Silne trzęsienie ziemi wystąpiło wieczorem naszego czasu (o godz. 19.10) na Oceanie Spokojnym. Epicentrum znajdowało się na wschód od Fukushimy. Władze Japonii wydały ostrzeżenie przed tsunami. Fala uderzyła w wybrzeże, ale okazała się niegroźna.

Japońska Agencja Meteorologiczna wydała w piątek „żółte ostrzeżenie” przed tsunami o wysokości 1 metra w związku z trzęsieniem ziemi, które nawiedziło obszar na Oceanie Spokojnym na wschód od prefektury Fukushima na japońskiej wyspie Honsiu.

Ziemia zatrzęsła się o godz. 2.10 czasu lokalnego (w Japonii była to już sobota) z siłą 7,1 w skali Richtera – poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna. Według służby sejsmologicznej USA (U.S. Geological Survey) było to 7,3 w skali Richtera. W japońskiej skali od 1 do 7 wstrząsy miały siłę 4. Epicentrum znajdowało się na Oceanie Spokojnym, ok. 430 km na wschód od japońskiej wyspy Honsiu.

Nie ma informacji o ofiarach trzęsienia, ani o zniszczeniach. Wstrząsy były odczuwalne także w Tokio, odległym 480 km od epicentrum.

Japońska telewizja publiczna NHK informuje, że według pierwszych doniesień w elektrowni atomowej Fukushima, zniszczonej 11 marca 2011 roku przez potężne trzęsienie ziemi o sile 9 w skali Richtera i wielką falę tsunami, tym razem nie stwierdzono nowych uszkodzeń ani wzrostu promieniowania. Trwa sprawdzanie tego obiektu. Pracownikom polecono ewakuowanie się z nadbrzeża. Fala, która nadeszła miała – według NHK – około 30 cm wysokości.

 

Źródło: PAP, tm, USGS

Polecane:

Joplin, USA - Tornado poruszało się z niespotykaną siłą
Włochy - Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi, wiele osób jest pod gruzami
Westa - Asteroida, której nie dane było zostac planetą
Prawdopodobnie wystąpi silna burza geomagnetyczna, cząsteczki pędzą w kierunku Ziemi z prędkością 92...
Szwecja - Obca aktywność podwodna w archipelagu sztokholmskim, siły zbrojne rozpoczęły operację zwia...
USA - Niezwykły przypadek, po miejscowym znieczuleniu u dentysty przestała funkcjonować poprawnie pa...
Burza tropikalna Patricia jest już huraganem piątej kategorii, może okazać się najsilniejszym w hist...
Nowy antydepresant prawdopodobnie będzie w stanie poprawić nastrój już w ciągu kilku godzin, nie tyg...
USA - Duży, jasny bolid na wieczornym niebie widoczny nad kilkoma stanami