Stephen Hawking uważa, że jest bliski rozwiązania jednej z zagadek fizyki, czyli paradoksu informacyjnego czarnej dziury. Według naukowca informacja nie ginie, a przechowuje się w horyzoncie zdarzeń. Poza tym uważa on, że w czarnej dziurze może mieścić się portal do innego wszechświata.

W czarnej dziurze może mieścić się portal do innego wszechświata

Biorąc pod uwagę ogólną teorię względności Einsteina, uznaje się, że informacja wchłonięta przez czarną dziurę zostaje zniszczona. Natomiast według prawa mechaniki kwantowej informacja jest wieczna. Na tym polega paradoks, nad którym głowią się fizycy świata.

Hawking we współpracy z Malcolmem Perrym z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz Andrew Strombergiem z Uniwersytetu Harvarda stworzył teorię, która miałaby pogodzić dwie wyżej wymienione.

– Informacje są przechowywane nie we wnętrzu czarnej dziury, ale na jej granicy, w horyzoncie zdarzeń (horyzont zdarzeń to sfera, która otacza czarną dziurę. Oddziela ona obserwatora zdarzenia od zdarzeń, o których obserwator nigdy się nie dowie, bo zniknęły bez śladu – przyp. red.) – powiedział Hawking we wtorek podczas konferencji prasowej w Sztokholmie w Szwecji, dodając, że informacje przybierają postać dwuwymiarowych hologramów.

W czarnej dziurze może mieścić się portal do innego wszechświata 2

Portal do innego wszechświata

Poza przechowywaniem informacji naukowcy omówili inny problem czarnych dziur, których siła grawitacji jest tak duża, że nic – nawet światło – nie ucieknie z jej wnętrza.

Według badacza z czarnych dziur da się wydostać, dlatego też Hawking nie wyklucza, że mogłyby one stanowić portale do innych wszechświatów.

– Przesłaniem tego wykładu jest to, że czarne dziury nie są tak czarne, jak się je opisuje. Nie są one więzieniem, jak kiedyś uważano. Można wydostać się z czarnej dziury, ale prawdopodobnie wyjdzie się w innym wszechświecie – powiedział Hawking. – Dziura musiałaby się obracać i być odpowiednich rozmiarów, aby istniało przejście do innego świata. Na pewno, gdyby przekroczyłoby się portal, nie byłoby powrotu. Chociaż chętnie poleciałbym w kosmos, nie zamierzam tego jednak sprawdzać – dodaje.

 

Źródło: IFL Science, space.com, tvn24

 

Polecane:

USA - Nawet 100 tysięcy delfinów mogło płynąć u wybrzeży Kalifornii, prawdopodobnie w poszukiwaniu j...
Europejska Agencja Kosmiczna zrobiła pierwszy lądownik, który poleci na Marsa i wróci z pobranymi pr...
USA - 21 ton złota warte miliard dolarów zostanie wydobyte z wraku statku, który w 1857 roku zatonął...
Google kupił biotechnologiczną firmę Lift Labs, która stworzyła "inteligentną łyżkę" dla o...
Chile - Duża erupcja wulkanu Villarrica, ewakuowano 3385 osób
Czechy - Zdechł jeden z pięciu ostatnich nosorożców białych północnych, jakie chodzą po ziemi
Cork, Irlandia – Pasażer samolotu, który ugryzł innego pasażera i zmarł, przewoził w żołądku 800 gra...
Wykorzystując ekstrakt błonowy z liści szpinaku skonstruowano ogniwo bio-foto-elektrochemiczne, któr...
W Tajwan uderzył tajfun Megi, wiatr osiągnął prędkość 190 km/h, ponad 2 miliony gospodarstw bez prąd...