Stephen Hawking uważa, że jest bliski rozwiązania jednej z zagadek fizyki, czyli paradoksu informacyjnego czarnej dziury. Według naukowca informacja nie ginie, a przechowuje się w horyzoncie zdarzeń. Poza tym uważa on, że w czarnej dziurze może mieścić się portal do innego wszechświata.

W czarnej dziurze może mieścić się portal do innego wszechświata

Biorąc pod uwagę ogólną teorię względności Einsteina, uznaje się, że informacja wchłonięta przez czarną dziurę zostaje zniszczona. Natomiast według prawa mechaniki kwantowej informacja jest wieczna. Na tym polega paradoks, nad którym głowią się fizycy świata.

Hawking we współpracy z Malcolmem Perrym z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz Andrew Strombergiem z Uniwersytetu Harvarda stworzył teorię, która miałaby pogodzić dwie wyżej wymienione.

– Informacje są przechowywane nie we wnętrzu czarnej dziury, ale na jej granicy, w horyzoncie zdarzeń (horyzont zdarzeń to sfera, która otacza czarną dziurę. Oddziela ona obserwatora zdarzenia od zdarzeń, o których obserwator nigdy się nie dowie, bo zniknęły bez śladu – przyp. red.) – powiedział Hawking we wtorek podczas konferencji prasowej w Sztokholmie w Szwecji, dodając, że informacje przybierają postać dwuwymiarowych hologramów.

W czarnej dziurze może mieścić się portal do innego wszechświata 2

Portal do innego wszechświata

Poza przechowywaniem informacji naukowcy omówili inny problem czarnych dziur, których siła grawitacji jest tak duża, że nic – nawet światło – nie ucieknie z jej wnętrza.

Według badacza z czarnych dziur da się wydostać, dlatego też Hawking nie wyklucza, że mogłyby one stanowić portale do innych wszechświatów.

– Przesłaniem tego wykładu jest to, że czarne dziury nie są tak czarne, jak się je opisuje. Nie są one więzieniem, jak kiedyś uważano. Można wydostać się z czarnej dziury, ale prawdopodobnie wyjdzie się w innym wszechświecie – powiedział Hawking. – Dziura musiałaby się obracać i być odpowiednich rozmiarów, aby istniało przejście do innego świata. Na pewno, gdyby przekroczyłoby się portal, nie byłoby powrotu. Chociaż chętnie poleciałbym w kosmos, nie zamierzam tego jednak sprawdzać – dodaje.

 

Źródło: IFL Science, space.com, tvn24

 

Polecane:

Japonia - Megapromieniowanie okazało się megabłędem
Huragan Irene, USA - Co najmniej 10 osób zginęło, ponad 3 miliony bez energii elektrycznej, Irene za...
Meksyk - Ulewne deszcze, 7 ofiar śmiertelnych, 40 tysięcy rodzin ewakuowano
Indonezja - Odkryto nowy gatunek rekina, czasami pływa, czasami chodzi [Video]
Mars, Ziemia i Słońce ustawione są w linii, zjawisko takie zdarza się raz na dwa lata
Naukowcy zidentyfikowali wszystkie geny, które po zmutowaniu przyczyniają się do powstania raka pier...
Nawet umiarkowane spożycie alkoholu jest mocno szkodliwe dla mózgu, kurczy się hipokamp i zmniejszaj...
W odległości 4 mld lat świetlnych od nas odkryto niezwykłą supergromadę galaktyk, której rozpiętość ...
Wycieczka do krainy ognia i lodu specjalnie dla czytelników LosyZiemi