Na jednej z nowozelandzkich plaż niezwykłe kule od lat dziwią zarówno rdzenną ludność, jak i podróżników.

Nowa Zelandia - Moeraki - 6

Głazy Moeraki to grupa bardzo dużych kulistych „kamieni” znajdujących się na plaży Koekohe w Nowej Zelandii. Mają zadziwiająco idealny kulisty kształt.

Na plaży znajduje się ich ponad 50. Największy z nich waży 7 ton, a jego średnica wynosi prawie 3 metry.

Maoryskie legendy głoszą, że są to kosze, które niegdyś były napełnione węgorzami, tykwami i słodkimi ziemniakami Kumara, które zostały wyrzucone z mitycznej łodzi Araiteuru.

Miejscowi nazywają je „kamieniami żółciowymi huliganów”. Inne nazwy to „gigantyczne mordoklejki”, „mózgi kosmitów”, „gigantyczne kule do  kręgli”, a nawet „nowozelandzki Stonehenge”.

Nowa Zelandia - Moeraki - 15

Czym więc są?

Nowoczesna nauka pozwoliła nam rozwiązać część zagadki.

Po przebadaniu dziwnych kul za pomocą mineralogii optycznej, krystalografii oraz mikrosond elektronowych okazało się, że głazy Moeraki to nic innego, jak błoto, muł oraz glina z domieszką kalcytu. Żeby osiągnąć tak duże rozmiary formowały się przez cztery miliony lat.

Jednak okoliczności ich powstania są wciąż niejasne. Naukowcy przypuszczają, że mogły utworzyć się nawet 60 milionów lat temu. Wtedy właśnie w okół bardzo trwałego jądra osadziły się sole kalcytowe. Po znalezieniu się kul na brzegu, zaczął się nawarstwiać na nich muł, dzięki czemu stawały się coraz większe.

Po uformowaniu konkrecji powstały duże szczeliny znane jako septaria. Kiedy woda zaczęła swobodnie wpływać do środka, pęknięcia wypełnił brązowy i żółty kalcyt oraz niewielka ilość dolomitu i kwarcu.

Nowa Zelandia - Moeraki - 7

Znikające głazy

Stare zdjęcia pokazują, że w XIX wieku na plaży znajdowało się dużo więcej takich głazów. Te, które można było unieść, zostały zabrane przez ludzi do ozdoby ogrodów lub zwyczajnie na pamiątkę.

Jeden z głazów Moeraki znajduje się w Muzeum Otago. Te, które pozostały, są chronione prawem, a ich niszczenie i zabieranie jest zabronione.

W Nowej Zelandii podobne formacje geologiczne znajdują się jeszcze w dwóch lokalizacjach – są to głazy Katiki oraz Koutu.

Nowa Zelandia - Moeraki - 4 Nowa Zelandia - Moeraki - 14 Nowa Zelandia - Moeraki - 13 Nowa Zelandia - Moeraki - 12 Nowa Zelandia - Moeraki - 11 Nowa Zelandia - Moeraki - 10 Nowa Zelandia - Moeraki - 9 Nowa Zelandia - Moeraki - 8 Nowa Zelandia - Moeraki - 5 Nowa Zelandia - Moeraki - 3 Nowa Zelandia - Moeraki - 2 Nowa Zelandia - Moeraki - 1

Polecane:

140 osób zginęło w wyniku ulew w południowej Brazylii [Wideo]
Trzęsienie ziemi w Chinach zrujnowało 600 budynków
Japonia - Podczas tegorocznych połowów zabito w celach naukowych 251 wielorybów, to ostatni sezon i ...
Po dziesięciu latach sonda Rosetta zbliżyła się maksymalnie do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, l...
Modele klimatyczne do aktualizacji, przez zmiany klimatu noc ociepla się szybciej niż dzień
Białoruś - 50 km od stolicy Litwy, powstaje elektrownia atomowa, która ma zostać uruchomiona za dwa ...
W Meksyku od lat znikają ludzie, 26 tysięcy osób uważa się za zaginione, niemal codziennie odkrywane...
Afryka - Nieznana choroba zabiła w Liberii 11 osób w ciągu pięciu dni
W tajnym głosowaniu kataloński parlament zadecydował, żeby ustanowić niezależną od Hiszpanii Republi...