Do powstania nietypowego deszczu meteorów może przyczynić się kometa ISON. Od ciała niebieskiego, które już niebawem może bardzo jasno zaświecić nad naszymi głowami, odłączą się drobiny, które zatrzymają się w ziemskiej atmosferze i sprawią, że nad biegunami pojawią się tzw. obłoki srebrzyste.

28 listopada 2013 roku do Słońca mocno zbliży się kometa ISON (C/2012 S1). Niewykluczone, że to ciało niebieskie będzie tak jasne, że da się je bez trudu zobaczyć. Paul Wiegert, badacz z kanadyjskiego Uniwersytetu Zachodniego Ontario (University of Western Ontario), jest zdania, że ISON może stanowić źródło nietypowego deszczu meteorów.

 

Zatrzymają się w atmosferze

Wiegert twierdzi, że maleńkie cząstki, które odłączą się od ogona ISON, zaczną bardzo delikatnie opadać w kierunku Ziemi. Te pyłki początkowo będą poruszać się z prędkością 56 km/s, jednak kiedy natkną się na górną ziemską atmosferę, znacząco zwolnią i, zamiast spłonąć fundując nam niesamowity widok “spadających gwiazd”, w końcu się zatrzymają. Dlatego też ci, którzy liczą na oglądanie deszczu meteorów z perspektywy Ziemi, wcale go nie zobaczą.

Zamiast tego mamy szansę obserwować tzw. obłoki srebrzyste. Jak tłumaczą naukowcy są one najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi – znajdują się w mezosferze około 75-85 km ponad powierzchnią Błękitnej Planety. Najnowsze badania pokazują, że “jądrem” obłoków srebrzystych, tworzacych bardzo widowiskowe smugi, są właśnie drobiny metoroidów.

Długo poczekamy

Zdaniem badaczy NASA na pojawienie się obłoków srebrzystych związanych z kometą przyjdzie nam poczekać – pochodzący z niej pył będzie tak powolny, że dotarcie w bliskie okolice Ziemi zajmie mu miesiące, a nawet lata.

Źródło: space.com, tm

Polecane:

Asteroida Vesta - Sonda Down zbada skałę o średnicy ponad 500 km
Indonezja - Wulkan Anak Krakatau zaczyna puszczać parę, jest jednym z groźniejszych wulkanów
Indie - Rzeka Yamuna jest tak bardzo zanieczyszczona, że wydziela się z niej siarkowodór i amoniak
Nowa Zelandia - Niespodziewane obfite opady śniegu i silny wiatr w Christchurch
Przełom w sieciach neuronowych, 16 tys. komputerów Google rozpoznało samoistnie kota na filmach YouT...
NASA wydrukowała na drukarce 3D pierwsze części do silników rakietowych
Nowy Jork, USA - Wyjątkowo brutalna zbrodnia, 22-latka zabiła nożem ciężarną przyjaciółkę i wycięła ...
NASA zauważyła nieprawidłowości w pracy zaworów paliwowych sondy Juno, manewr korygujący został prze...
Silne trzęsienie ziemi w Japonii, magnituda 7.3, jest ostrzeżenie o tsunami z falą o wysokości do 3 ...