Jednostki marynarki wojennej USA, Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii zmierzają w kierunku zapalnych wód w pobliżu Iranu i Syrii, czyli dwóch największych ostatnio punktów zapalnych na Bliskim Wschodzie – donosi specjalizujący się w informacjach wywiadowczych portal debka.com.

W niedzielę w pobliżu portu Tartus w Syrii zacumował rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow, wraz z towarzyszącymi mu jednostkami: niszczycielem Admirał Czabanienko i fregatą Jarosław Mądry.

By przeciwdziałać dominacji Moskwy w tym regionie, Francja wysłała na pobliskie wody swój niszczyciel rakietowy Forbin.

W pobliżu Iranu

Jak pisze debka.com, ostatnie dwie doby to ciągle zwiększanie obecności jednostek państw Zachodu naprzeciwko Iranu w Zatoce Perskiej na Morzu Arabskim. Ma to przeciwdziałać ewentualnej realizacji gróźb Teheranu dotyczących zamknięcia do żeglugi cieśniny Ormuz.

Wielka Brytania wysłała więc do Zatoki Omańskiej nowoczesny niszczyciel HMS Daring wyposażony w najnowszą technologię przeciwrakietową. Z kolei Francja popycha w tym samym kierunku swoją największą siłę na morzu – lotniskowiec Charles de Gaulle.

Pierwszy dron nad Iranem po przejęciu RQ-170 

Z kolei Amerykanie mieli wysłać w powietrze z lotniskowca USS John C. Stennis wielki samolot bezzałogowy RQ-4 Global Hawk, by śledzić z powietrza rozwój sytuacji. Stennis i jego grupa żeglują w tej chwili po Zatoce Omańskiej w pobliżu wejścia do cieśniny Ormuz.

To pierwszy przypadek wysłania drona nad Iran od czasu przejęcia przez Teheran nowoczesnego pojazdu bezzałogowego RQ-170 na początku grudnia. To także pierwszy raz, gdy tak duży dron wystartował z misją wywiadowczą (Broad Aerial Maritime Surveillance Mission) z lotniskowca – pisze portal debka.

Iran może zablokować cieśninę, ale…

Już w niedzielę gen. Martin Dempsey, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (JCS) ostrzegł, że Iran jest w stanie zablokować cieśninę Ormuz na jakiś czas. W wywiadzie dla CBS podkreślił jednak, że podjęto działania, które pozwolą pokonać zagrożenie, gdyby do niego doszło.

– Tak, mogą ją (Ormuz – red.) zablokować. Określiliśmy to jako akt, którego nie można tolerować i to jest nie do przyjęcia nie dla nas, ale dla świata – mówił najwyższy rangą dowódca amerykańskiej armii. – Ale podjęlibyśmy działania i ponownie otworzyli cieśninę – dodał.

Z kolei sekretarz obrony USA Leon Panetta zapowiedział na wypadek blokady podjęcie szybkich i rozstrzygających działań ze strony Ameryki. 

 

 

Źródło: debka.com, tvn24.pl

Polecane:

Antarktyda - IceCube mierzy neutrina 2.4 km pod lodem na Biegunie Południowym
Turcja - Ludzie z całego świata zjeżdżają do wioski Sirince, tam czekać będą na "koniec świata&...
Według nowych badań bardziej prawdopodobne jest, że pierwsze formy życia pojawiły się na Marsie, a n...
Żarłacz ludojad żyje ponad 70 lat, dotychczas myślano, że nieco ponad 20 lat
Słońce - Gdyby rozbłysk słoneczny z 23 lipca 2012 roku skierowany był w Ziemię, gospodarka straciłab...
Alton, UK - Śmiertelnie trujący kwiat tojadu zabił ogrodnika
Cyklon Pam, który zniszczył Vanuatu, przeszedł nad Nową Zelandią, nie wyrządził już dużych zniszczeń
Rozwiązano zagadkę, dlaczego powierzchnia lodu jest mokra przy ujemnej temperaturze, na rozwiązanie ...
Chile - Silne i płytkie trzęsienie ziemi w pobliżu kilku dużych miast, magnituda 6.9