Picie kawy może hamować myśli samobójcze u osób z depresją – twierdzą naukowcy z Harvard School of Public Health. Zdaniem badaczy, kilka filiżanek kawy dziennie i… ryzyko targnięcia się na swoje życie zmniejsza się nawet o 50 procent, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Badacze twierdzą, że kofeina wywiera łagodne działanie antydepresyjne, stymulując produkcję określonych neurotrasmiterów (serotoniny, dopaminy i noradrenaliny) w mózgu. Porównaliśmy efekty picia kawy zawierającej kofeinę oraz jej pozbawionej i wszystko wskazuje na to, że to właśnie kofeina jest odpowiedzialna za opisywany efekt antydepresyjny –  wyjaśnia dr Michel Lucas, szef zespołu badaczy.

Naukowcy zalecają jednak ostrożność i nie sugerują, aby chorzy na depresję po prostu pili więcej kawy. Mogłoby się to bowiem wiązać z wystąpieniem przykrych działań ubocznych kofeiny, zwłaszcza u osób, u których jednym z bardziej dokuczliwych objawów depresji są zaburzenia snu.

Z naszych testów wynika, że zwiększanie dziennej dawki kofeiny powyżej 400 mg (co odpowiada 2-3 filiżankom kawy) nie przynosi już dalszych korzyści – tłumaczy dr Lucas.

O korzystnym wpływie kawy na osoby z depresją pisali też autorzy podobnego badania, przeprowadzonego na Harvardzie w 2011 r. Wynikało z niego, że ludzie pijący 2-3 filiżanki dziennie są o 15 proc. mniej narażeni na wystąpienie depresji (w porównaniu do osób stroniących od kawy lub pijących ją sporadycznie).

Wcześniejsze prace sugerowały jednak, że kofeina, która (pobudzając wytwarzanie insuliny) zmniejsza poziom cukru we krwi – może w ten sposób pośrednio powodować obniżanie się nastroju.

 

Źródło: Medexpress.pl/ The World Journal of Biological Psychiatry / Digital Journal, rmf24.pl

Polecane:

NASA obserwuje oko tropikalnego cyklonu Wilma, temperatura tam spadła do -52 stopni
Turyści są ewakuowani z kurortów odciętych od lądu
Clevelys, Wielka Brytania - Na niewielkie miasteczko spadł dziwny biały puch, wyglądem przypominając...
W sobotę będzie silna burza geomagnetyczna po ostatnim rozbłysku klasy X1.4
Arabia Saudyjska odgradza się od Iraku murem o długości 900 km, w planach jest odgrodzenie się od ca...
Kolumbia - Tajemnicze pęknięcie ziemi przeraża mieszkańców Aponte [Video]
Voss, Norwegia - Na drogę E16 zeszła 60-metrowa lawina błotna, ranny został polski kierowca, który t...
Najnowsze badania dowodzą, że kofeina zawarta w kawie utrudnia regenerację słuchu
Aerozole emitowane przez używane w e-papierosach substancje zapachowe, zawierają groźne dla zdrowia ...