W USA intensywnych zjawisk atmosferycznych nie brakuje. Przez stan Kolorado przetoczyły się potężne tornada i burze. Przyniosły rozległe zniszczenia – m.in. uszkodziły ponad 30 domów.

Colorado Tornadoes

Jak informują lokalne media, w czwartek 4 czerwca w stanie Kolorado szalały tornada i burze. W związku z tym amerykańska Narodowa Służba Meteorologiczna wydała ostrzeżenia obowiązujące do piątku do godz. 22 czasu lokalnego w 12 hrabstwach.

 Kolorado, USA - Kilka tornad zniszczyło 30 domów 8

Kilka tornad

Jedno z tornad pojawiło się o godz. 17.14 w pobliżu miasta Simla w hrabstwie Elbert. Synoptyk Matt Makens był bardzo blisko jego leja. W wywiadzie dla telewizji ABC, mówił że wir utworzył się nagle. Wędrówkę żywiołu możemy obserwować na powyższym filmie.

Kilkanaście minut później w tym samym hrabstwie utworzyło się kolejne tornado. Lokalne władze zaznaczyły, że cztery budynki zostały zniszczone.

Kolorado, USA - Kilka tornad zniszczyło 30 domów 7

Kolejne zniszczenia

Trudna sytuacja panowała również na północ od miejscowości Longmont w hrabstwie Boulder. Tam również szalało tornado. Zniszczyło ono 25 domów. Po jakimś czasie żywioł znalazł się na terenie hrabstwa Larimer. Miejscowe Centrum Zarządzania Kryzysowego potwierdziło, że z powodu żywiołu w mieście Berthoud uszkodzone zostały cztery domy. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało.

Kolorado, USA - Kilka tornad zniszczyło 30 domów 6

Burze przyniosły także obfite opady deszczu. W kilka minut wiele obszarów w północnej i centralnej części stanu zostało zalanych. Ruch drogowy został zakłócony m.in. na odcinku autostrady nr 287. Burzom towarzyszył również grad.

Kolorado, USA - Kilka tornad zniszczyło 30 domów 5

Prognozy na weekend

Synoptycy prognozują, że w piątek mieszkańców Kolorado czekają kolejne opady deszczu, gradu i burze. Nie wykluczają również porywistego wiatru i tornad. Aura ma uspokoić się dopiero w sobotę.

 Kolorado, USA - Kilka tornad zniszczyło 30 domów 3 Kolorado, USA - Kilka tornad zniszczyło 30 domów 2 Kolorado, USA - Kilka tornad zniszczyło 30 domów 1

Polecane:

Poziom Missisipi od kilku dni wciąż się podnosi
Chiny - Coraz większa woda zalewa kraj, kataklizm dotknął już około 2 mln osób
Chiny - Powódź i lawiny błotne w prowincji Syczuan, już ponad 30 ofiar
Inwazyjny gatunek chrząszcza pożarł lasy pod Moskwą i przesunął się 235 km na zachód w głąb Europy, ...
Stary radziecki satelita Kosmos-1220 spada w sposób niekontrolowany na Ziemię, posiada mały reaktor ...
Fukushima, Japonia - 100 ton silnie skażonej wody wylało się ze zbiornika, gdyż ktoś zapomniał zamkn...
Nigeria - Atak na szkołę średnią w mieście Potiskum, zginęło 48 uczniów, 79 zostało rannych
LosyZiemi - Wulkany, parowanie i burze geomagnetyczne, zdjęcia wykonane w tym samym czasie w trzech ...
Portland, USA - zamknięte drogi, podtopienia, zapadliska - oto skutek nawałnic jakie przeszły nad st...