Ogromny rosyjski kontenerowiec z setkami ton oleju napędowego w zbiornikach dryfuje wzdłuż zachodniego wybrzeża Kanady – podały straż przybrzeżna tego kraju. Jednostka nie ma zasilania i jest zdana na porywisty wiatr. W jej kierunku wysłano śmigłowiec, który ma ewakuować rannego kapitana statku. Poza nim na pokładzie przebywa 10 innych Rosjan.

Kanada - Rosyjski kontenerowiec z setkami ton oleju napędowego w zbiornikach dryfuje wzdłuż zachodniego wybrzeża

Informacje o dużych kłopotach rosyjskiej jednostki znajdującej się w tej chwili niedaleko wybrzeży archipelagu Wysp Królowej Charlotty (Haida Gwaii) dotarły do kanadyjskich służb w piątkowy poranek.

Kanada - Rosyjski kontenerowiec z setkami ton oleju napędowego w zbiornikach dryfuje wzdłuż zachodniego wybrzeża 2

Rosjanie dryfują wzdłuż wybrzeży Kanady

Został nadany sygnał S.O.S. Z powodu złej pogody kanadyjskie jednostki przez cały dzień nie mogły jednak wypłynąć na otwarty ocean, by dotrzeć do 135-metrowego kolosa, ale wysłano helikopter zwiadowczy.

Załoga statku poinformowała, że ranny jest jego kapitan. Kanadyjczycy wysłali śmigłowiec ratunkowy, który ma podjąć próbę jego ewakuacji. Nie wiadomo, czy dotarł do celu.

Kanadyjskie media piszą, że ani straży przybrzeżnej, ani innym służbom nie udało się na razie ustalić z całą pewnością, w jakim kierunku płynął statek. Lokalny dziennik “Vancouver Sun” podaje, że jednostka najprawdopodobniej wypłynęła z jednego z portów w stanie Waszyngton w USA i zmierzała do Rosji. Nie wiadomo też, co jest przyczyną awarii na kontenerowcu.

Jednostka przemieszcza się wzdłuż wybrzeża Kanady, ale prognozy zapowiadają zmianę kierunku wiatru i możliwe jest, że zostanie ona zepchnięta w stronę lądu na wysokości stanu Kolumbia Brytyjska. W tej chwili znajduje się na wysokości Wysp Królowej Charlotty, w cieśninie Hecate.

“W tej chwili nie ma optymistycznych wieści. Nic nie wskazuje na to, że sytuację da się łatwo rozwiązać. Przygotowujemy się na najgorsze scenariusze” – powiedział cytowany przez “Vancouver Sun” Peter Lantin, prezydent małej społeczności plemienia Haida, które zamieszkuje archipelag Wysp Królowej Charlotty posiadający częściową autonomię w ramach Kanady.

Polecane:

Prawdopodobnie Ziemia miała dwa księżyce około 4.4 mld lat temu
Dziś minie nas asteroida "99942 Apophis" w odległości 14.5 mln km, w 2036 roku może nas ni...
Japonia - Były pracownik Fukushimy ostrzega, "będzie więcej niekontrolowanych wycieków radioakt...
Tran wkrótce może powstawać z glonów, a nie z ryb jak dotychczas
Edmonton, Kanada - Zabił 8 osób, w tym dwoje dzieci i popełnił samobójstwo
W lipcu sonda kosmiczna Juno wejdzie na orbitę Jowisza, największą planetę Układu Słonecznego
USA - Z powodu śnieżycy stan wyjątkowy ogłoszono w 11 stanach, zginęło co najmniej 27 osób
Z serwisu MySpace wykradziono i wystawiono na sprzedaż 360 milionów haseł i adresów e-mail
Ulewne deszcze na Krymie doprowadziły do lawin błotnych, 6 miast bez prądu, woda i błoto wlewały się...