Takiego filmu jeszcze nie widzieliście. Sami zawodowcy przyznają, że zdjęcia z niedawnego zakrycia Jowisza przez Księżyc wykonane przez brazylijskiego astronoma-amatora są zachwycające.

Niedawne zakrycie Jowisza przez Księżyc udało się uwiecznić astronomowi-amatorowi z Brazylii w zapierającym dech w piersiach filmie. Uchwycona okultacja, bo tak też nazywa się to zjawisko astronomiczne, wzbudziła zachwyt ludzi na całym świecie. W tym również zawodowców.

 

Wykonany dostępnym dla każdego teleskopem

– Muszę przyznać, że to najlepszy tego typu film, jaki widziałem – zaznacza w rozmowie z portalem tvnmeteo.pl Karol Wójcicki z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. – Trzeba podkreślić, że wykonał go amator dysponujący teleskopem o średnicy zwierciadła 20 cm – dodaje.

Takimi teleskopami posługują się często obserwatorzy nieba stawiający pierwsze kroki w astronomii. – Nie bez znaczenia jest też fakt, że w czasie, w którym rejestrował zakrycie, panowały bardzo dobre warunki – podkreśla Wójcicki.

W Boże Narodzenie Księżyc zakrył Jowisza

 

Okultacja uwieczniona przez Rafaela Defavari, astronoma-amatora z Brazylii, miała miejsce 25 grudnia 2012 roku. Polegała ona na przejściu Jowisza za tarczą Księżyca. W wyniku tego Srebrny Glob zakrył planetę przed wzrokiem obserwatorów.

Wyjątkowo widowiskowymi momentami w trakcie trwania okultacji są chwile, kiedy Jowisz chowa się za Księżycem, a potem zza niego wyłania.

W Polsce też się da

Tej okultacji nie można było oglądać w Polsce, ponieważ miała ona miejsce na niebie południowym. Zakrycia, jak podkreśla Wójcicki, da się jednak zauważyć i na naszym niebie.

– Ostatnie widoczne w Polsce zakrycie Jowisza przez Księżyc miało miejsce 15 lipca tego roku, tuż nad ranem. Rozpoczęło się ono na jaśniejącym niebie, a zakończyło na chwilę przed wschodem słońca – mówi.

 

Źródło: tm

Polecane:

Na dnie Bałtyku odnaleziono wrak średniowiecznego okrętu, prawdopodobnie wyładowany kosztownościami
Rosja - Myszy, gekony, jaszczurki i ślimaki wróciły z orbity, sporo zwierząt nie przeżyło z powodu u...
Odkryto 28 nowych rodzin asteroid znajdujących się w głównym pasie planetoid
Na Wenus zlokalizowano wypływy lawy
Mars - Lądownik Schiaparelli spadł ponieważ procesor został przeciążony pomiarami rotacji sondy i ni...
Nowe badania pokazują, że ciemna materia może być rzadsza i bardziej równomiernie rozłożona, niż dot...
Afrykańskie zwierzęta wkrótce będzie można zobaczyć tylko w ZOO
Wykonano zabieg schowania serca, dziecko urodziło się z bijącym sercem poza ustrojem
Zatoka Gwinejska - Zaginął tankowiec z 18 milionami litrów benzyny, na pokładzie znajdowała się zało...