W ludzkim organizmie występuje ich niewiele, choć mogą być skuteczną bronią w walce z rakiem. Mowa o limfocytach Tc. Japońskim naukowcom udało się je jednak pomnożyć, co niesie nadzieję na nową terapię antyrakową.

Japońscy naukowcy na tropie nowej, skutecznej terapii antyrakowej. Badacze z Uniwersytetu Tokijskiego i z japońskiego Centrum Badań nad Alergią i Odpornością Riken wyhodowali w swoich laboratoriach kolosalną liczbę komórek macierzystych, które mogą być w stanie walczyć z komórkami rakowymi i z wirusem HIV. O tym, co dotąd udało im się osiągnąć, napisali w magazynie “Cell Stem Cell”.

 

Z limfocytów Tc

Komórki macierzyste pozyskano z tzw. limfocytów T cytotoksycznych. Te krwinki białe potrafią rozpoznawać symptomy m.in. raka, które występują na powierzchni komórek ludzkiego organizmu, i atakować je. Niestety w ludzkim organizmie limfocytów Tc jest niewiele, dlatego też Japończycy zdecydowali się na próbę ich namnożenia. Operacja zakończyła się sukcesem.

Aby uzyskać jak największą ilość leukocytów Tc, przemieniono je w komórki macierzyste, które w warunkach laboratoryjnych potrafią zwielokrotnić swoją liczbę. Następnie komórki macierzyste zostały ponownie przekształcone w limfocyty Tc.

Sprawdzą, czy da się je podawać 

– Następnym krokiem, jaki podejmiemy, będzie sprawdzenie, czy nasze limfocyty Tc będą w stanie niszczyć komórki rakowe, ale nie inne komórki w ludzkim organizmie. Jeśli tak, będzie to oznaka, że w niedalekiej przyszłości będzie je można podawać pacjentom – powiedział Hiroshi Kawamoto, jeden z autorów badania.

Naukowcy mają nadzieję, że limfocyty Tc będą też pomocne w walce z wirusem HIV. Przez jakiś czas jednak nie będą tego sprawdzać – chcą teraz przede wszystkim zbadać ich wpływow na komórki rakowe.

“To obiecujące”

Choć badania Japończyków są jeszcze we wstępnym etapie, świat nauki już uważa je za obiecujące. Alan Clarke, dyrektor European Cancer Stem Sell Research Institute przy Cardiff University mówi, że rezultaty osiągnięte przez Japończyków są naprawdę eksyctujące. Clark zaznacza też, że fakt, iż limfocyty Tc będą pochodzić od samego pacjenta, zminimalizuje do zera ryzyko odrzucenia ich przez system immunologiczny.

Źródło: BBC, tm

Polecane:

Ekwador - wulkan Tungurahua wyrzucił popiół na 7 km
Japońscy naukowcy dokonali precyzyjnego pomiaru średnicy Słońca, która wynosi 1 392 020 km
Europa musi wyposażyć się w specjalną sieć obserwacyjną, zdolną do wykrywania małych asteroid zagraż...
USA - Meteor nad Wschodnim wybrzeżem [Video]
Włochy - W lipcu zarejestrowano rekordowe 2874 wstrząsy sejsmiczne, to prawie 100 na dobę i 2 razy w...
Człowiek rozróżnia co najmniej bilion zapachów poprzez 400 receptorów, to 100 milionów razy więcej, ...
Wyspy Owcze - Kretyńska tradycja z czasów wikingów, zbiorowy mord bezbronnych waleni dla zabawy [Vid...
Skonstruowano protezę palca, która po podłączeniu do włókien nerwowych daje wrażeniem dotyku
"Bomby powietrzne" z sześciokątnych chmur, czyli zjawisko microburst nad Trójkątem Bermudz...