W 1995 roku podczas rutynowej obserwacji konstelacji Pegaza naukowcy spostrzegli dziwną gwiazdę, która zdawała się chwiać. Tą gwiazdą była 51 Pegasi i kołysała się co noc dokładnie w ten sam sposób.

51 Pegasi

To wprawiło w konsternację naukowców, którzy po dokładniejszym badaniu odkryli coś jeszcze dziwniejszego – 51 Pegasi b (potocznie zwaną Bellerofontem) – pierwszą pozasłoneczną planetę, która znajduje się na orbicie gwiazdy niezwykle podobnej do Słońca.

Do Ziemi niezbyt podobna

Chociaż gwiazda, wokół której krąży, przypomina nasze Słońce, Bellerofont w niczym nie przypomina Ziemi.

Planeta ta, nie dość, że jest 150 razy bardziej masywna niż Ziemia, to jeszcze znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy – w odległości mniejszej niż 58 milionów kilometrów. Bellerofont jest tak blisko 51 Pegasi, że okrąża ją w ciągu czterech ziemskich dni. Trzeba wspomnieć, że jest tam też nieco cieplej niż na Ziemi. Temperatura na powierzchni planety dochodzi do 2000 st. C.

51 Pegasi b różni się od innych planet pozasłonecznych tak bardzo, że aż wywołała podejrzenia naukowców co do swojego odmiennego pochodzenia. Według niektórych definicji planeta jest tylko mało masywnym brązowym karłem, gdyż uformowała się w ten sam sposób co gwiazdy: z chmury gazu i pyłu.

51 Pegasi b

Zadziwiać może fakt, że, mimo że jest bez przerwy bombardowana intensywnymi wiatrami słonecznymi, udało jej się zachować atmosferę. Oczywiście z powodu bliskości słońca zbudowane z wody chmury nie mogą istnieć. Nie oznacza to jednak, że nie pada tam deszcz. Skoro jednak woda w tak wysokiej temperaturze paruje to z czego on się składa?

Według naukowców warunki są idealne, aby z nieba spadł deszcz żelaza. Kilka kropli deszczu na Bellerofoncie może ważyć aż 0.5 kg.

 

Podobnie jak w przypadku Księżyca czas, który planeta potrzebuje na okrążenie swojej gwiazdy jest równy czasowi obrotu wokół własnej osi. To sprawia, że jedna połowa planety zawsze jest oświetlona, a na drugiej panują wieczne ciemności.

Poszukiwania układu planet i gwiazd podobnych do naszego trwają nieustannie. Planetę jak dotąd najbardziej podobną do Ziemi odnaleziono w Gwiazdozbiorze Łabędzia i nazwano Kepler-186f. Jest to pierwsza z planet wielkości Ziemi znajdująca się w nadającej się do życia strefie gwiazdy innej niż Słońce.

 

Polecane:

Radioaktywny tryt wyciekł z 75% elektrowni jądrowych w USA i dostał się do wód gruntowych
Santiago, Chile - Awaria zasilania, większa część stolicy bez prądu
Oregon, USA - Od 1996 roku podnosi się grunt o powierzchni 600 km2 na zachód od wulkanu South Sister
Według meteorologów, za anomalie pogodowe odpowiedzialne jest ocieplenie Arktyki i nietypowe zachowa...
Atak terrorystyczny w Chinach, grupa nożowników zabiła 33 przypadkowe osoby, a raniła ponad 130 osób
Włochy - Ustanowiono nowy rekord zimna na Ziemi, schłodzono duży obiekt do rekordowo niskiej tempera...
USA - Hakerzy zaatakowali serwery NOAA, doszło do zakłócenia w przekazywaniu danych z satelity
Sonda New Horizons na 24 godziny weszła w tryb chroniony, aktualnie znajduje się w odległości 5.7 mi...
Do Ziemi zbliża się kawał skały o średnicy 12-27 metrów, asteroida 2012 TC4 minie Ziemię w czwartek,...