Firma Tokyo Electric and Power (TEPCO), operator uszkodzonej w trzęsieniu ziemi z 11 marca japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, ogłosiła w niedzielę plan wyjścia z kryzysu. TEPCO ma zamiar zmniejszyć poziom promieniowania w siłowni w ciągu trzech miesięcy.


“Oceniamy, że potrzeba około trzech miesięcy, aby poziom promieniowania zaczął się zmniejszać” – powiedział na konferencji prasowej w Tokio prezes TEPCO Tsunehisa Katsumata.

“Po zakończeniu tego pierwszego etapu – tłumaczył dalej – potrzeba będzie jeszcze od trzech do sześciu miesięcy na zdecydowane ograniczenie wycieków radioaktywnych” poprzez obniżanie temperatury reaktorów i zbiorników ze zużytym paliwem jądrowym.

Jak podsumował, doprowadzenie reaktorów uszkodzonej elektrowni do stabilnego stanu, czyli bezpiecznego wygaszenia ich rdzeni (ang. cold shutdown) zajmie od sześciu do dziewięciu miesięcy.

Następnie firma planuje przykrycie budynku reaktora. Jak dodał na konferencji wiceprezes TEPCO Sakae Muto, w tej sprawie firma również będzie współpracować z władzami w celu odkażenia napromieniowanych terenów.

“Szczerze przepraszamy (…) Robimy, co w naszej mocy, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu się kryzysu” – przyznał Katsumata. Dodał następnie, że nie wie, kiedy dziesiątki tysięcy ludzi ewakuowane ze skażonych terenów będą mogły powrócić do swoich domów.

Jak zapowiedział japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu Banri Kaieda, niektóry będą mogli powrócić do siebie w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy. “Oczywiście niektórzy nie będą mogli powrócić do domów, lecz wszystkich będziemy informować” o sytuacji – dodał. Wyraził nadzieję, że TEPCO szybciej poradzi sobie z kwestią promieniowania niż zakłada to niedzielna “mapa drogowa”.

W elektrowni atomowej Fukushima od czasu katastrofalnego trzęsienia ziemi trwa dramatyczna walka o opanowanie sytuacji. Wstrząsy o sile 9 st. w skali Richtera i fale tsunami uszkodziły system chłodzenia reaktorów i w rezultacie spowodowały poważny wyciek radioaktywny.

 

Źródło: http://www.polskatimes.pl/

Polecane:

Algieria, Afryka - Opady śniegu dotarły w głąb kraju, 29 ofiar zimy, prawie milion domów bez prądu
Syria - W walkach zginęło już 13 tysięcy osób, w tym bardzo wiele dzieci
Japonia - Ukrywano przed premierem prawdę o promieniowaniu w Fukushimie
Kometa ISON może spowodować nietypowy deszcz meteorów, nad biegunami mogą pojawić się obłoki srebrzy...
Kenia - Odkryto duże pokłady wody, zapasy są na poziomie 250 miliardów m3
NASA - Odkryto nietypowy obiekt w kosmosie, podwójną super masywną czarną dziurę
Lądownik Philae po 57 godzinach na komecie przeszedł w stan hibernacji
USA - W Buffalo spadło 170 cm śniegu, bardzo zimno nawet na Hawajach, zginęło co najmniej 7 osób
Francja - W celu ochrony na wypadek katastrofy nuklearnej rząd podjął decyzję o masowym wydawaniu ta...