W piątkowym ataku na kościół koptyjski na południowych przedmieściach Kairu zginęło co najmniej 9 osób – informuje agencja Reutera powołująca się na szefa egipskiego MSW. Wśród zabitych jest trzech funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa oraz napastnik, którego zastrzeliła policja. Drugi z napastników został zatrzymany.

Na temat liczby ofiar zamachu pojawiają się sprzeczne informacje. Egipski resort zdrowia mówił wcześniej o 10 ofiarach śmiertelnych. Taki sam bilans podaje także brytyjska BBC, która jednak informuje również o przeprowadzonym około godziny później drugim ataku na znajdujący się w pobliżu kościoła sklep. Miały w nim zginąć dwie osoby.

Atak na kościół koptyjski

Zamachowiec otworzył ogień na zewnątrz kościoła Mar Mina, po czym chciał wedrzeć się do środka, ale został zabity przez policjantów. W ataku tym, oprócz ofiar śmiertelnych, rany odniosło także pięciu strażników. Stan dwóch mężczyzn jest ciężki.

– Strzelanina rozpoczęła się około godziny 10:30 (9.30 czasu polskiego – red.) i trwała przez ponad 15 minut – cytuje jednego z okolicznych mieszkańców Reuters. Inny świadek, który wypowiadał się anonimowo, poinformował, że jeden z policjantów zginął, gdy zamykał drzwi do kościoła uniemożliwiając w ten sposób napastnikowi wtargnięcie do środka.

Agencja Reutera, powołując się na egipską telewizję państwową, informuje, że zamachowców było dwóch i drugiego napastnika już schwytano. Lokalne media podają, że zabity zamachowiec miał na sobie pas z materiałami wybuchowymi oraz że w pobliżu kościoła podłożono dwie bomby, które zostały rozbrojone.

Śmierć ponad 100 chrześcijan

Chrześcijańska mniejszość w Egipcie stanowi 10 proc. spośród ok. 92 mln mieszkańców tego w większości muzułmańskiego państwa.

Chrześcijanie w Egipcie regularnie padają ofiarą ataków ze strony ekstremistów. W ostatnich miesiącach chrześcijańskie miejsca kultu były celem krwawych zamachów. Do popełnienia większości z nich przyznało się dżihadystyczne, tak zwane Państwo Islamskie.

Według BBC w atakach tych w 2017 roku zginęło łącznie ponad 100 egipskich chrześcijan.

Polecane:

USA - Trzy stany będą głosować nad legalizacją marihuany, dla państwa to przychód z podatków i mniej...
Francja - Huragan, ulewne deszcze i nagła fala powodzi w ponad 40 miejscowościach
Odkryto najstarszą i najbardziej odległą galaktykę, powstała 13.1 miliarda lat temu, czyli 700 mln l...
Rosja - Z wulkanu Kluczewska Sopka na Kamczatce wypływa ogromna ilość lawy
USA - Pielęgniarka prawdopodobnie zaraziła się wirusem Ebola, mimo kompletnego stroju ochronnego
Maroko - Wyschnięte koryta rzek napełniły się wodą, ulewne deszcze na południu kraju zabiły co najmn...
Mars - Łazik Opportunity pokonał dystans 42 kilometrów i 195 metrów w czasie 11 lat i 2 miesięcy
Perth, Australia - Przez 4 dni z rzędu temperatura przekraczała 40 st.C., poprzedni rekord wystąpił ...
W Australii powstanie superautostrada dla samochodów elektrycznych, będzie biegła wzdłuż Wielkiej Ra...