Jeden z wynalazców akumulatora litowo-jonowego, John B. Goodenough, skończy w bieżącym roku 95 lat, a mimo to nie spoczywa na laurach. Emerytowany profesor University of Texas opracował właśnie nową baterię, zdecydowanie lepszą od swojego wynalazku sprzed lat. Nowy akumulator pozwala na przechowywanie trzykrotnie większej ilości energii, jest bezpieczniejszy w użyciu, ładuje się znacznie szybciej i wytrzymuje więcej cykli ładowania/rozładowania niż urządzenie litowo-jonowe.

Sodowo-jonowy akumulator

Goodenough i jego zespół zastąpili płynny elektrolit akumulatorów litowo-jonowych szkłem. Dzięki użyciu ciała stałego w elektrolicie nie tworzą się dendryty, które mogą powodować krótkie spięcia oraz eksplozję lub pożar baterii. Ponadto wykorzystanie szklanego elektrolitu pozwala na użycie akumulatora w niższych temperaturach, sięgających nawet -20 stopni Celsjusza. To jednak nie koniec zalet. Naukowcy zastąpili lit tańszym sodem, dzięki czemu obniżyli koszty produkcji nowych akumulatorów. Teraz poszukują producenta akumulatorów, który chciałby przetestować ich wynalazek w samochodach elektrycznych oraz w systemach przechowywania energii.

John B. Goodenough

To dzięki akumulatorom litowo-jonowym doczekaliśmy rozpowszechnienia się przenośnych gadżetów elektronicznych. Jeśli nawet szklano-sodowe akumulatory sprawdzą się w praktyce, nie należy oczekiwać, że trafią do powszechnego użycia już w przyszłym roku. Baterie litowo-jonowe przez wiele lat przebijały się na rynku.

Polecane:

Japonia - Rekordowe opady śniegu, na ulicach leżą ponad dwumetrowe zaspy [Video]
Japonia - Do 2030 roku zrezygnują całkowicie z atomu
Na Atlantyku 1 czerwca 2013 roku rozpoczyna się sezon huraganów, podczas którego mają utworzyć się a...
Rosja - Po 54 latach obudził się na Kamczatce wulkan Zhupanovsky, znajduje się 70 km od Pietropawłow...
Belgia - Nastolatek z objawami zakażenia wirusem Ebola jest chory tylko na malarię
San Francisco, USA - Z jedenastego piętra spadł mężczyzna na zaparkowany samochód, przeżył, po upadk...
Buffalo, USA - Pierwszy raz od 116 lat w grudniu bez pokrywy śnieżnej, w ubiegłym roku wystąpiła jed...
Kolumbia Brytyjska, Kanada - Glina o właściwościach leczniczych może stać się nową bronią w walce z ...
Brisbane, Australia - Szaleniec oblał kierowcę autobusu łatwopalną cieczą i podpalił, ten spłonął w ...