Mieszkańcy Tokio mają powody do obaw. W pobliżu japońskiej stolicy po prawie 3000 lat przebudził się wulkan Hakone, który co roku jest odwiedzany przez kilkanaście milionów turystów z całego świata.

A video grab from the Japan Meteorological Agency's live camera image shows smoke rising from Owakudani vally at Mount Hakone where a small volcanic erupted, in Hakone town

O podwyższonej aktywności sejsmicznej naukowcy alarmowali już od wiosny tego roku. Wulkanolodzy i sejsmolodzy odnotowali setki drgań w pobliżu Hakone.

Podwyższono alert

We wtorek 30 czerwca doszło do małej erupcji. Jak podkreślają japońscy meteorolodzy, popiół wulkaniczny został wyrzucony z obszaru znanego z gorących źródeł, który jest niezwykle popularny wśród turystów. W związku z zagrożeniem podwyższono stopień zagrożenia z drugiego na trzeci (w pięciostopniowej skali).

– Udało się nam potwierdzić, że popiół wydobywa się z Doliny Owaku w nowym kraterze i jest wynikiem erupcji wulkanu – powiedział na konferencji prasowej w Tokio starszy koordynator do spraw wulkanicznych Sadayuki Kitagawa.

– Wydaliśmy ostrzeżenia, ponieważ uważamy że jest spore prawdopodobieństwo wybuchu – dodał.

 

Popularny kierunek wśród turystów

Wulkan Hakone znajduje się w odległości około 80 km na południowy zachód od Tokio. Obszar ten cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów. Znany jest przede wszystkim z gorących źródeł i pięknych widoków na górę Fuji. Jak podaje strona internetowa miasta Hakone, w 2014 roku wulkan odwiedziło ponad 21 milionów osób.

Japonia zajmuje jeden z najbardziej aktywnych obszarów sejsmicznie na Ziemi. Pod koniec maja tego roku ewakuowano mieszkańców małej wyspy Kuchinoerabujima w południowej Japonii. Z krateru lokalnego wulkanu Shintake wydobywały się chmury popiołu. Japońscy wulkanolodzy ogłosili wtedy piąty, najwyższy stopień zagrożenia.

Polecane:

Ogromne trzęsienia ziemi w Japonii. Od 6.1 do 9.0 stopnia !!! Tsunami zatapia miasta [Film, WebCam]
Republika Południowego Sudanu - Powstało 193 państwo świata
Chiny - W rzece Heilongjiang złowiono Kaługę o wadze 617 kg
Gwatemala - Obudził się groźny wulkan Santiaguito, w 1929 roku lawa zabiła 5 tys. osób
Broń chemiczna na dnie Bałtyku, 39 tysięcy obiektów, w tym do 10 tys. sztuk broni chemicznej z okres...
Śmiertelnie trująca ryba fugu u brzegów Chorwacji, jej środowiskiem naturalnym są wody Japonii i Aus...
Izrael - Jerozolima pod śniegiem, palmy i cyprysy uginają się pod ciężarem białego puchu
Polska - Kolejne załamanie pogody, w dwa dni ma spaść tyle deszczu, co zwykle w dwa miesiące
Sonda New Horizons przysłała zdjęcia Kerberosa, księżyca Plutona, który jest znacznie mniejszy i o w...