąco śledzi sytuację w pobliżu wyspy Niijima i nie odnotowuje tam niepokojących sygnałów. Z drugiej jednak strony przedstawiciele agencji nie ukrywają, że zastanawiają się nad  konsultacjami z naukowcami specjalizującymi się w prognozowaniu trzęsień ziemi.

Polecane:

Indie - Dziecko cierpi na jedną z najrzadszych i mało poznanych chorób, doznaje "spontanicznego...
Hiszpania - Stworzono farbę owadobójczą, która przez 4 lata skutecznie zabija i odstrasza owady
USA - Lawina błotna w stanie Waszyngton zabiła co najmniej 14 osób, a 176 uznano za zaginione [Aktua...
"Śladami Wysp Kanaryjskich" - NASA wybrała zdjęcie satelitarne naszej planety roku 2013
Zmarł król Arabii Saudyjskiej
Pierwsze 4 miesiące 2015 roku były najcieplejsze od początku pomiarów w 1880 roku
Rikuzentakata, Japonia - Podnoszą miasto o 10 metrów, żeby ochronić przed ewentualnym tsunami, koszt...
NASA w ciągu 5-7 lat planuje zbudować bazę załogową na Księżycu, żeby przygotować się do kolonizacji...
"Druga Wenus" odkryta ponad rok temu może zawierać parę wodną i metan, planeta odległa jes...