Zaatakowany i raniony w nogę słoń uciekł kłusownikom i przemierzył wiele kilometrów, żeby dotrzeć do ludzi, którzy mogą mu pomóc. Wraz z dwoma innymi słoniami dotarł do ośrodka, w którym nigdy wcześniej nie był. Skąd wiedział, że nie zostanie tam skrzywdzony, a otrzyma pomoc? Dzięki tzw. mapie mentalnej.

Słonie i kłusownicy

W zeszłym miesiącu grupa trzech dzikich słoni została zaatakowana przez kłusowników. Zwierzętom udało się uciec, ale jedno z nich zostało poważnie ranione w nogę zatrutymi strzałami. Słonie przemierzyły wiele kilometrów, żeby trafić do ośrodka dla osieroconych słoni i nosorożców David Sheldrick Wildlife Trust (DSWT).

Skąd słonie wiedziały, że znajdą tam pomoc, skoro nigdy tam nie były?

Mapy mentalne

Ranny zatrutymi strzałami samiec miał z dwoma samicami, wychowanicami ośrodka, potomstwo. Młode przyszły na świat w 2011 r., a pracownicy placówki nadali im imiona Mwende i Yetu.

Słonie mają niezwykłe zdolności rozumowania i są w stanie stworzyć bardzo szczegółowe tzw. mapy mentalne, które pomagają im poruszać się po ich terenie. 

Mapy mentalne w przypadku grupy zwierząt to zbiór wyobrażeń członków tej grupy, zawierający informacje o przestrzennej organizacji danego terenu np. sawanny, na której mieszkają. Wyobrażenia pełnią funkcję mapy i stanowią podstawę zachowań w przestrzeni. Podejmowane przez pojedyncze zwierzę lub stado decyzje wynikają właśnie z jej znajomości. Tym sposobem zwierzęta wiedzą, gdzie jest bezpiecznie, a w którym miejscu należy uważać na czyhające drapieżniki. Orientują się, gdzie są wodopoje i gdzie można znaleźć pożywienie. Takie mapy mentalne przekazywane są z pokolenia na pokolenie oraz przez doświadczenie.

 

Pomoc

Po dotarciu do placówki, rannym słoniem natychmiast zajęli się pracownicy. Dostał dawkę trzech środków uspakajających dla byków. Gdy spał ranę oczyszczono, wypełniono antybiotykami i opatrzono. Pozostałe dwa słonie również obejrzano i opatrzono im skaleczenia. Kiedy zwierzęta doszły do siebie, wypuszczono je na wolność. Mimo to, co jakiś czas pokazują się w ośrodku.

Jak poinformowali pracownicy ośrodka, cała trójka ma się dobrze, a ich rany goją się znakomicie.

 

Zagrożony gatunek

Słonie to od 1970 r. zagrożony gatunek. Przede wszystkim przez kłusownictwo i zmuszanie ich do pracy na rzecz ludzi w Azji Południowo-Wschodniej.

Polecane:

Dżungla Amazonii - kurczą się zielone płuca ziemi
USA - To ma być wiek suszy, który całkowicie przeobrazi krajobraz - To najnowszy raport przygotowany...
USA - Teorie spiskowe w które wierzą Amerykanie, 12.5 mln osób wierzy, że światem rządzi grupa zmien...
Japonia - Dziennie do Oceanu Spokojnego przedostaje się 300 ton skażonej radioaktywnie wody z Fukush...
USA - Katastrofalna sytuacja po powodzi w Kolorado, deszczu spadło nawet 530 l/mkw, zniszczonych zos...
Kanada - Śnieg po dachy domów, w okolicach Kitimat w ciągu doby spadło rekordowe 120 cm białego puch...
Do Szkocji wróciła zima, najpierw spadły 2 cm gradu, później śnieg i mróz, najgorsze warunki są w In...
Chile - Sieć radioteleskopów ALMA umożliwiła spojrzenie w głąb pyłowych dysków protoplanetarnych, w ...
Naukowcy nie mogą wyjaśnić tajemniczych wirów na Księżycu