Pierwszy telekomunikacyjny satelita japońskiego ministerstwa obrony został we wtorek umieszczony na orbicie Ziemi – poinformował resort obrony Japonii. Urządzenie ma zwiększyć możliwości sieci komunikacyjnej japońskich sił samoobrony.

Wojskowy satelita Kirameki-2 został wyniesiony na orbitę przez rakietę H-2A. Wystrzelono ją z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima w południowo-zachodniej części kraju. Kirameki-2 jest jednym z trzech wojskowych satelitów, które mają docelowo zastąpić cywilne urządzenia wykorzystywane obecnie przez japońskie siły samoobrony.

 

Satelita nad Oceanem Indyjskim

Według ministerstwa obrony Japonii nowe satelity będą ułatwiać bezpośrednią komunikację między jednostkami lądowymi, marynarką i lotnictwem, odbywającą się w ramach sieci o dużej wydajności. Jak tłumaczy Tokio, infrastruktura komunikacyjna jest niezbędna do zapobiegania zagrożeniom rakietowym ze strony Korei Północnej.

Resort obrony planuje korzystać z Kirameki-2 nad Oceanem Indyjskim. Japońskie siły samoobrony będą również wykorzystywać urządzenie podczas działań w ramach misji pokojowych ONZ w Sudanie Południowym i operacjach przeciwko piratom w pobliżu Somalii.

W lipcu 2016 roku miał się odbyć lot satelity Kirameki-1. Jednak podczas transportu do Gujany Francuskiej w północno-wschodniej części Ameryki Południowej urządzenie zostało uszkodzone. Start został przesunięty na marzec 2018 roku. Misja Kirameki-3 jest zaplanowana na koniec roku fiskalnego 2020. Kirameki-1 ma obejmować swym działaniem obszar Oceanu Spokojnego, a Kirameki-3 Japonii.

Plan na 15 lat

Agencja Kyodo podaje, że całkowity koszt Kirameki-1 i 2 to 1,1 mld dolarów. Resort obrony szacuje, że nowe satelity operujące w paśmie X będą wykorzystywane przez ok. 15 lat. Pasmo X jest powszechnie wykorzystywane przez wojsko do komunikacji.

Polecane:

Nepal - Nagła i potężna powódź, 13 zabitych, dziesiątki zaginionych [Video]
USA - Samochód bez kierowcy firmy Google został dopuszczony do ruchu w Nevadzie
USA - W jaskini odkryto nową rodzinę pająków, ma szczękoczułki i długie nogi, mierzy do 7.5 cm
Chiny - Rekordowy smog w Pekinie, ponad 755 cząsteczek większych niż 2.5 mikrometra na metr sześcien...
Szkocja - Naukowcom udało się stworzyć mikro wiązke światła, która przyciąga, a nie odpycha obiekty
Japonia nie chce oddać Amerykanom 300 kilogramów wysoko wzbogaconego plutonu, 6 kg wystarczy do zrob...
Astronomowie są już w stanie określić wiek gwiazdy, robią to na podstawie badań ruchu wirowego
Naukowcy przypuszczają, że dajki mogą powodować duże trzęsienia ziemi
NASA chce opracować komercyjny naddźwiękowy samolot pasażerski, który da początek orbitalnym lotom o...