Z niewielkiej japońskiej wyspy położonej na Pacyfiku każdego dnia wypływa ponad 200 tys. metrów sześciennych lawy. Jeśli taka tendencja utrzyma się, Niijima może się zapaść i wygenerować potężne tsunami. Żywioł stałby się wówczas śmiertelnym zagrożeniem dla mieszkańców japońskich wysp.

Japonia - Wyspa Niijima

Niijima to niewielka, lecz ciągle rozrastająca się wysepka, która powstała w listopadzie ubiegłego roku. W zaledwie kilka miesięcy powierzchnia tej wyspy powiększyła się na tyle, że Niijima połączyła się z pobliską Nishinoshima. Japonia - Wyspa Niijima 3

Zapadnięcie wyspy doprowadzi do trzęsienia

Obecnie, każdego dnia z kraterów Niijimy wypływa około 200 tys. metrów sześciennych lawy. Taka objętość wystarczyłaby do wypełnienia około 80 olimpijskich basenów.

– Jeśli lawa będzie nadal narastać, część stoków wyspy może zapaść się i spowodować tsunami – ostrzega dr Fukashi Maeno, Instytutu Badań nad Trzęsieniami Ziemi z Uniwersytetu w Tokio.

Japonia - Wyspa Niijima 2

Tsunami uderzy w Ogasawarę?

Naukowiec dodał przy tym, że zapadnięcie się 12 mln metrów sześciennych lawy może wygenerować metrową falę tsunami, której skutki byłyby katastrofalne. Fala bardzo szybko przemieściłaby się i po około 18 minutach od powstania uderzyłaby w wyspę Chichijima. Chichijima jest największą wyspą należącą do archipelagu Ogasawara. Zamieszkuje ją około 2 tys. osób.

– Najlepszym sposobem na monitorowanie i na uniknięcie katastrofy naturalnej byłoby założenie w pobliżu wyspy nowoczesnego systemu wykrywania tsunami i trzęsień ziemi. Jednak w obecnej sytuacji nikt nie uda się na wyspę – stwierdził naukowiec.

Nie ma niepokojących sygnałów, ale potrzebne są konsultacje

Japońska Agencja Meteorologiczna, która zajmuje się monitorowaniem trzęsień ziemi i tsunami, podała, że na bieżąco śledzi sytuację w pobliżu wyspy Niijima i nie odnotowuje tam niepokojących sygnałów. Z drugiej jednak strony przedstawiciele agencji nie ukrywają, że zastanawiają się nad  konsultacjami z naukowcami specjalizującymi się w prognozowaniu trzęsień ziemi.

Polecane:

USA - Zalana elektrownia atomowa w Fort Calhoun wznawia pracę, podobno jest bezpieczna [Video]
Japonia - Kolejne dwa trzęsienia ziemi o magnitudach 4.4 i 6.2, pierwsze odczuwalne w Tokio
Filipiny - Bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Bopha wzrósł do 475 osób, 180 tys. bez dachu nad głową
USA - Mały, ale szybki meteor eksplodował na wysokości 60 i 33 km nad granicą amerykańskich stanów G...
W mózgach papug odkryto struktury, które prawdopodobnie odpowiadają za zdolności naśladowania dźwięk...
Kanadyjska armia chce zatrudnić hakera, który będzie potrafił włamać się do komputerów pokładowych p...
Dwie komety dzień po dniu zbliżą się do Ziemi, kolejne takie zjawisko nastąpi za 150 lat
Ogromne nawałnice i trąba powietrzna we Francji
Niezwykłe stworzenie żyjące w błocie znaleziono w jednej z płytkich lagun na Filipinach