Sonda Nowe Horyzonty zarejestrowała przeszło 300-kilometrowy pióropusz wydobywający się z wulkanu na północnym biegunie Io – trzeciego księżyca Jowisza. Według naukowców NASA Io jest najbardziej aktywnym wulkanicznie ciałem niebieskim w Układzie Słonecznym.

Erupcja na księżycu Io, orbitującym dookoła Jowisza została zarejestrowana przez kamerę LORRI sondy Nowe Horyzonty, wystrzelonej 19 stycznia 2006 roku w celu zbadania ostatniej planety w Układzie Słonecznym, Plutona. Dopiero na początku marca 2014 NASA upubliczniła to nagranie.

Pocztówka z podróży

LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) to kamera panchromatyczna o wysokiej rozdzielczości, umożliwiająca naukowcom prowadzenie obserwacji obiektów w zakresie fal światła widzialnego o długości 350-850 nanometrów.

Pióropusz, jaki zarejestrował obiektyw LORRI, wydobywał się na wysokość 330 kilometrów nad powierzchnię Io z wulkanu Tvashtar na północnym biegunie księżyca. LORRI zarejestrowała go 26 lutego 2007 roku, gdy sonda mijała Jowisza lecąc w stronę Plutona.

Przyciąganie giganta

Choć spektakularna, tego typu erupcja nie jest niczym niezwykłym na księżycu Jowisza. Io, o średnicy „zaledwie” 3 641,95 km jest uważana za najaktywniejszy wulkanicznie obiekt w Układzie Słonecznym. Odpowiedzialna za to jest grawitacja planety o średnicy 69 911 km.

– Siły grawitacyjne gazowego giganta o średnicy ponad 66 tys. km większej od Io powodują nieustanne zniekształcanie się” Io wyzwalając w jej środku ogromną temperaturę – tłumaczą naukowcy NASA. W efekcie tworzą się na jej powierzchni liczne wulkany i jeziora lawowe, co zarejestrowała m.in sonda Galileo.

25-km kurtyna lawy

Sonda badała Io przez kilka lat, rejestrując w tym czasie spektakularną erupcję na jej biegunie północnym. Galileo była świadkiem erupcji, podczas której kurtyna lawy rozciągała się na 25 kilometrów i  wznosiła się na wysokość 1-2 kilometrów.

Słup pyłu wulkanicznego na Io sięgnął wtedy 385 kilometrów nad powierzchnię planety, pokrywając pyłem wszystko w zasięgu 700 kilometrów od centrum wybuchu.


Źródło: 
NASA, tm

Polecane:

" Koniec Świata " przełożony na 21 października 2011 - Do trzech razy sztuka
Fukushima, Japonia - Rośnie namiot nad zniszczonym reaktorem
Człowiek przebiegł Saharę w 31 dni, pokonał dystans 1600 km
James Cameron i szefowie Google'a chcą wydobywać cenne pierwiastki z asteroid
Gdy serce się zatrzyma, mózg przez 30 sekund znacznie przyspiesza, dlatego może wystąpić efekt "...
Wysoki poziom złego cholesterolu LDL szkodzi nie tylko układowi krążenia, ale może również doprowadz...
UK - Londyński hotel oferuje swoim gościom krem z ich krwi, 50 gram za 950 funtów
LosyZiemi - Ogromny wyrzut plazmy ze Słońca nastąpił z dwóch stron jednocześnie, większość plazmy od...
UK - W Cieśninie Gibraltarskiej atomowy okręt podwodny uderzył w tankowiec, niegroźne zderzenie będz...