Japońskim naukowcom udało się zidentyfikować bakterie, które żywią się plastikiem. Specjaliści zapewniają, że na tym etapie badania się nie skończyły. Być może bakterie wspomogą proces oczyszczania oceanów z plastikowych śmieci.

Butelki PET

Grupa japońskich naukowców z Instytutu Technologicznego w Kioto znalazła gatunek bakterii, który żywi się… plastikiem. A dokładniej jednym jego rodzajem: tym, który wykorzystuje się do produkcji włókien sztucznych i butelek do napojów bezalkoholowych, czyli PET, jak skrótowo określa się poli (tereftalan etylenu), termoplastyczny polimer z grupy poliestrów.

Swoje odkrycie Japończycy opisali na łamach czwartkowego wydania magazynu „Science”.

 

Odporny na biodegradację

Zaletą PET jest to, że jest on lekkim, bezbarwnym i wytrzymałym materiałem. Jest on również odporny na proces biodegradacji, co jednak należy dopisać do listy jego wad, ponieważ materiał ten dłużej się rozkłada. Wcześniejsze wyniki badań wykazały, że na PET może rosnąć kilka gatunków grzybów, jednak dopiero teraz odkryto jeden, który może dosłownie zjadać butelkę.

 

Butelki z recyklingu

Aby znaleźć bakterię, która niszczy PET, zebrano 250 butelek z recyklingu. Miały one na sobie ślady piasku, wody, ścieków i innych zanieczyszczeń. Następnie przeanalizowano drobnoustroje, które na nich żyją. Naukowcy odkryli, że tylko jeden gatunek bakterii żywi się PET, dzięki czemu zyskuje on dodatkową energię i masę. Bakterie tę nazwano Ideonella sakainesis. Badania wykazały, że drobnoustroje te w zaledwie sześć tygodni przy stałej temperaturze równej 30 st. C mogłyby zdewastować cienką folię PET.

Specjaliści podają, że teraz będą analizować, czy przypadkiem nie istnieją jeszcze inne bakterie o takich samych właściwościach jak Ideonella sakainesis.

– Proces ten może być bardzo powszechny – twierdzi Tracy Mincer, autor badań.

 

Śmieci w oceanach

Naukowcy nadal nie są pewni czy najnowsze analizy przydadzą się w walce z zanieczyszczonymi przez plastikowe butelki wodami oceanów.

– Nie jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć w jaki sposób bakterie pożerają PET, dlatego nie wiemy, jak ten proces zachodzi w środowisku wodnym – mówi Mincer.

 

Źródło: phys.org, tvnmeteo

Polecane:

W pobliżu Ziemi przeleci wkrótce 400 metrowa planetoida 2005 YU55, pędzi z prędkością 50 000 km/h
Boliwia - Największa powódź od 30 lat pozbawiła dachu nad głową ponad 600 osób
Chiny - Pekin zalany, spadły 163 litry deszczu na metr kwadratowy, co najmniej 37 osób zginęło [Vide...
Arabia Saudyjska - Koronawirus zabił już 133 osoby
Sudan Południowy - Klęska głodu i śmierć może dotknąć 4 mln ludzi w tym 50 tys. dzieci
Salwador - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.3
Bagicz, Polska - Wichury przewróciły najstarszego dęba szypułkowego w kraju, wiek drzewa szacowany b...
Saulce-sur-Rhone, Francja - Autokar wiozący turystów z Hiszpanii do Czech został ostrzelany z broni ...
USA - Strzelanina na parkingu klubu w Fort Myers, gdzie była impreza dla nastolatków, dwie osoby zgi...