Japońskim naukowcom udało się zidentyfikować bakterie, które żywią się plastikiem. Specjaliści zapewniają, że na tym etapie badania się nie skończyły. Być może bakterie wspomogą proces oczyszczania oceanów z plastikowych śmieci.

Butelki PET

Grupa japońskich naukowców z Instytutu Technologicznego w Kioto znalazła gatunek bakterii, który żywi się… plastikiem. A dokładniej jednym jego rodzajem: tym, który wykorzystuje się do produkcji włókien sztucznych i butelek do napojów bezalkoholowych, czyli PET, jak skrótowo określa się poli (tereftalan etylenu), termoplastyczny polimer z grupy poliestrów.

Swoje odkrycie Japończycy opisali na łamach czwartkowego wydania magazynu „Science”.

 

Odporny na biodegradację

Zaletą PET jest to, że jest on lekkim, bezbarwnym i wytrzymałym materiałem. Jest on również odporny na proces biodegradacji, co jednak należy dopisać do listy jego wad, ponieważ materiał ten dłużej się rozkłada. Wcześniejsze wyniki badań wykazały, że na PET może rosnąć kilka gatunków grzybów, jednak dopiero teraz odkryto jeden, który może dosłownie zjadać butelkę.

 

Butelki z recyklingu

Aby znaleźć bakterię, która niszczy PET, zebrano 250 butelek z recyklingu. Miały one na sobie ślady piasku, wody, ścieków i innych zanieczyszczeń. Następnie przeanalizowano drobnoustroje, które na nich żyją. Naukowcy odkryli, że tylko jeden gatunek bakterii żywi się PET, dzięki czemu zyskuje on dodatkową energię i masę. Bakterie tę nazwano Ideonella sakainesis. Badania wykazały, że drobnoustroje te w zaledwie sześć tygodni przy stałej temperaturze równej 30 st. C mogłyby zdewastować cienką folię PET.

Specjaliści podają, że teraz będą analizować, czy przypadkiem nie istnieją jeszcze inne bakterie o takich samych właściwościach jak Ideonella sakainesis.

– Proces ten może być bardzo powszechny – twierdzi Tracy Mincer, autor badań.

 

Śmieci w oceanach

Naukowcy nadal nie są pewni czy najnowsze analizy przydadzą się w walce z zanieczyszczonymi przez plastikowe butelki wodami oceanów.

– Nie jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć w jaki sposób bakterie pożerają PET, dlatego nie wiemy, jak ten proces zachodzi w środowisku wodnym – mówi Mincer.

 

Źródło: phys.org, tvnmeteo

Polecane:

Alaska, USA - Obserwatorium wulkaniczne na Alasce podejrzewa erupcję wulkanu Kanaga
Dziś w nocy czeka nas duża burza geomagnetyczna, u niektórych osób może wystąpić silny ból głowy
NASA - Bliźniacze satelity będą badały pasy radiacyjne Van Allena, dowiemy się, jak burze słoneczne ...
USA - Naukowcy pracujący dla US Navy opracowują metodę wytwarzania paliwa lotniczego z wody morskiej
USA - W ciągu dwóch miesięcy woda wyrzuciła na plaże stanu New Jersey 120 martwych delfinów butlonos...
Arktyka - Z roku na rok sezon topnienia lodu jest coraz dłuższy, lód topnieje w zastraszającym tempi...
Polska - Konferencja Polskiej Akademii Nauk na temat leczniczych zastosowań marihuany
Na dnie Morza Barentsa odkryto ogromne kratery z których uwalniają się bąble metanu, podobne zjawisk...
Ziemia staje się coraz bardziej zielona