Picie kawy może hamować myśli samobójcze u osób z depresją – twierdzą naukowcy z Harvard School of Public Health. Zdaniem badaczy, kilka filiżanek kawy dziennie i… ryzyko targnięcia się na swoje życie zmniejsza się nawet o 50 procent, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Badacze twierdzą, że kofeina wywiera łagodne działanie antydepresyjne, stymulując produkcję określonych neurotrasmiterów (serotoniny, dopaminy i noradrenaliny) w mózgu. Porównaliśmy efekty picia kawy zawierającej kofeinę oraz jej pozbawionej i wszystko wskazuje na to, że to właśnie kofeina jest odpowiedzialna za opisywany efekt antydepresyjny –  wyjaśnia dr Michel Lucas, szef zespołu badaczy.

Naukowcy zalecają jednak ostrożność i nie sugerują, aby chorzy na depresję po prostu pili więcej kawy. Mogłoby się to bowiem wiązać z wystąpieniem przykrych działań ubocznych kofeiny, zwłaszcza u osób, u których jednym z bardziej dokuczliwych objawów depresji są zaburzenia snu.

Z naszych testów wynika, że zwiększanie dziennej dawki kofeiny powyżej 400 mg (co odpowiada 2-3 filiżankom kawy) nie przynosi już dalszych korzyści – tłumaczy dr Lucas.

O korzystnym wpływie kawy na osoby z depresją pisali też autorzy podobnego badania, przeprowadzonego na Harvardzie w 2011 r. Wynikało z niego, że ludzie pijący 2-3 filiżanki dziennie są o 15 proc. mniej narażeni na wystąpienie depresji (w porównaniu do osób stroniących od kawy lub pijących ją sporadycznie).

Wcześniejsze prace sugerowały jednak, że kofeina, która (pobudzając wytwarzanie insuliny) zmniejsza poziom cukru we krwi – może w ten sposób pośrednio powodować obniżanie się nastroju.

 

Źródło: Medexpress.pl/ The World Journal of Biological Psychiatry / Digital Journal, rmf24.pl

Polecane:

Kosmiczne śmieci zagrażały stacji kosmicznej ISS, astronauci ewakuowali się do Sojuzów
New Delhi, Indie - Siedmioletniej dziewczynce usunięto 202 zęby, skarżyła się na silny ból i obrzęk
Szczecin, Polska - Wirus HCV wywołujący zapalenie wątroby typu C może wkrótce przejść do historii, z...
Nepal - Kolejne silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.4, wstrząs odczuwalny był między innymi w Indiac...
Europa - Producenci żarówek nagminnie nas oszukują wykorzystując nieścisłości w przepisach
Rosja - Słupy słoneczne na Syberii, czyli podświetlone opadające kryształki lodu
Izrael - Znaleziono tajemniczy grób, który może mieć nawet 12 tysięcy lat, kobieta prawdopodobnie by...
Chiny - Pekin sparaliżowany, pada bez przerwy od kilku dni, dziesiątki zaginionych, miliony ewakuowa...
Chiny - Rozpoczęto pierwszy w historii eksperyment z metodą edycji genów CRISPR–Cas9, podano pacjent...