Pierwszy telekomunikacyjny satelita japońskiego ministerstwa obrony został we wtorek umieszczony na orbicie Ziemi – poinformował resort obrony Japonii. Urządzenie ma zwiększyć możliwości sieci komunikacyjnej japońskich sił samoobrony.

Wojskowy satelita Kirameki-2 został wyniesiony na orbitę przez rakietę H-2A. Wystrzelono ją z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima w południowo-zachodniej części kraju. Kirameki-2 jest jednym z trzech wojskowych satelitów, które mają docelowo zastąpić cywilne urządzenia wykorzystywane obecnie przez japońskie siły samoobrony.

 

Satelita nad Oceanem Indyjskim

Według ministerstwa obrony Japonii nowe satelity będą ułatwiać bezpośrednią komunikację między jednostkami lądowymi, marynarką i lotnictwem, odbywającą się w ramach sieci o dużej wydajności. Jak tłumaczy Tokio, infrastruktura komunikacyjna jest niezbędna do zapobiegania zagrożeniom rakietowym ze strony Korei Północnej.

Resort obrony planuje korzystać z Kirameki-2 nad Oceanem Indyjskim. Japońskie siły samoobrony będą również wykorzystywać urządzenie podczas działań w ramach misji pokojowych ONZ w Sudanie Południowym i operacjach przeciwko piratom w pobliżu Somalii.

W lipcu 2016 roku miał się odbyć lot satelity Kirameki-1. Jednak podczas transportu do Gujany Francuskiej w północno-wschodniej części Ameryki Południowej urządzenie zostało uszkodzone. Start został przesunięty na marzec 2018 roku. Misja Kirameki-3 jest zaplanowana na koniec roku fiskalnego 2020. Kirameki-1 ma obejmować swym działaniem obszar Oceanu Spokojnego, a Kirameki-3 Japonii.

Plan na 15 lat

Agencja Kyodo podaje, że całkowity koszt Kirameki-1 i 2 to 1,1 mld dolarów. Resort obrony szacuje, że nowe satelity operujące w paśmie X będą wykorzystywane przez ok. 15 lat. Pasmo X jest powszechnie wykorzystywane przez wojsko do komunikacji.

Polecane:

Nigeria - Coraz bardziej widoczne skutki wycieku ropy z platformy Shell
Naukowcy chcą obserwować przejście Wenus nad tarczą Słońca za pomocą Hubble'a i krateru Tycho na Ksi...
Astronomowie ze stacji ISS zarejestrowali czerwony piorun po drugiej stronie burzy
Japonia - Tajfun Sanba atakuje Okinawę, oko tajfunu ma 56 km średnicy
UK - Program "Tempora" podsłuchuje Europę, Bruksela chce wyjaśnień
NASA opublikowało nietypowe zdjęcia, które zostały zrobione automatyczne podczas startu rakiety z ks...
Potwierdzono kluczowe znaczenie miedzi dla przemiany materii, jest niezbędna w procesie spalania tka...
Marihuana może pomóc w wychodzeniu z alkoholizmu i uzależnienia od opioidów
Epidemia salmonellozy prawdopodobnie zdziesiątkowała ludność zamieszkującą tereny obecnego Meksyku i...