Teoria o powstaniu Księżyca w wyniku zderzenia Ziemi z tajemniczym ciałem niebieskim o rozmiarach Marsa, zyskuje kolejne potwierdzenie. Najnowsze wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Maryland wskazują na tak potężną kolizję, że materiał, który po nim pozostał wymieszał się dokładnie, zanim jeszcze utworzył Srebrny Glob. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo „Nature”.

Powstawanie Księżyca

Ziemia powstała około 4,5 miliarda lat temu. Do powstania Księżyca miało dojść około 150 milionów lat później. To wtedy tajemnicza planeta Thea uderzyła w Ziemię i doprowadziła do wyrzucenia w przestrzeń potężnej ilości materiału, który uformował się w Księżyc. Ta tak zwana teoria wielkiego zderzenia została sformułowana w latach 70. ubiegłego wieku i zyskała sobie dość powszechną akceptację. Był tylko jeden problem.

Większość modeli opisujących to zderzenie szacowało, że Księżyc powinien zawierać około 60 procent materiału z Thei i w związku z tym jego skład chemiczny powinien znacząco odbiegać od składu Ziemi. Niestety badania skał księżycowych pokazały zadziwiające podobieństwo składu izotopowego pierwiastków na naszej planecie i jej naturalnym satelicie. Trudno było to wytłumaczyć, ale Księżyc najwyraźniej nie nosi na sobie izotopowego „odcisku palca” tamtej planety.

Badacze z Uniwersytetu Maryland podeszli teraz do problemu w nieco inny sposób. Skoncentrowali się na składzie izotopowym wolframu i na podstawie jego analizy doszli do wniosku, że teorię wielkiego zderzenia i podobieństwo chemiczne Ziemi i Księzyca da się pogodzić pod warunkiem, że kolizja była odpowiednio potężna. Powstała chmura materii musiała się potem przed utworzeniem Srebrnego Globu dokładnie z Ziemią wymieszać.

Źródło: rmf24

Polecane:

Chiny - Gradobicie trwające około 40 minut zniszczyło 380 hektarów upraw w prowincji Hubei
Skończyło się paliwo w sztucznym satelicie GOCE, na początku listopada spadnie na Ziemię tona złomu
Już niedługo w Polsce mogą się pojawić duże kolorowe papugi, w ponad 100 miastach Europy na wolności...
Datong, Chiny - Powódź w kopalni węgla Jiangjiawan, 16 górników nie żyje, pięciu jest uwięzionych po...
Japonia - Silne trzęsienie ziemi na bardzo dużej głębokości 800 km od Tokio, magnituda 7.8, głębokoś...
Jutro, 14 lipca o 13:50 polskiego czasu sonda New Horizons przeleci obok Plutona w odległości 12500 ...
Rosja - Rekordowo ciepły wrzesień w Moskwie
Meksyk - Na targowisku San Pablito nastąpiły potężne eksplozje fajerwerków, zginęło 31 osób
Tysiące małych satelitów będzie dostarczać internet dla całej planety