Japońskie władze podniosły z poziomu 1. do poziomu 3. w międzynarodowej skali INES klasyfikację niedawnego wycieku 300 ton wysoce radioaktywnej wody w elektrowni atomowej Fukushima.

Poziom 3. oznacza “poważny incydent” według mierzącej od 0 do 7 stopni Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych. W środę rano japońskie władze skonsultowały się w sprawie zmiany klasyfikacji z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).

 

Wyciekło 300 ton silnie radioaktywnej wody

We wtorek firma TEPCO – operator Fukushimy –  poinformowała o wycieku ze zbiornika 300 ton silnie radioaktywnej wody, która mogła przeniknąć do ziemi, po przedostaniu się przez stertę worków z piaskiem dodatkowo zabezpieczających betonową osłonę wokół zbiornika.

Jak podawano, woda, która zgromadziła się wokół zbiornika, emitowała na poziomie około 50 cm nad powierzchnią promieniowanie równe 100 milisiwertom na godzinę. To limit skumulowanej pięcioletniej dawki dla pracowników japońskich elektrowni atomowych.

Wyciek odkryto w poniedziałek przed południem czasu lokalnego, ale dopiero we wtorek operator ustalił, który zbiornik był nieszczelny. W kontenerze zostało jeszcze ok. 670 ton cieczy, którą rozpoczęto przepompowywanie do innych zbiorników.

 

Tragedia w Fukushimie

Towarzyszące silnemu trzęsieniu ziemi tsunami uderzyło 11 marca 2011 roku w położoną na północ od Tokio siłownię Fukushima, powodując stopienie się prętów paliwowych w trzech reaktorach oraz promieniotwórcze skażenie okolicznych terenów, z których ewakuowano 160 tys. ludzi. Awarii w Fukushimie przypisano najwyższy, siódmy stopień w skali INES.

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Polecane:

Portugalia - Anomalie pogodowe, gradobicia, wichury i śnieżyce
Szwajcaria - W ciągu 12 godzin w Alpach spadł ponad metr śniegu, zginęły 4 osoby
USA - Ogromne afrykańskie ślimaki niszczą uprawy i zagrażają ludziom, złapano już 1200 sztuk
Maroko, Afryka - Ulewne deszcze spowodowały ogromne powodzie, wyschnięte koryta rzek gwałtownie nape...
USA - Podczas ćwiczeń rozbił się helikopter UH-60 Black Hawk, zginęło 11 osób
Anomalie pogodowe zanotowane w 2015 roku, w wielu częściach świata padły rekordy temperatury i opadó...
Palau - W małym państwie wyspiarskim na Pacyfiku wody pitnej pozostało na kilkanaście dni
Brutalna tradycja okaleczania kobiet przez "prasowanie piersi" dotarła z krajów afrykański...
Włochy - Z powodu śnieżyc i dużego mrozu około 300 tysięcy osób nie ma prądu, brakuje też wody, na p...