Kameleon potrafi zmieniać ubarwienie, bo w mistrzowski sposób opanował tajniki nanotechnologii. Najnowsze doniesienia szwajcarskich naukowców wskazują, że gad na zawołanie potrafi zmieniać ułożenie zawartych w komórkach skóry nanokryształów. To właśnie sposób pochłaniania i odbicia światła przez te kryształy decyduje o kolorach, które widzimy. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo „Nature Communications”.

Kameleon

O tym, że obserwowane u tych gadów szybkie zmiany koloru nie są wynikiem przepływów barwników, ale wiążą się właśnie z zawartymi w komórkach skóry zwanych irydoforami kryształkami, wiedziano już wcześniej. Teraz badaczom z Uniwersytetu w Genewie udało się pokazać, że kameleony potrafią aktywnie ich ułożenie zmieniać. I to właśnie prowadzi do wyraźnej zmiany ich ubarwienia.

Poddane badaniom samce kameleona lamparciego zwykle są zielone, kiedy jednak spotykają potencjalnego rywala, zmieniają barwę na żółtą, pomarańczową lub czerwoną.Te kryształki działają jak selektywne zwierciadło, odbijające światło o określonej barwie– mówi szef zespołu badawczego, Michel Milinkovitch. Badania mikroskopowe pokazały, że w pojedynczych irydoforach mieszczą się nawet setki tysięcy kryształków guaniny, ułożonych w postaci regularnej siatki. Rozluźniając lub naprężając skórę zwierzę potrafi zmieniać właściwości optyczne ich układu i co za tym idzie, barwę.

Symulacje komputerowe pokazały, że prosta zmiana odległości między kryształkami pozwala im odbijać praktycznie każdą widzialną barwę. Przy najmniejszej odległości układy kryształków odbijają światło niebieskie, po ich rozciągnięciu, barwy żółtą i czerwoną. Nie jest jeszcze do końca jasne, jak kameleony modyfikują objętość komórek skóry, nie wyklucza się, że mogą wykorzystywać mechanizm osmotycznego pęcznienia lub kurczenia się irydoforów.

Przy okazji okazało się, że samice i młode osobniki nie umieją zmieniać barwy, bo nie mają wypełnionych nanokryształkami irydoforów. Samce natomiast mają w sumie dwie warstwy tych komórek. Ta wewnętrzna odbija promieniowanie podczerwone i pomaga kameleonom unikać przegrzania.

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Indonezja - Obudził się wulkan Soputan, wyrzuca popiół na 5 km do góry
Asteroida "NEA 2002 AM31" o średnicy od 610 do 1372 m minie w niedzielę Ziemię w odległośc...
NASA - Słońce mogło już osiągnąć maksimum swojej aktywności, ale niewykluczone że cykl nr 24 może mi...
Słońce - Wystąpił silny rozbłysk centralnie na wprost Ziemi, klasa M7.2, zbliża się również duża dzi...
USA - eBay zaatakowany, hakerzy wykradli dane z kont użytkowników
Chile - Niskie temperatury i duże opady śniegu spowodowały ogromne straty w rolnictwie, brakuje nawe...
Odkryto kwantową ciecz spinową, czyli nowy stan skupienia materii
Mgławica Czerwony Prostokąt ma inny kształt niż dotychczas zakładano, na najnowszym zdjęciu z telesk...
W Australii wyląduje wyjątkowy samolot, Antonov An-225 Mrija jest tylko jeden na świecie, jest najwi...