NASA opublikowała nowe, kolorowe obrazy topograficzne planety karłowatej Ceres, opracowane na podstawie zdjęć i pomiarów wykonanych przez sondę Dawn. Widać na nich dwie najbardziej zagadkowe struktury, zaobserwowane na jej powierzchni, tajemnicze białe plamy na dnie krateru Occator i równie zagadkową stożkową górę. Pochodzenia tych obiektów naukowcy wciąż nie są w stanie wytłumaczyć.

Topograficzny obraz krateru Occator na Ceres /NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA /materiały prasowe

Topograficzny obraz krateru Occator na Ceres /NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA /materiały prasowe

Zdjęcia, plastycznie obrazujące różnice wysokości powierzchni Ceres oraz najnowsze doniesienia na temat badań planety karłowatej przedstawiono podczas odbywającej się Nantes konferencji European Planetary Science.Ceres nie przestaje nas zachwycać i zadziwiać– podkreślił szef zespołu badawczego sondy Dawn, Chris Russell z University of California w Los Angeles.

Badacze przyznają, że dotychczas przeprowadzone eksperymenty i obserwacje przyczyniają się raczej do zwiększenia liczby pytań, niż odpowiedzi. Wciąż nie wiadomo, jakie jest pochodzenie jasnych plam obserwowanych na dnie krateru Occator, nie ma jasnego wytłumaczenia kształtu stożkowatej góry o wysokości sięgającej 6000 metrów. Jej zbocza są zaskakująco gładkie.

Tajemnicza stożkowa góra na Ceres /NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI /materiały prasowe

Tajemnicza stożkowa góra na Ceres /NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI /materiały prasowe

Nieregularny kształt kraterów na Ceres jest szczególnie interesujący, przypomina bowiem kratery, które obserwujemy na lodowym księżycu Saturna, Rei– mówi Carol Raymond z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.Są zupełnie inne, niż te, w kształcie spodków, które obserwowaliśmy na planetoidzie Westa– dodaje.

Kolejne zagadki przyniosły wyniki pomiarów z wykorzystaniem spektrometru neuronów i promieni gamma. Instrument wykrył trzy emisje wysokoenergetycznych elektronów, które mogą być wynikiem oddziaływania promieniowania słonecznego z powierzchnią Ceres. Zjawisko to na razie nie jest jednak w pełni zrozumiałe.To zaskakująca obserwacja i dopiero tworzymy hipotezy, które mogłyby to wyjaśnić– przyznał Russell.

Mapa topograficzna Ceres przygotowana w oparciu o zdjęcia wykonane przes sondę dawn w sierpniu i wrześniu 2015 roku 2

Mapa topograficzna Ceres przygotowana w oparciu o zdjęcia wykonane przes sondę dawn w sierpniu i wrześniu 2015 roku /NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA /materiały prasowe

Mapa topograficzna Ceres przygotowana w oparciu o zdjęcia wykonane przes sondę dawn w sierpniu i wrześniu 2015 roku /NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA /materiały prasowe

Sonda Dawn jest w tej chwili na orbicie na wysokości 1470 kilometrów, z której wykonuje zdjęcia całej powierzchni Ceres. Pełny cykl obrazowania zajmuje około 11 dni, kierownictwo misji zaplanowało sześć serii zdjęć. Na przełomie października i listopada Dawn obniży swoją orbitę do najniższego poziomu 375 kilometrów. Sonda pozostanie na niej do końca misji, będzie zbierać dane i wykonywać zdjęcia do połowy 2016 roku.

Dawn to pierwsza w historii misja, która dotarła do planety karłowatej, a także pierwsza, która badała dwa różne ciała niebieskie. W 2011 i 2012 roku prowadziła obserwacje planetoidy Westa, 6 marca bieżącego roku weszła na orbitę Ceres.

Źródło: NASA, rmf24

Polecane:

USA - Cyklon tropikalny Irene pędzi nad Florydę
"Zimny wiatr wieje" z czarnej dziury w galaktyce NGC 3783
USA - Naukowcy odkryli związek między temperaturą powierzchni Pacyfiku, a torem ruchu trąby powietrz...
Niemiecka firma EDAG wydrukowała ramę samochodu wzorując się na skorupie żółwia
Lekarstwa na obniżenie cholesterolu zmniejszają dolegliwości związane z wdychaniem zanieczyszczonego...
Hawaje, USA - Lawa z wulkanu Kilauea przesuwa się średnio 270 metrów na dobę, wkrótce przepłynie cał...
Paragwaj - Dziecko urodziło dziecko, 11-letnia ofiara gwałtu urodziła córkę, odmówiono jej aborcji
Cztery nowoodkryte pierwiastki oficjalnie w tablicy Mendelejewa, zostały uzyskane w sposób sztuczny
Zaledwie 300 lat świetlnych od Ziemi znajduje się gwiazda HIP68468, której skład sugeruje, że musiał...