Mieszkańcy Tokio mają powody do obaw. W pobliżu japońskiej stolicy po prawie 3000 lat przebudził się wulkan Hakone, który co roku jest odwiedzany przez kilkanaście milionów turystów z całego świata.

A video grab from the Japan Meteorological Agency's live camera image shows smoke rising from Owakudani vally at Mount Hakone where a small volcanic erupted, in Hakone town

O podwyższonej aktywności sejsmicznej naukowcy alarmowali już od wiosny tego roku. Wulkanolodzy i sejsmolodzy odnotowali setki drgań w pobliżu Hakone.

Podwyższono alert

We wtorek 30 czerwca doszło do małej erupcji. Jak podkreślają japońscy meteorolodzy, popiół wulkaniczny został wyrzucony z obszaru znanego z gorących źródeł, który jest niezwykle popularny wśród turystów. W związku z zagrożeniem podwyższono stopień zagrożenia z drugiego na trzeci (w pięciostopniowej skali).

– Udało się nam potwierdzić, że popiół wydobywa się z Doliny Owaku w nowym kraterze i jest wynikiem erupcji wulkanu – powiedział na konferencji prasowej w Tokio starszy koordynator do spraw wulkanicznych Sadayuki Kitagawa.

– Wydaliśmy ostrzeżenia, ponieważ uważamy że jest spore prawdopodobieństwo wybuchu – dodał.

 

Popularny kierunek wśród turystów

Wulkan Hakone znajduje się w odległości około 80 km na południowy zachód od Tokio. Obszar ten cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów. Znany jest przede wszystkim z gorących źródeł i pięknych widoków na górę Fuji. Jak podaje strona internetowa miasta Hakone, w 2014 roku wulkan odwiedziło ponad 21 milionów osób.

Japonia zajmuje jeden z najbardziej aktywnych obszarów sejsmicznie na Ziemi. Pod koniec maja tego roku ewakuowano mieszkańców małej wyspy Kuchinoerabujima w południowej Japonii. Z krateru lokalnego wulkanu Shintake wydobywały się chmury popiołu. Japońscy wulkanolodzy ogłosili wtedy piąty, najwyższy stopień zagrożenia.

Polecane:

Antarktyda - Brytyjczycy chcą sprawdzić, czy w najbliższym czasie grozi nam wzrost poziomu morza, ww...
Dziś wieczorem Ziemia znajdzie się w peryhelium, czyli odległość od Słońca wyniesie 147 mln km i będ...
Rosja - Potężne opady śniegu w Nowosybirsku [Video]
Indonezja - Odkryto nowy gatunek rekina, czasami pływa, czasami chodzi [Video]
Francja - Po raz pierwszy na świecie wymieniono zastawkę aorty bez otwierania klatki piersiowej
Zmodyfikowany wirus HIV może pomóc w walce z nowotworami, ośmiolatkę wyleczono z białaczki
Tajlandia - Wyłowiono największą w historii słodkowodną rybę, płaszczka ma ponad 4 metry długości, 2...
Głęboko w płaszczu Ziemi odkryto ogromne ilości tlenu, naukowcy szacują że jest go 8-10 razy więcej ...
Egipt - W Luksorze odkryto grobowiec złotnika sprzed 3.5 tysiąca lat