Premier Japonii Naoto Kan oświadczył, że jego kraj odstąpi od planu mającego na celu zwiększenie z 30 do 50 proc. udziału energetyki jądrowej w produkowanej energii elektrycznej w kraju. Kan zapowiedział również, że od czerwca nie będzie pobierać pensji szefa rządu, dopóki kryzys w Fukushimie nie zostanie zażegnany.

Premier poinformował na konferencji prasowej, że Japonia musi „zacząć odstępować” od swej długoterminowej polityki energetycznej po wypadku z 11 marca w elektrowni atomowej Fukushima Daiichi (Fukushima I), który nastąpił w rezultacie katastrofalnego trzęsienia ziemi i tsunami.

Zaznaczył jednak, że energetyka jądrowa będzie nadal odgrywała znaczącą rolę, chociaż energia odnawialna, w tym słoneczna, będzie głównym filarem polityki energetycznej kraju.

Kan zapowiedział również, że od czerwca nie będzie pobierać pensji szefa rządu, dopóki kryzys w Fukushimie nie zostanie zażegnany.

Nie zarobią

Premier zapowiedział również, że od czerwca nie będzie pobierać pensji szefa rządu, dopóki kryzys w Fukushimie nie zostanie zażegnany.
Operator tej siłowni firma TEPCO ogłosiła obniżenie wynagrodzeń: dla członków zarządu o 50 proc., dla kadry kierowniczej o 25 proc. i dla szeregowych pracowników firmy o 20 proc. Zapowiedziano też jeszcze większą redukcję płac.

Trzęsienie ziemi i tsunami z początku marca najprawdopodobniej spowodowały śmierć ok. 26 tys. ludzi w Japonii. Straty materialne oszacowano na 300 mld USD. Około 130 tys. osób bez dachu nad głową zakwaterowano w tymczasowych schroniskach.

Źródło: tvn24.pl – mtom\k

Polecane:

New York, USA - Deszcz nadal pada, to największe ulewy od rozpoczęcia pomiarów 116 lat temu
Naukowcom udało się 8-krotnie zwiększyć pojemność akumulatorów litowo-jonowych
Birma - Trzęsienie ziemi o sile 5.9 wywołało panikę wśród ludności
Rosja - Zaczynają wydobywać ropę i gaz w miejscu, gdzie dawne ZSRR robiło podziemne próby jądrowe, s...
Na Charonie, księżycu Plutona pod skorupą lodu może znajdować się ogromny ocean
Bali, Indonezja - Erupcja wulkanu Rinjani spowodowała zamknięcie lotniska
Paryż, Francja - W parku Monceau, podczas przyjęcia urodzinowego, piorun poraził 11 osób, ośmioro z ...
Przez naziemne teleskopy zaobserwowano najmniejszą asteroidę, ma zaledwie 2 metry średnicy, jest zar...
Intel na targach Computex 2017 zaprezentował komputer wielkości karty kredytowej na procesorze Core ...