Najnowsza analiza danych GPS ujawniła nowe, ogromne obszary ruchu ziemi wokół uskoku San Andreas w Kalifornii.

Uskok San Andreas

Uskok San Andreas

Korzystając z danych zebranych przez czujniki GPS, naukowcy z EarthScope Plate Boundary Obserwatorium zidentyfikowali dwustukilometrowej szerokości płaty w obrębie uskoku w których dochodzi do pionowych ruchów, uniesienia i osiadania, skorupy ziemskiej.

Modele komputerowe symulujące zachowanie uskoku San Andreas nie przewidywały takiej aktywności, ale nowa analiza pokazuje ruch, który do tej pory nie został zidentyfikowany.

Górny wykres przedstawia płaty ruchu uskoku, wznoszenia w kolorze czerwonym i osiadania w kolorze niebieskim, według danych GPS, schemat dolny przedstawia płaty przewidywanych przez model symulacyjny trzęsień ziemi. Kredyt University of Hawaii, Manoa.

Górny wykres przedstawia płaty ruchu uskoku, wznoszenia w kolorze czerwonym i osiadania w kolorze niebieskim, według danych GPS, schemat dolny przedstawia płaty przewidywanych przez model symulacyjny trzęsień ziemi. Kredyt: University of Hawaii, Manoa

Naukowcy wykorzystali zaawansowane modelowanie statystyczne. Korzystając z tej techniki, naukowcom udało się przełamać głośne sygnały i wyizolować prosty pionowy wzór ruchu.

Dane na temat pionowych ruchów ziemi w obrębie uskoku zostały porównane z podobnymi ruchami jakie przewiduje się w modelach matematycznych trzęsień ziemi. Dzięki temu udało się potwierdzić to odkrycie. Ma to istotne znaczenie dla mieszkańców Kalifornii, oczekujących na wielkie trzęsienie ziemi.

Naukowcy twierdzą, że nowe wyniki badań – opublikowane w czasopiśmie Nature Geosciences – mogą pomóc wykorzystywać mniejsze płaty ruchu pionowego skorupy ziemskiej, aby przewidzieć bardziej znaczące pęknięcia.

 

Źródło: The Extinction Protocol, Losyziemi

Polecane:

Wulkan Gamkonora w Indonezji zaczyna się budzić
Chiny - Znaleziono 30-tonowy meteoryt, jest jednym z największych jakie znaleziono na Ziemi
Algieria, Maroko - W Afryce, na pustyni Sahara spadł śnieg i pojawił się mróz
Portugalia - Dobiega końca budowa ulicy, która będzie wytwarzać prąd elektryczny wykorzystując nacis...
USA - PRISM to prawdopodobnie tajne narzędzie do śledzenia internautów w Microsoft, Yahoo, Google, F...
Niemcy - Jadowity pająk w dyskoncie spożywczym ukąsił 19-latka, ukrył się w bananach
Na południu Włoch spadł śnieg, w tych rejonach to rzadkość
Pszczoły większość pyłku pozyskują z roślin nieuprawnych, liczba pestycydów znalezionych w próbkach ...
Salez, Szwajcaria - Polał wagon łatwopalną cieczą i podpalił, następnie zaatakował nożem pasażerów, ...