Do powstania nietypowego deszczu meteorów może przyczynić się kometa ISON. Od ciała niebieskiego, które już niebawem może bardzo jasno zaświecić nad naszymi głowami, odłączą się drobiny, które zatrzymają się w ziemskiej atmosferze i sprawią, że nad biegunami pojawią się tzw. obłoki srebrzyste.

28 listopada 2013 roku do Słońca mocno zbliży się kometa ISON (C/2012 S1). Niewykluczone, że to ciało niebieskie będzie tak jasne, że da się je bez trudu zobaczyć. Paul Wiegert, badacz z kanadyjskiego Uniwersytetu Zachodniego Ontario (University of Western Ontario), jest zdania, że ISON może stanowić źródło nietypowego deszczu meteorów.

 

Zatrzymają się w atmosferze

Wiegert twierdzi, że maleńkie cząstki, które odłączą się od ogona ISON, zaczną bardzo delikatnie opadać w kierunku Ziemi. Te pyłki początkowo będą poruszać się z prędkością 56 km/s, jednak kiedy natkną się na górną ziemską atmosferę, znacząco zwolnią i, zamiast spłonąć fundując nam niesamowity widok „spadających gwiazd”, w końcu się zatrzymają. Dlatego też ci, którzy liczą na oglądanie deszczu meteorów z perspektywy Ziemi, wcale go nie zobaczą.

Zamiast tego mamy szansę obserwować tzw. obłoki srebrzyste. Jak tłumaczą naukowcy są one najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi – znajdują się w mezosferze około 75-85 km ponad powierzchnią Błękitnej Planety. Najnowsze badania pokazują, że „jądrem” obłoków srebrzystych, tworzacych bardzo widowiskowe smugi, są właśnie drobiny metoroidów.

Długo poczekamy

Zdaniem badaczy NASA na pojawienie się obłoków srebrzystych związanych z kometą przyjdzie nam poczekać – pochodzący z niej pył będzie tak powolny, że dotarcie w bliskie okolice Ziemi zajmie mu miesiące, a nawet lata.

Źródło: space.com, tm

Polecane:

Dubaj, ZEA - 89 państw zaakceptowało nowe Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne, a 55 odmówiło ...
USA - Osuwisko ziemi zmiotło wagony z chemikaliami w pociągu towarowym [Video]
USA - Boston Dynamics unowocześnił swojego robota psa, teraz potrafi rzucać ciężkimi "obiektami...
Hiszpania - Trąby wodne na północno-zachodnim wybrzeżu
Meksyk - W rejonie Veracruz nad Zatoką Meksykańską znaleziono na plaży 250 martwych płaszczek
Adelajda, Australia - 40 tysięcy mieszkańców musi opuścić domy z powodu pożaru buszu na południu kra...
Francja - Potwierdzono możliwy związek między zarażeniem wirusem Zika, a ciężkim schorzeniem neurolo...
Wkrótce wystąpią kolejne cykle magnetyczne o których już pisałem, może wzrosnąć aktywność sejsmiczna...
Dwa groźne cyklony mogą uderzyć w Australię i Filipiny