21 sierpnia miliony par oczu spojrzą w niebo. Temperatura spadnie, a środek dnia w ciągu chwili zamieni się w zmierzch. Przez niecałe 200 sekund szczęśliwcy będą oglądać spektakularne całkowite zaćmienie Słońca.

Zjawisko zostało nazwane Wielkim Amerykańskim Zaćmieniem, bo zobaczą je jedynie osoby przebywające w Stanach Zjednoczonych.

Długość obserwowania zjawiska będzie zależała od miejsca – maksymalnie 2 minuty i 40 sekund. Zaćmienie rozpocznie się około godziny 17 czasu uniwersalnego (GMT). Najlepiej widoczne będzie na terenie stanów: Oregon, Montana, Idaho, Wyoming, Nebraska, Iowa, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, Georgia, Karolina Północna i Karolina Południowa.

Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy innych rejonów świata zupełnie nie doświadczą tego widoku. W Europie tarcza słoneczna będzie częściowo przysłonięta między innymi we Francji – około godziny 19:42 czasu miejscowego. Częściowe zaćmienie będzie także można zobaczyć w Hiszpanii i Portugalii, a także Wielkiej Brytanii. Na obejrzenie zaćmienia można liczyć również przebywając na obszarze Półwyspu Skandynawskiego.

Nie tym razem

W Polsce zjawisko niestety nie będzie widoczne. Ostatnie częściowe zaćmienie widoczne w naszym kraju miało miejsce 20 marca 2015 roku. Na następne przyjdzie nam poczekać do 2020 roku.

Z kolei ostatnie całkowite zaćmienie widoczne nad Wisłą miało miejsce 30 czerwca 1954 roku. Trwało 2 minuty i 39 sekund.

Gotowi na zaćmienie

Ci z nas, którzy będą mieli okazje obserwować sierpniowe zaćmienie w Europie czy USA, powinni się do tego odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w specjalne akcesoria. Do wyboru mamy różnego rodzaju  filtry wykonane z aluminiowej folii mylarowej czy też kamery otworkowe. Należy unikać bezpośredniego patrzenia w kierunku Słońca bez żadnej ochrony.

Zaćmienie Słońca występuje wtedy, kiedy Księżyc znajdzie się między Słońcem a Ziemią. W odpowiednich miejscach na Ziemi tarcza słoneczna przesłonięta jest całkowicie, w innych tylko częściowo. Ten fenomen przedstawia również możliwość zaobserwowania korony słonecznej oraz chromosfery gwiazdy (czyli cienkiej powłoki atmosfery słonecznej).

Polecane:

Słońce - Kolejne niebezpieczne plamy słoneczne i duże erupcje już za kilka dni
USA - Wojskowy myśliwiec runął na osiedle mieszkalne w Virginia Beach [Video]
Australia - Powódź na północy, ogień na południu
Dłuższe przebywanie w kosmosie niszczy komunikację między neuronami, uszkodzeniu ulegają dendryty
Rosja - Katastrofa rakiety nośnej Proton-M, spadła na Syberii po 498 sekundach, wynosiła meksykański...
Wyspy Zielonego Przylądka - Znaleziono ślady ogromnego tsunami sprzed 73 tysięcy lat
Mgławica Czerwony Prostokąt ma inny kształt niż dotychczas zakładano, na najnowszym zdjęciu z telesk...
Wyciekła baza danych 2.2 mln osób podejrzewanych o powiązania z terroryzmem, zorganizowaną przestępc...
Norfolk, UK - Celowo potrącił człowieka, a po chwili chciał go jeszcze przejechać [Video]