54 reaktory w japońskich elektrowniach atomowych zostaną poddane testom na wytrzymałość – zapowiedziały władze. Zapewniają, że to tylko po to, by ukrócić obawy opinii publicznej po katastrofie w Fukushimie, co do bezpieczeństwa tych elektrowni. Nie wiadomo, kiedy testy się rozpoczną.

Obecnie działa tylko 19 z 54 japońskich reaktorów. Japończycy są zmuszeni oszczędzać prąd.

Informację o stress testach, które mają sprawdzić jak elektrownie atomowe poradzą sobie z taką katastrofą jak tsunami, podał minister gospodarki, handlu i przemysłu Banri Kaieda. Zapewnił, że „nie będzie żadnych problemów”.

– Bezpieczeństwo elektrowni jest zapewnione, a testy mają dać poczucie bezpieczeństwa ludziom – powiedział minister agencji Jiji Press.

Chcą ewakuacji dzieci i kobiet w ciąży

A ludzie się boją. I nie bez przyczyny. Jak poinformowały w środę organizacje mieszkańców odległego o 60 km od elektrowni miasta Fukushima, poziom radioaktywności w samym mieście jest czterokrotnie wyższy od dopuszczalnego limitu.

Według jednego z pomiarów gruntu, poziom radioaktywnego cezu w tym 300-tysięcznym mieście wynosi 46.540 bekereli na kilogram, podczas gdy dopuszczalny w Japonii limit wynosi 10.000 bekereli. Dwa kolejne badania gruntu w innych rejonach miasta wykazały nieco niższe poziomy skażenia – odpowiednio 16.290 i 19.220 bekereli na kilogram. Są one jednak i tak wyższe od dopuszczalnego.

Według organizacji mieszkańców, poziom ten jest wyższy od tego, który skłonił władze do ewakuacji ludności zamieszkałej w rejonie elektrowni atomowej w Czarnobylu, która uległa awarii w 1986 r. – Ziemia jest skażona w całym mieście. Dzieci bawiąc się dotykają ziemi, a tym samym substancji wysoce radioaktywnych. Ewakuacja powinna być zarządzona jak najszybciej – powiedział specjalista w dziedzinie atomistyki, prof. Tomoya Yamauchi z uniwersytetu w Kobe.

Katastrofa po katastrofie

Trzęsienie ziemi i tsunami z 11 marca br. spowodowały najpoważniejszą awarię elektrowni atomowej od czasu katastrofy w Czarnobylu w 1986 r. Dla Japonii był to też – jak pisze BBC – największy kryzys od czasów II wojny światowej. Zginęło lub zaginęło 20 tys. ludzi.

Fala tsunami uszkodziła reaktory w elektrowni Fukushima Daiichi na tyle, że doszło do serii wybuchów i dużej radiacji. Sytuacji dotychczas nie udało się w pełni opanować.

Od czasu katastrofy ok. 160 tys. osób zamieszkałych w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni opuściło swoje domy. Połowa z nich jednak już wróciła.

 

Źródło: tvn24.pl

Polecane:

Niezwykłe chmury w Hiszpanii
USA - Trzęsienie ziemi o sile 5.9 stopnia, odczuwalne w Nowym Jorku, ewakuowano Pentagon i Kongres
Silne trzęsienie ziemi na południowym Pacyfiku, magnituda 7.4
UK - Rok temu w specjalnej bazie okrętów podwodnych w Plymouth wystąpiła 1.5 godzinna awaria zasilan...
Odkryto czwarty stan skupienia wody, który występuje w specjalnych warunkach, woda w stanie nadkryty...
UE - Wprowadzenie wiz dla amerykańskich dyplomatów może być karą za utrzymywanie wiz dla obywateli P...
Afryka - Podczas wzrostu mocy burzy geomagnetycznej występują ogniska intensywnego parowania [Video]
Według najnowszych symulacji klimatologów, Ziemia na przestrzeni kolejnych stu lat ociepli się nie o...
Odkryto planetę na której może istnieć życie, "Proxima b" krąży wokół czerwonego karła &qu...