Sonda Nowe Horyzonty zarejestrowała przeszło 300-kilometrowy pióropusz wydobywający się z wulkanu na północnym biegunie Io – trzeciego księżyca Jowisza. Według naukowców NASA Io jest najbardziej aktywnym wulkanicznie ciałem niebieskim w Układzie Słonecznym.

Erupcja na księżycu Io, orbitującym dookoła Jowisza została zarejestrowana przez kamerę LORRI sondy Nowe Horyzonty, wystrzelonej 19 stycznia 2006 roku w celu zbadania ostatniej planety w Układzie Słonecznym, Plutona. Dopiero na początku marca 2014 NASA upubliczniła to nagranie.

Pocztówka z podróży

LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) to kamera panchromatyczna o wysokiej rozdzielczości, umożliwiająca naukowcom prowadzenie obserwacji obiektów w zakresie fal światła widzialnego o długości 350-850 nanometrów.

Pióropusz, jaki zarejestrował obiektyw LORRI, wydobywał się na wysokość 330 kilometrów nad powierzchnię Io z wulkanu Tvashtar na północnym biegunie księżyca. LORRI zarejestrowała go 26 lutego 2007 roku, gdy sonda mijała Jowisza lecąc w stronę Plutona.

Przyciąganie giganta

Choć spektakularna, tego typu erupcja nie jest niczym niezwykłym na księżycu Jowisza. Io, o średnicy “zaledwie” 3 641,95 km jest uważana za najaktywniejszy wulkanicznie obiekt w Układzie Słonecznym. Odpowiedzialna za to jest grawitacja planety o średnicy 69 911 km.

– Siły grawitacyjne gazowego giganta o średnicy ponad 66 tys. km większej od Io powodują nieustanne zniekształcanie się” Io wyzwalając w jej środku ogromną temperaturę – tłumaczą naukowcy NASA. W efekcie tworzą się na jej powierzchni liczne wulkany i jeziora lawowe, co zarejestrowała m.in sonda Galileo.

25-km kurtyna lawy

Sonda badała Io przez kilka lat, rejestrując w tym czasie spektakularną erupcję na jej biegunie północnym. Galileo była świadkiem erupcji, podczas której kurtyna lawy rozciągała się na 25 kilometrów i  wznosiła się na wysokość 1-2 kilometrów.

Słup pyłu wulkanicznego na Io sięgnął wtedy 385 kilometrów nad powierzchnię planety, pokrywając pyłem wszystko w zasięgu 700 kilometrów od centrum wybuchu.


Źródło: 
NASA, tm

Polecane:

Japonia - Uderzenie tsunami z 11 marca okiem kierowcy [Video]
Somalia - Największa susza zamieniła się w ulewne desze, zginęło już 5 osób, w tym 3 dzieci
Arktyka - Zasięg pokrywy lodowej jest rekordowo niski, wynosi zaledwie 3.5 mln km2
Skandynawii przybywa 1 cm lądu rocznie, to skutek "geologicznego odbicia"
Chiny - Zbliża się burza tropikalna Rumbia, tysiące statków uwięzionych w portach
W Bałtyku pojawiła się ryba z rodziny piraniowatych, która ma złą sławę wśród nago kąpiących się męż...
USA - Już jutro mogą stać się niewypłacalni, osiągną dopuszczalny limit zadłużenia
Francja - Po raz pierwszy na świecie wymieniono zastawkę aorty bez otwierania klatki piersiowej
Kenia - Znaleziono martwego nosorożca białego północnego, pozostało już tylko sześć osobników na świ...