Seria tornad przetoczyła się nad Republiką Południowej Afryki. Słupy wirującego powietrza pozbawiły życia 2 osoby, setki zraniły i obróciły w ruinę dziesiątki domów. Jednemu z mieszkańców udało się nagrać przejście żywiołu na wideo.

Tornada na południu Afryki nie należą do rzadkich zjawisk, ale nieczęsto powodują zniszczenia. Ze względu na olbrzymie niezamieszkane obszary słupy wirującego powietrza zazwyczaj omijają zabudowania.

Jednak w niedzielę (2.10) było zupełnie inaczej. Nad Republiką Południowej Afryki przetoczyły się co najmniej dwie trąby powietrzne.

Jedna z nich zrównała z ziemią część miasta Ficksburg, tuż przy granicy z Lesotho. Uszkodzeniu lub całkowitemu zniszczeniu uległo tam ponad tysiąc domostw. W gruzach jednego z nich znaleziono zwłoki 9-latka.

Kolejne tornado przetoczyło się nad miejscowością Nigel, w pobliżu południowo-wschodnich przedmieść Johannesburga. Tam z kolei zginął 8-latek, a 160 osób odniosło obrażenia.

Władze regionu Duduza ogłosiły stan klęski żywiołowej i uruchomiły pomoc dla najbardziej potrzebujących.

Tragiczne w skutkach okazały się również błyskawice. W stanie KwaZulu-Natal śmiertelnie poraziły one 2 osoby, natomiast następne 8 osób zostało rannych.

Jeden z mieszkańców okolic Johannesburga zarejestrował przejście tornada na wideo, które zamieszczamy poniżej. Sądząc po rozmiarach zjawiska i poczynionych przez niego zniszczeniach, tornado w rejonie jednego z największych miast południowej Afryki, miało co najmniej trzecią kategorię (F3).

To oznacza, że wiatr osiągał w nim prędkość od 252 do 330 km/h. Z domów pozostały tylko masywniejsze ściany, a z drzew kikuty. W Republice Południowej Afryki rozpoczęła się wiosna.

Tornada powstają na chłodnych frontach atmosferycznych, kiedy po gorących dniach nadchodzi ochłodzenie. W najbliższych dniach ciąg dalszy burzowej pogody, dlatego władze zalecają mieszkańcom czujność.

Amatorskie nagranie tornada przechodzącego w rejonie Johannesburga.

Źródło: twojapogoda.pl

Polecane:

Uganda - Prawie 30 ofiar osunięć ziemi, 22 domy pogrzebane w błocie
Polska - W ciągu ostatnich 4 miesięcy wystąpiło 7 trąb powietrznych w naszym kraju
Afryka Zachodnia - Epidemia cholery, od początku roku zmarło już 2.5 tys osób, a 85 tys jest zarażon...
Hiszpania - Groźne nawałnice, w 16 prowincjach ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, zginęły już 4 osob...
Zwalniają fale planetarne, czyli ogromne masy powietrza przemieszczające się między równikiem, a bie...
Tajlandia - Potężna wichura niszczy szkołę w prowincji Trat [Video]
ESA - Satelita GOCE zakończyła misję, kawałki mogą spaść na terenie Polski
Włochy - Największa susza od 200 lat, przygotowane są wnioski o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej
Formują się kolejne burze tropikalne, Irma utworzyła się na Atlantyku