Do powstania nietypowego deszczu meteorów może przyczynić się kometa ISON. Od ciała niebieskiego, które już niebawem może bardzo jasno zaświecić nad naszymi głowami, odłączą się drobiny, które zatrzymają się w ziemskiej atmosferze i sprawią, że nad biegunami pojawią się tzw. obłoki srebrzyste.

28 listopada 2013 roku do Słońca mocno zbliży się kometa ISON (C/2012 S1). Niewykluczone, że to ciało niebieskie będzie tak jasne, że da się je bez trudu zobaczyć. Paul Wiegert, badacz z kanadyjskiego Uniwersytetu Zachodniego Ontario (University of Western Ontario), jest zdania, że ISON może stanowić źródło nietypowego deszczu meteorów.

 

Zatrzymają się w atmosferze

Wiegert twierdzi, że maleńkie cząstki, które odłączą się od ogona ISON, zaczną bardzo delikatnie opadać w kierunku Ziemi. Te pyłki początkowo będą poruszać się z prędkością 56 km/s, jednak kiedy natkną się na górną ziemską atmosferę, znacząco zwolnią i, zamiast spłonąć fundując nam niesamowity widok „spadających gwiazd”, w końcu się zatrzymają. Dlatego też ci, którzy liczą na oglądanie deszczu meteorów z perspektywy Ziemi, wcale go nie zobaczą.

Zamiast tego mamy szansę obserwować tzw. obłoki srebrzyste. Jak tłumaczą naukowcy są one najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi – znajdują się w mezosferze około 75-85 km ponad powierzchnią Błękitnej Planety. Najnowsze badania pokazują, że „jądrem” obłoków srebrzystych, tworzacych bardzo widowiskowe smugi, są właśnie drobiny metoroidów.

Długo poczekamy

Zdaniem badaczy NASA na pojawienie się obłoków srebrzystych związanych z kometą przyjdzie nam poczekać – pochodzący z niej pył będzie tak powolny, że dotarcie w bliskie okolice Ziemi zajmie mu miesiące, a nawet lata.

Źródło: space.com, tm

Polecane:

Niemcy stracili kontrole nad satelitą ROSAT - satelita o wadze 2420kg spadnie gdzieś na ziemię
W sobotę o 4:08 czasu polskiego był rozbłysk na Słońcu klasy M9.3, trwał 3 minuty
Teleskop Hublle'a skończył dziś 22 lata
Chiny - Duże azjatyckie szerszenie zabiły już 28 osób, owad ma 8 cm długości i jest wyjątkowo agresy...
USA - Śnieżyce zagrażają 20 stanom i 140 mln ludzi, na północy temperatury spadną nawet do -30 stopn...
USA - Po długotrwałej suszy w Kalifornii pojawił się ulewny deszcz i silny wiatr
Nashville, USA - 16-latek strzelił do babci, siostry i bratanka, ponieważ kazali jemu wstać z łóżka ...
Anomalia pogodowa La Niña może spowodować ogromne upały w USA
USA - Jordańczyk prawdopodobnie celowo rozbił mały dwusilnikowy samolot na ulicy w East Hartford w s...