W Belgii wybuchł skandal po tym jak w centrum dla uchodźców wykryto gruźlicę. Wcześniej, wiele razy rząd zapewniał, że wszyscy uchodźcy zostaną przebadani. Chory mężczyzna trafił co prawda do szpitala, ale sprawa wywołała w Belgii dyskusję na temat ryzyka epidemiologicznego związanego z napływem imigrantów.

Uchodźcy

“Tuberkuloza w ośrodku dla azylantów. A później nadejdzie zima”- alarmuje w tytule znany dziennik “Het Laatste Nieuws”. Marc Vanden Bussche, burmistrz miasteczka Koksijde, gdzie w centrum dla azylantów wykryto gruźlicę jest wściekły, bo władze zapewniały, że wszyscy uchodźcy są badani. Teraz wyszło na jaw, że badania są przeprowadzane, ale tylko na losowo wybranej grupie osób.

Chory uchodźca przeszedł przez centrum weryfikacyjne w Brukseli.Wierzyliśmy, że wszyscy, którzy do nas trafią będą przebadani– mówi burmistrz Vanden Bussche.Oczywiście, że ryzyko przywleczenia chorób wzrasta wraz z takimi ruchami migracyjnymi– uważa lekarz Jan Walrat.Uchodźcy są badani, ale problem polega na tym, że nie wszyscy– podkreśla.

Belgia ma jednak odpowiednie procedury, by zapobiegać epidemiom. Np. wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym na gruźlicę mężczyzną zostaną przebadane i ewentualnie – poddane kwarantannie.

Doktor Walrat przyznaje jednak, że wraz z napływem imigrantów w Belgii pojawiły się takie zakaźne choroby jak gruźlica czy dyfteria, czyli błonica. Burmistrz miasteczka Koksijde zażądał natychmiastowego spotkania z belgijskim ministrem ds. imigracji.

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Fukushima, Japonia - W 2015 roku zaczną usuwać paliwo ze zniszczonej elektrowni atomowej
Leszno, Polska - Kolejny wstrząs w Wielkopolsce, magnituda 3.0
Belgia i Niemcy - Zbliża się orkan, wkrótce uderzy jedna z najgroźniejszych burz w tym roku
Słońce - Wystąpił silny rozbłysk centralnie na wprost Ziemi, klasa M7.2, zbliża się również duża dzi...
Tokio, Japonia - Pod placem zabaw wykryto silne źródło promieniowania, 480 μSv/h
Polska - We Wrocławiu padły lokalne rekordy temperatur, w ogródku meteorologicznym Zakładu Klimatolo...
Hong Kong, Chiny - Po największych upałach od 48 lat wystąpiła ogromna burza, w ciągu 12 godzin dosz...
Holandia - Trudne warunki do lądowania w Amsterdamie, samoloty "walczą" z silnym wiatrem [...
Hartland Quay, UK - Ocean wyrzucił na brzeg olbrzymiego martwego walenia