Owady wykorzystywały strategię upodabniania się do roślin już za czasów dinozaurów – twierdzą francuscy i chińscy naukowcy. Przekonują o tym odkrycia skalnych odcisków przedstawicieli patyczaków, znalezione w północno-wschodnich Chinach. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo “PLoS One”. Charakterystyczne linie na skrzydłach tych owadów przypominają struktury roślin, znalezione wcześniej w tym samym rejonie.

Odcisk owada z gatunku Cretophasmomima melanogramma sprzed 126 milionów lat /Olivier Béthoux

Odcisk osobnika z gatunku Cretophasmomima melanogramma, podobnie jak wcześniej odciski roślin z rodziny miłorzębowatych, odkryto w rejonie Jehol Biota, w którym doszło przed milionami lat do katastrofy podobnej do tej w Pompejach. Wulkaniczny pył zachował do naszych czasów wyjątkowo wyraźne ślady ówczesnych zwierząt i roślin.

Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że owad C. melanogramma dopasował się wyglądem do dawno już wymarłej rośliny spokrewnionej ze współczesnym miłorzębem japońskim.

Jesteśmy przekonani, że ten owad i ta roślina tworzyły taką imitującą się parę –mówi jeden z odkrywców, Olivier Béthoux z National Museum of Natural History w Paryżu. Jak podkreśla, “zarówno owad, jak i roślina zdradzają bardzo szczególne, charakterystyczne cechy, a znaleziono je mniej więcej w tym samym rejonie”.

Mimikra to powszechnie stosowany przez owady mechanizm obronny, popularny szczególnie wśród patyczaków i liścieni, do tej pory naukowcy nie mieli jednak bardziej precyzyjnych informacji o jego pochodzeniu. Najnowsze odkrycie wskazuje, że owady nauczyły się tej metody już w okresie wczesnej kredy. Prawdopodobnie adaptowały się w ten sposób do nowych warunków, w których pojawiły się już owadożerne zwierzęta i ptaki. Wygląda na to, że C. melanogramma składał skrzydła wzdłuż tułowia i w ten sposób upodabniał się do rośliny, na której siedział.

Owad Cretophasmomima melanogramma (po lewej) i roślina Membranifolia admirabilis (po prawej)/O. Béthoux, F. Jacques /
Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Bardzo dobre warunki do obserwacji Merkurego
USA - Szykują się na największe śnieżyce od 35 lat, może spaść nawet metr śniegu
WHO ostrzega, szerzy się dziki szczep wirusa polio, aktualnie występuje w Pakistanie, Afganistanie, ...
Rosja - Awaria silnika w rakiecie nośnej Proton-M na wysokości 150 km, zniszczony satelita o wartośc...
UNICEF - Ponad 700 mln żyjących kobiet zostało zmuszonych do małżeństwa, 125 mln poddano obrzezaniu
USA - W Buffalo spadło 170 cm śniegu, bardzo zimno nawet na Hawajach, zginęło co najmniej 7 osób
Kalifornia, USA - Wstęgor królewski wyrzucony na brzeg, dawniej był ucieleśnieniem groźnego mityczne...
Colorado City, USA - Krótka i potężna ulewa spowodowała powódź i lawiny błotne, samochody spływały w...
RPA - Panika w jednej z wiosek, urodziło się "martwe jagnię z ludzką głową"