W chłodnym morzu u wybrzeży północnej Japonii szyper Shigenori Goto ze swoją załogą natrafił na wyjątkowy połów. Rybakom udało się wyłowić kałamarnicę olbrzymią. W trakcie wyciągania jej z wody utraciła część macek, ale rybacy szacują, że miała 8 m długości.

– Po około 30-40 minutach ciągnięcia sieci zobaczyliśmy to ogromne, czerwono-brązowe cielsko wynurzjące się z głębin – opowiadał w telefonicznym wywiadzie 44-letni Shigenori Goto z wyspy Sado.

– Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego. Byłem zaskoczony, nie można tego inaczej nazwać. Na łodzi zapanował kompletny chaos, wszyscy zaczęliśmy krzyczeć: “Kałamarnica olbrzymia! Kałamarnica olbrzymia!” – opisywał wydarzenia z zeszłego tygodnia Goto.

Mogła mieć 8 m długości

Zwierzę okazało się ważącym 163 kg samcem. Zdechło wkrótce po wyciągnięciu na powierzchnię u wybrzeża wyspy Sado (w prefekturze Niigata) i zostało przewiezione do pobliskiego instytutu badawczego.

Według naukowców, którzy badali zwłoki kałamarnicy, stworzenie mogło liczyć około 8 m. Co prawda utraciło dużą część macek podczas połowu, ale wiadomo, że zwykle u kałamarnic osiągają one podobną długość jak reszta ciała. Największa złowiona kałamarnica od czubka głowy do końców macek mierzyła aż 18 m.

“Potraktowałbym ją bardziej delikatnie”

Goto, który został zasypany pytaniami i prośbami o wywiad, powiedział, że jest mu przykro, że potraktowana dość brutalnie podczas wyławiania kałamarnica cierpiała. 

– Żałuję, że nie mogłem zrobić tego tak, żeby prezentowała się lepiej, ale nie ma żadnej techniki połowu kałamarnic olbrzymich. Nie miałem pojęcia, że tak się stanie, w przeciwnym razie potraktowałbym ją bardziej delikatnie – stwierdził.

Dodał też, że nawet nie przyszło mu do głowy, żeby zjeść tę wyjątkową zdobycz, chociaż mięso kałamarnicy, zarówno surowe, jak i gotowane, jest w Japonii popularnym pożywieniem. – To była naprawdę bardzo wielka kałamarnica. W przypadku mniejszych okazów można myśleć o jedzeniu. Alu tu było czuć naprawdę nieprzyjemny zapach amoniaku. Nie sądzę, żeby była dobra do jedzenia – wyjaśniał.

Pierwowzór krakena

Kałamarnice olbrzymie, tajemnicze stworzenia, które zainspirowały powstanie legend o krakenie, sporadycznie pojawiają się w rejonie Wysp Japońskich. W zeszłym roku japoński zespół kierowany przez Tsunemi Kuboderę opublikował pierwsze w historii nagranie żywego osobnika, zrobione na głębokości prawie kilometra. Ta sama grupa w 2006 roku złowiła żywą kałamarnicę.

Źródło: Reuters TV, tm

Polecane:

Słońce - Dziś nastąpił bardzo duży koronalny wyrzut materii, plazma leci z prędkością 650 km/s
Indie - Silne trzęsienie ziemi w Delhi
NASA ostrzega przed dużą burzą słoneczną i tragicznymi jej konsekwencjami dla Ziemi
"Super Ziemia" z dużą ilością wody została odkryta 40 lat świetlnych od nas, niestety temp...
Kobiety mówią średnio 20 tys. słów dziennie, a mężczyźni tylko 7 tys. odpowiada za to większy poziom...
Polska - Ustalono zasięg tsunami na Bałtyku w 1497 roku i w drugiej połowie XVIII wieku, ślady sięga...
Japonia - Przez potężny tajfun Phanfone na Tokio spadło 300 l/mkw, w innych regionach nawet 400 l/mk...
Lądownik Philae mógł się wywrócić na komecie 67P/Churiumov-Gerasimenko, stąd mogą być problemy z kom...
Polska Misja Archeologiczna przedstawi na wykładzie odkrycia ze starożytnego Egiptu