Pierwszy telekomunikacyjny satelita japońskiego ministerstwa obrony został we wtorek umieszczony na orbicie Ziemi – poinformował resort obrony Japonii. Urządzenie ma zwiększyć możliwości sieci komunikacyjnej japońskich sił samoobrony.

Wojskowy satelita Kirameki-2 został wyniesiony na orbitę przez rakietę H-2A. Wystrzelono ją z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima w południowo-zachodniej części kraju. Kirameki-2 jest jednym z trzech wojskowych satelitów, które mają docelowo zastąpić cywilne urządzenia wykorzystywane obecnie przez japońskie siły samoobrony.

 

Satelita nad Oceanem Indyjskim

Według ministerstwa obrony Japonii nowe satelity będą ułatwiać bezpośrednią komunikację między jednostkami lądowymi, marynarką i lotnictwem, odbywającą się w ramach sieci o dużej wydajności. Jak tłumaczy Tokio, infrastruktura komunikacyjna jest niezbędna do zapobiegania zagrożeniom rakietowym ze strony Korei Północnej.

Resort obrony planuje korzystać z Kirameki-2 nad Oceanem Indyjskim. Japońskie siły samoobrony będą również wykorzystywać urządzenie podczas działań w ramach misji pokojowych ONZ w Sudanie Południowym i operacjach przeciwko piratom w pobliżu Somalii.

W lipcu 2016 roku miał się odbyć lot satelity Kirameki-1. Jednak podczas transportu do Gujany Francuskiej w północno-wschodniej części Ameryki Południowej urządzenie zostało uszkodzone. Start został przesunięty na marzec 2018 roku. Misja Kirameki-3 jest zaplanowana na koniec roku fiskalnego 2020. Kirameki-1 ma obejmować swym działaniem obszar Oceanu Spokojnego, a Kirameki-3 Japonii.

Plan na 15 lat

Agencja Kyodo podaje, że całkowity koszt Kirameki-1 i 2 to 1,1 mld dolarów. Resort obrony szacuje, że nowe satelity operujące w paśmie X będą wykorzystywane przez ok. 15 lat. Pasmo X jest powszechnie wykorzystywane przez wojsko do komunikacji.

Polecane:

Japonia - Zabiją tysiące zwierząt wokół Fukushimy
Według naukowców, analizując widmo światła odbitego można stwierdzić, czy istnieje życie na danej pl...
Indie - Potężna awaria zasilania, już 670 milionów osób bez prądu, czyli połowa ludności kraju
Rosja - Po 54 latach obudził się na Kamczatce wulkan Zhupanovsky, znajduje się 70 km od Pietropawłow...
Sonda Rosetta przesłała nowe fotografie komety 67P/Churyumov-Gerasimenko zrobione z zaledwie 6 kilom...
Mars - Nietypowy krajobraz powstaje na skutek sublimacji dwutlenku węgla
Japonia - Po 2900 latach budzi się wulkan Hakone, wystąpiła pierwsza mała erupcja i setki wstrząsów ...
USA - Minęło 10 lat od uderzenia huraganu Katrina w Nowy Orlean
W ryżu znajduje się dużo niebezpiecznego arsenu, ale jest sposób, żeby zmniejszyć tą ilość