Jedna osoba nie żyje, a 22 zostały ranne w wyniku dwóch wielkich eksplozji, do których doszło w fabryce kleju Mitsui Chemicals w Japonii. Wybuchy były tak silne, że uszkodziły ponad 400 pobliskich budynków. W fabryce znajdowało się ponad 3 tys. pojemników z radioaktywnymi substancjami, ale władze prefektury Yamaguchi uspokajają, że to nie one wybuchły i nie zostały też uszkodzone.

Pożar wybuchł w niedzielne popołudnie o 14:15. Strażacy gasili go ponad trzy godziny. W środku zginął jeden pracownik placówki, 11 innych zostało rannych, a kolejnych 11 mieszkańców okolicy przebywających wtedy na zewnątrz odniosło obrażenia z powodu zbitego szkła, które wyleciało we wszystkich oknach w fabryce.

Potężna fala. Setki zniszczonych domów

– Chcielibyśmy przeprosić za wybuch w fabryce oraz problemy, które to spowodowało – stwierdził jej menedżer, Shigeru Hara, ale sprawa na samych przeprosinach się nie zakończy. Policja już zapowiedziała, że rozpoczęła śledztwo pod kątem zaniechania procedur bezpieczeństwa, które doprowadziło do utraty i zagrożenia życia.

Siła eksplozji była tak wielka, że w promieniu około kilometra uszkodzonych zostało ponad 400 domów. W fabryce było składowanych około 3,4 tys. zbiorników z radioaktywnymi substancjami, które powstają jako efekt uboczny produkcji kleju, ale władze prefektury uspokajają, twierdząc że znajdowały się one w jednym z ocalałych budynków i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia mieszkańców.

Zdaniem japońskich mediów, wybuchy nastąpiły z powodu problemów technicznych. Dzień wcześniej w fabryce wstrzymano produkcję. Rocznie produkuje się tam ponad 7 tys. ton kleju.

 

Źródło: mitsuichem.com, Reuters, Japan Times,  tvn24.pl

Polecane:

Chiny - Tropikalny sztorm Muifa, 700 tysięcy osób zostało ewakuowanych
Słońce - W kierunku Ziemi skierowana jest bardzo aktywna plama słoneczna, może powstać rozbłysk klas...
Kaszmir, Indie - Niespodziewany atak zimy na północy kraju, pozamarzały ujęcia wody
Arktyka - Coraz więcej śmieci na dnie arktycznych oceanów, głównie plastikowe torby wyrzucane ze sta...
Egipt - W grobowcu Tutanchamona najprawdopodobniej znajdują się jeszcze dwie komory
Obgryzanie paznokci w dzieciństwie zmienia działanie układu odpornościowego, w późniejszym życiu zmn...
Stworzono plaster z mikroigłami do szczepienia na grypę
Wraz z globalnym ociepleniem wzrośnie natężenie i częstotliwość występowania turbulencji podczas pod...
Pokrow, Rosja - Na przejeździe kolejowym zgasł silnik w autobusie, pociąg rozerwał autobus na kawałk...